Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dostanú, čo chceli. Brexit bez dohody je čoraz pravdepodobnejší

16.08.2019 | Jaroslav Fabok

Diskusia (15 reakcií) Pravidlá diskusie

16.08.2019 | Brano L.

A my s nimi :(

16.08.2019 | martin33

Ak by EU ostala tym, cim bola myslena na zaciatku, teda spolocenstvom plne suverennych statov, ktore sluzi vyhradne na zjednodusenie vzajomneho obchodu, kde sa vsetky zmeny deju len konsenzom, kde neexistuju centralne institucie, ktore chcu stale viac pravomoci, ziadne Brexity by neboli potrebne.

16.08.2019 | Brano L.

To sú zjednodušené pohľady brexitárov.
Vzhľadom na previazanosť a zložitosť súčasnej ekonomiky, sú naivné predstavy o tom, že jednomyseľným hlasovaním by EU fungovala voči konkurentom ako USA, Čína, India dostatočne efektívne.
Ak by sa EU rozpadla, víťazom bude len a len USA a Čína, a ľahšie by sa dýchalo aj Gazpromu a liliPutinovi. Ale keď to chceme, nech sa páči. Potom si možno budeme trhať vlasy, ale bude už neskoro.

16.08.2019 | Ivan475

keby ostala EU tým čím bola, tak by aj rovnako slúžila krajinám, ktoré ju založili, vlastne ako teraz, ale aspoň sa človek v EU cíti ako v jednej krajine.. rozdiely a zneužívanie sú aj v rámci štátov, ale vykrikovať, že treba Slovensko oddeliť je asi taká blbosť, ako oddeliť časť Slovenska východne od Košíc, s argumentom, že potom sa na východe budú mať všetci lepšie, lebo ich západ Slovenska prestane zdierať..
kľudne sa oddelte balíci, potom ale choďte vyrevovať fúzkatému gardistovi čo vás obambavil, že tak ste to nečakalííí :P

16.08.2019 | martin33

Nevidim dovod opicit sa po USA, Cine, Rusku, Indii a dalsich centralizovanych imperiach. Vyhodou Europy vzdy bolo to, ze sa dali v rozlicnych krajinach vyskusat rozne modely fungovania a zvitazil ten uspesnejsi. Velke imperium je neflexibilne a zo svojej podstaty nemoze byt ani demokraticke (centralizovana vlada je daleko od obcanov) kym konkurencia mensich statov v Europe bola vzdy motorom pokroku.

18.08.2019 | Roman Kanala

Omyl, nezvíťazil ten najúspešnejší. Zvíťazil ten frúzický jakobínsky gilotinársky centralistický.

19.08.2019 | martin33

Docasne.

17.08.2019 | Roman Kanala

Na prečítanie tohto článku som cez týždeň nemal čas. Ale priťahoval ma ten revanšistický titulok, dostanú, čo chceli, tak im treba, nech zdochnú s rozďavenou papuľou. To sú také ficohlášky. Podobné hlody vypúšťal ten ožran na čele Európskej komisie, čo vidí biele myšky a rozpráva sa s mimozemšťanmi.
https://blog.etrend...

Čítam, čítam, a musím prestať, lebo sa mi bičak vo vačku otvára. Ľaľa, hneď na začiatku:

"Spoločná cesta Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska a kontinentálnej Európy sa začala v roku 1973."

Nie. Británia si podala prihlášku do EHS v 1961, ale vstup vetoval de Gaulle. Takisto druhú prihlášku v 1969. Až tretia v 1972 bola úspešná, lebo na francúzsky trón medzitým zasadol Georges Pompidou. Zaujímavá perlička, kvôli odmietnutiu Británie sa vstupu zriekli aj Dánsko, Nórsko a Island.

Ale "spoločná cesta" začala už po vzniku Euópskeho spoločensta uhlia a oceli. Prvou delegáciou v ESUC bola práve britská, a to už v 1952 a prvé pridružené členstvo bolo tiež britské v 1954.

Takže fakty síce nesedia, ale ak je viera čistá, každý názor je legitímny a na ničom inom nezáleží.

