Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dostanú, čo chceli. Brexit bez dohody je čoraz pravdepodobnejší

Spoločná cesta Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska a kontinentálnej Európy sa začala v roku 1973. No už o menej ako dva roky bola integrácia napadnutá v referende o členstve Spojeného kráľovstva v spoločnom trhu.

16.08.2019, 10:00 | Jaroslav Fabok | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 15

Británia zotrvala a odvtedy pomáha spoluvytvárať obraz Európskej únie až do súčasnosti. Táto etapa európskych dejín sa však s rastúcou pravdepodobnosťou končí.

Vezmime si kontrolu späť!

To sú slová, ktoré sprevádzali referendovú kampaň požadujúcu vystúpenie Spojeného kráľovstva z EÚ. Nezaujatý pozorovateľ by sa zrejme pýtal: Od koho alebo od čoho si chce ostrovný štát vziať kontrolu späť? Kedy ju vlastne jeho obyvatelia stratili?

Slogan kampane vedúcej k brexitu bol ako prázdny papier, na ktorý si mohol každý napísať vlastné zdôvodnenie. V pozadí niektorých stála frustrácia a rozladenosť Britov. Proti nim stál európsky technokratický kolos, ktorý zasahoval do ustálených britských sociálnych pravidiel a zákonov.

Iné skupiny sa zasa s nostalgiou pozerali do minulosti na ohromujúce dejiny britského impéria, ktoré svojho času ovládalo svet. „Stratiť kontrolu“ pre mnohých Britov znamenalo odvrátiť sa od vlastnej histórie a splynúť s úradníckou mašinériou, ktorá svoje dejiny začala tvoriť len prednedávnom.

Divoký brexit je teraz ústredným scenárom britskej vlády 

Štyridsaťšesť rokov, počas ktorých Spojené kráľovstvo bolo (a zatiaľ stále je) súčasťou európskeho projektu, z dlhodobého hľadiska predstavuje iba krátke časové obdobie. Myšlienka, že možno začať odznova a zároveň sa vrátiť ku koreňom, bola natoľko lákavá, že 51,9 percenta zúčastnených voličov na hlasovacom hárku označilo možnosť „odísť“.

Neprehliadnite

Ponúkajú sa teda rôzne interpretácie významu brexitu pre budúcnosť oboch celkov. Isté je len jedno: v roku 2016 sa veci dali do pohybu a s rastúcou pravdepodobnosťou sa niekoľkoročné brexitové útrapy Britov a kontinentálnych Európanov skončia 31. októbra tohto roka. Pre Európu sa črtajú nové možnosti, ale aj úzkosti a obavy z toho, či skutočne išlo o správny krok. Odhliadnuc od politických a ekonomických dôsledkov brexitu, ktoré s istotou nedokáže predpovedať nikto, môžeme v priamom prenose pozorovať ďalšiu dôležitú etapu britských dejín.

Pravdepodobne bez dohody

„Divoký brexit je teraz ústredným

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 15

Rubrika Svet