Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Direktívnych riaditeľov nahrádzajú inšpiratívni lídri

21.08.2019, 07:00 | Tomáš Nejedlý | © 2019 News and Media Holding

Každý druhý zamestnanec, ktorý odíde z firmy, ako dôvod uvádza nezhody s nadriadeným. Manažér je vraj arogantný tyran, narcis, egomaniak, intrigán, despota a paranoik, ktorý nikomu nedôveruje a namiesto podpory svojich podriadených psychicky týra. A vôbec, hovorí sa, že v každom šéfovi je kus psychopata, tak to musí byť pravda.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Podnikanie

Psychologické profily manažérov a ich nespravodlivý prístup k podriadeným bývajú obľúbeným námetom článkov. Zovšeobecňovanie však ani v tomto prípade nie je na mieste. Hádzať všetkých manažérov do jedného vreca by bolo príliš zjednodušujúce. Takže ako je to s vlastnosťami a povahou manažérov v skutočnosti?

Zmena pohľadu

Viac by mohli prezradiť ľudia, ktorí sa poznaním ich zručností, schopností a osobnosti živia. Headhunteri, ktorí topmanažérov vyberajú a oslovujú na zákazku slovenských aj zahraničných korporácií, a tiež kouči, ktorí manažérov pre firmy školia.

TREND sa ich preto opýtal, aké požiadavky na manažérov majú vlastníci firiem a členovia predstavenstiev. Zaujímajú sa vôbec o ich psychologický profil a povahové vlastnosti? A ak áno, zmenili sa počas uplynulých rokov v súvislosti so spoločenskými či s technologickými zmenami, ktorých tempo sa neustále zrýchľuje?

„Podmienky na trhu zásadne zmenili aj to, ako nazeráme na kompetencie ľudí,“ tvrdí Ladislava Molnárová, partnerka z executive search spoločnosti Amrop Jenewein. Pri výbere správneho kandidáta sa podľa nej už nehľadí len na odborné zručnosti, znalosť cudzích jazykov, prax a výsledky, ale aj na hodnotovú orientáciu a súlad s nastavením firemnej kultúry.

Neprehliadnite

Firma môže napríklad požadovať, aby nová hlava exekutívy aj svojím vystupovaním a životom jasne a zreteľne reprezentovala hodnoty firmy. Napríklad pozitívny vzťah k diverzite a inakosti či, naopak, odpor ku xenofóbii a rasizmu.

Vidieť to aj na inzerátoch zo svetových kariérnych portálov, ako je napríklad Glassdoor. Ponúkané pozície na najvyšších poschodiach firiem často obsahujú požiadavky na hodnotové nastavenie a charakterové vlastnosti šéfov. Očakáva sa „pokora a otvorenosť k odlišným názorom“ alebo „výnimočná zručnosť v počúvaní“, prípadne ako CEO „budete pracovať na vytvorení jednotného tímu, ktorý zvládne požiadavky na projekt a bude sa pri tom baviť“.

Od prezidentov a generálnych riaditeľov sa očakáva, že budú „hlavnými mobilizátormi a vodcami“, budú „rozvíjať firemnú kultúru a víziu spoločnosti“ a „budovať prostredie, ktoré podporuje vynikajúci výkon a pozitívnu morálku“.

„Najlepšia vizitka kvalitného lídra je, keď ho jeho ľudia prerastú,“ konštatuje kouč Zoltán Demján.Zdroj: Maňo Štrauch

Hodnoty podľa firmy

„Vzdelanie a prax boli kedysi kľúčové, dnes firmy hľadajú aj

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Podnikanie

Tagy Ako manažovať ľudské zdroje

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.