"Vezmime si kontrolu späť! - Od koho alebo od čoho si chce ostrovný štát vziať kontrolu späť? Kedy ju vlastne jeho obyvatelia stratili? "

Kedy? No pri podpise Libanonskej zmluvy. Vtedy sa umožnilo namiesto konsenzu prijímať rozhodnutia väčšinou v Európskej rade. Tá je spravidla tvorená hlavami štátov, prezidentmi, premiérmi, predstaviteľmi výkonnej moci, ale rozhodnutia môžu byť delegované i na ministerskú i subministerstkú úroveň. Vtedy stačí, ak nejaký poskok s ministerstva zahlasuje a väčšina je na stole. Ako pri rozdeľovaní muzošov.

Tak od koho si ostrovný štát chce kontrolu vziať späť? Od mgimákov ako Šefčovič, od darebákov ako Fico, od mrzákov ako Kali či Strapatý. Poľskí predstavitelia boli dlho čečva, červená čvarga. Ako Bulhari. Nehovoriac o baltských súdruhoch predstaviteľoch.

"(po brexite) ... Pre Európu sa črtajú nové možnosti..."

Tak toto ma vážne naštvalo. Akoby Británia bola bremenom. Angličania práveže zjemňovali úsilie tupých eurohujerov. Keď má niekto v ruke kladivo, všetko sa mu zdá byť klincom.

Británia bola druhým najväčším prispievateľom do rozpočtu napriek vyrokovanej výnimke z financovania Spoločnej poľnohospodárskej politiky. Britská armáda je silná a bojaschopná. Kedysi bol silnou armádou aj Bundeswehr, no o jeho rozvrat sa postarala jedna ministerka gynekoložka, ktorá čoskoro bude vládnuť EÚ. Britské univerzity sú najlepšie v EÚ a ako jediné sú schopné súťažiť s americkými. V prvej desiatke svetových univerzít je 5 amerických, 4 britské Cambridge, Oxford, UCL a Imperial College, a 1 švajčiarska, Federálna vysoká škola technická v Zurichu ETHZ. Žiadna "európska".

"... neriadený brexit by britskú políciu odrezal od schengenskej informačnej databázy..."
"... čo sa stane s dodávkami potravín smerujúcimi z EÚ, a mohli by nastať ich nekontrolovateľné výpadky."

Tu vidíme, aká je eurohujerská integrácia nebezpečná. Presvedčilo sa o tom aj Švajčiarsko. Po hlasovaní o voľnom pohybe osôb 9. februára 2014 EÚ zmrazila financovanie európskych výskumných projektov Horizon 2020 a výmenné pobyty študentov Erasmus. Švajčiari šli ďalej podľa bilaterálnych zmlúv, ktoré si roky pestovali samotné univerzity s partnermi v Európe a inde. Tie z Bruselu zakázať nemohli a nemohli ich ani torpédovať.

Tiež sa ukázalo, že zväzovať dohody do balíčkov s gilotínovou klauzulou, že ak padne jedna, padnú všetky, nebolo múdre a opatrné. Brusel Švajčiarov začal vydierať prístupom na voľný trh, čo bola úplne iná dohoda, tá najstaršia, ktorá nemá voľným pohybom osôb nič spoločné. Ten prišiel o štvrť storočia neskôr. Totalitné pokušenie priveľké, pravidlá žiadne, tak treba Švajčiarov biť tam, kde to najviac bolí.
https://blog.etrend...

Článok hovorí len o brexite a jeho následkoch, ale nie o tom, čo ho spôsobilo. Strata suverenity v otázkach pohybu osôb, muzošov, množstva nezmyselných regulácií, z ktorých niektoré sú vyslovene škodlivé (žiarovky / žiarivky, biopalivá, rybolov, glyfosát, neonikotinoidy atď...)

A hlavne ten samopohyb vpred, keď už súhlas krajín ani nie je potrebný, všetko sa udeje v Bruseli v prítmí pod stolom. Obchodné dohody s USA, s Kanadou, s Južnou Amerikou, ktoré sa objavia už ako hotový tovar a bez diskusie ich treba podpísať. Nariadenia, ktoré idú proti ochrane životného prostredia a klímy, viď zátvorku vyššie.

