Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rusko zrejme s čistým štítom nevyviazne

Ani nevieme, s kým si vlastne [Marian Kočner] esemeskoval. To nie je štátom monitorované odpočúvanie, ktoré bolo zákonom schválené, v ktorom viete identifikovať, kto je kto, vyjadril sa exminister vnútra Robert Kaliňák krátko potom, ako na verejnosť unikli prepisy komunikácie medzi kontroverzným podnikateľom z mafiánskych zoznamov a jeho kamarátmi.

08.08.2019, 05:00 | Peter Kapitán | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 1

Jedným z nich bol Norbert Bödör s kontaktmi v polícii aj väzbami na vládnu stranu Smer. Ďalším Kočnerov bývalý biznisový partner a niekdajší príslušník ŠtB aj SIS Štefan Agh.

Ako uviedol Denník N, ide o prepisy správ, ktoré polícia získala z telefónu M. Kočnera potom, čo rozšifrovala aplikáciu Threema. Časť esemesiek, predovšetkým so Š. Aghom, sa týka kauzy údajne falšovaných zmeniek, pre ktoré M. Kočner a bývalý riaditeľ televízie Markíza a expolitik Pavol Rusko stoja pred súdom. Zvyšok komunikácie a ďalšie uniknuté dokumenty ukazujú, aký vplyv mal M. Kočner na polícii či prokuratúre.

„Je zrejmé, že Kočner koná spoločne s Bödörom v prospech politickej strany Smer,“ cituje denník policajné záznamy, ktoré dokumentujú správy M. Kočnera. Práve preto sa k zverejneným prepisom vyjadrovali aj predstavitelia Smeru. Prepojenie s podnikateľom obvineným z objednávky vraždy Jána Kuciaka aj v niekoľkých ekonomických kauzách predseda Smeru Robert Fico aj podpredseda strany R. Kaliňák odmietli.

Neprehliadnite

Listové tajomstvo

„Papier, na ktorý sme robili slinoviny, u teba neostal žiaden?“ pýta sa v správe M. Kočner. Š. Agh mu na to odpovedá, že ho pohľadá ráno a okolo obeda bude v Bratislave. Prokurátor Ján Šanta aj zástupcovia televízie Markíza sú v procese so zmenkami presvedčení o tom, že slovné spojenie „robili slinoviny“ znamená falšovanie zmeniek. Ide o jeden z prepisov komunikácie, ktorý môže mať zásadný význam pri dokazovaní viny M. Kočnera, P. Ruska aj Š. Agha, ktorého súd rieši v samostatnom konaní.

R. Kaliňák pri spochybňovaní dôveryhodnosti zachytenej komunikácie M. Kočnera hovorí, že nešlo o štátom monitorované odpočúvanie. TREND sa s R. Kaliňákom spojil a požiadal ho o podrobnejšie vysvetlenie jeho pozície. Ten sa na záznam odmietol vyjadrovať s tým, že o celej veci žiadnu bližšiu vedomosť nemá a vychádza len z právnej teórie.

Prepis komunikácie z Kočnerovho telefónu môže mať zásadný význam pri dokazovaní viny Ruska, Agha i Kočnera 

Teória napríklad v tomto prípade hovorí o práve na ochranu súkromia. Akúkoľvek písomnú komunikáciu totiž chráni listové tajomstvo, ktoré ľuďom zaručuje ústava. Toto právo sa dá prelomiť len takzvaným operatívnym odpočúvaním, ktoré vopred povoľuje súd, alebo zachytávaním komunikácie v rámci trestného konania pri presne vymedzenom počte trestných činov. K esemeskám M. Kočnera sa však polícia dostala vďaka Petrovi Tóthovi, bývalému novinárovi a príslušníkovi tajnej služby, ktorý jej odovzdal Kočnerov telefón, v ktorom sa správy nachádzali.

Ani takto získaný dôkaz však nemusí byť automaticky

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Rubrika Ekonomika