Pre Zlodejsko a podobné primitívne krajiny je členstvo vo Francúzskej únii darom z nebies, lebo domáce inštitúcie sú zdegenerované do miery, že nemajú na to, aby ustrážili vlastné právo, rozpočet, infraštrukturálne investície. Pre staré demokracie je členstvo po Libanonskej zmluve stále väčšou príťažou. Island, Nórsko, Švajčiarsko do takejto totalitnej pasce nikdy nevlezú.

19.08.2019 | rosma

Kanala, jediný zdegenerovaný si tu ty! To, že nenávidíš Slovensko a jeho obyvateľov a nazývaš ho Zlodejskom a ľudí fašistami svedčí iba o tvojej neuveriteľnej frustrácii z vlastného neúspechu obyčajného emigranta. Mal by si navštíviť psychiatra a mať seba a druhých ľudí rád. Frustrácia a nenávisť nikdy nikomu nepriniesla šťastie.

19.08.2019 | Roman Kanala

Aha, Žilina. V Žiline sú fašisti. Fašisti sú hlúpi a vyrevujú. Ako tento tu.

Zdegenerované inštitúcie fašistom vyhovujú, lebo vďaka nim sa majú dobre na úkor celej krajiny.

19.08.2019 | rosma

Musím sa ja do tej Žiliny niekedy pozrieť na tých fašistov, čo tam behajú po uliciach :-) Mohli by sme tam ísť spolu Kanala, keď budeš mať vychádzku z ústavu. Najlepšie cez Rožňavu!

19.08.2019 | Roman Kanala

Tak dobre, havo. Oštekávať osoby to vie. Niečo k téme by nebolo?

19.08.2019 | IvanPe

Toto ale nie je ten velky obraz, hoci vsetko co ste napisali je pravdive, aj s dosledkami.
Na globalnej mape je silna Cina, ktora vie cerpat zdroje v Rusku. Dalej tam mame azijske ekonomiky a oteplovanie planety, ktore vyhana vdaka nedostatku vody blizky vychod a subsaharsku Afriku z domovov. K tomu celostvetovo dostupne zdravotnictvo a rapidny pokles chudoby, co robi stale z vacsieho mnozstva obyvatelov napr Afriky ohrozeny druh. Konkretne Afrika je zasadnym priblemom Europy, hoci pasol sa na nich cely svet. Za poslednych 15 rokov sa svet vyyyrazne zmensil.
Do toho vyspele ekonomiky, kde obcania maju uz vsetko co potrebuju a to niekolkonasobne, a to cele na pozadi par mecenasov a ludi tuzicich po moci (politikov). Vysledkom je EU ako ekonomicky projekt. Bohuzial v rukach socialistickej uradnickej luzy.
Treba vziat uradnikom moc, to je to co sa musi udiat.
Velka Britania uz nikdy nebude prostrednikom medzi Usa a statmi Europy, preco? Lebo globalizacia nahradila imperializmus, stare casy sa nekonaju, uz nikdy.
Britania a jej zdravy rozum bude v EU velmi chybat, velmi.
A Norsko, Island?, specificke kvoli rybolovu, ale pomaly sa aj oni zasunuju, minimalne pod kridla NATO, lebo Rusko. A Svajciarsko? Aka bude pridana hodnota SUI ked nebude moct garantovat skryte presuny penazi z jedneho kontinentu na druhy?
...

19.08.2019 | Roman Kanala

To je všetko pravda, ale aj s tým všetkým by EÚ mohol byť skvelý a príťažlivý projekt, no namiesto toho sa stáva žalárom národov. Ako kedysi so Sovietskym zväzom na večné časy, leda ak s tým rozdielom, že z Varšavskej zmluvy sa nedalo vystúpiť. Stačilo by dodržiavať dohody a neutláčať členské štáty.

Pred Maastrichtom to bol ešte klub priateľských gentlemanov. Úplne sa to zvrhlo s príchodom ožrana na čelo EK a po Libanonskej zmluve. Dnes to je niečo ako polepšovňa.

17.08.2019 | Roman Kanala

Aby som nezabudol:

Upratovačkám nenecháte hovoriť do toho, čo máte robiť. Tak prečo to tolerovať politikom?
Smú politici robiť, čo chcú, alebo len to, k čomu dostali mandát? Smú medzinárodné organizácie usilovať o nadvládu nad členskými štátmi, alebo by mali len napĺňať mandát, kvôli ktorému vznikli?
16.05.2016
https://blog.etrend...

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.