Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Galaxy Note 10 prichádza do iného sveta

18.08.2019, 10:00 | Marián Biel | © 2019 News and Media Holding

Dnešný mobilný trh formovali aj smarfóny od Samsungu, ktorých ďalšia generácia práve prichádza.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Enjoy

Samsung Galaxy Note bol prvý mobil, ktorý prišiel na trh s prekvapujúco veľkým displejom. Vtedy sa ešte nový segment nazýval tabletofóny alebo fablety. Postupne si aj ostatní výrobcovia uvedomili, že po veľkých obrazovkách je dopyt, a tiež začali naberať na palcoch či centimetroch. V súčasnosti sa už 5,3 palca prvej generácie Note považuje za miniveľkosť. Druhým riskom bolo pridať mu vstavané digitálne pero S-Pen. V tomto ho už iní výrobcovia nenasledovali a práve digitálne pero je stále jeho hlavnou devízou.

Neprehliadnite

Hneď na začiatok jedna prvotina: Galaxy Note 10 prichádza prvýkrát v dvoch verziách. Znie to ironicky, ale práve Note 10 je ten menší a trochu menej vybavený a Note 10+ je väčší. Presnejšie povedané, pribudla aj tretia verzia – Galaxy Note 10+ 5G. Note 10+ budeme onedlho testovať, ale prvé dojmy sú veľmi pozitívne. Oproti predošlej generácii pribudlo viacero noviniek.

Galaxy Note 10 nie je pre malé rukyZdroj: Marián Biel

Displej má ešte menšie rámiky a kamera v otvore v displeji je uprostred. Pár vecí zmizlo. Napríklad tlačidlá na pravej hrane. Vypínač je integrovaný v tlačidle na vyvolanie asistenta Bixby. Nenájdete už čítačku odtlačkov na zadnej strane, presunula sa rovno do displeja. Žiaľ, zmizol aj 3,5-milimetrový jack konektor. Presne ten, ktorého absencii v iPhonoch sa v reklamných spotoch nedávno vysmievali. O výkone ani netreba hovoriť, ten bude stačiť ešte aj o dva roky.

Šipčka medzi fotomobilmi

Podobne je jasné, že Note 10+ patrí k špičke medzi fotomobilmi. Štvorica jeho zadných fotoaparátov na odbornom portáli DxOMark získala najvyššie skóre spomedzi všetkých testovaných mobilov od Apple či Huawei.

S-Pen už v desiatke obsahuje aj gyroskop a akcelerometer. To mu dovoľuje ovládať niektoré funkcie pohybom vo vzduchu. Napríklad vertikálnym mávaním sa mení režim fotoaparátu a krúžením sa zas zoomuje. Tieto vzdušné gestá budú môcť používať aj vývojári tretích strán, takže sa uvidí, aké praktické funkcie s touto technológiou prídu.

Note 10 mal premiéru v New YorkuZdroj: Marián Biel

Poteší aj väčšia batéria, ktorá podporuje extra rýchle nabíjanie. V balení je však len 25 W nabíjačka. Tá 45 W sa musí dokupovať a stojí 50 eur. Z podobnej filozofie sa všetci vysmievali firme Apple, ktorá tiež k iPhonu XS nepribaľovala rýchlejšiu nabíjačku. Galaxy Note 10+ sa začne predávať koncom augusta za 1 099 eur.

A potom tu je ešte Galaxy Note 10 za 949 eur. Viacerí môžu nadávať na „len“ full HD rozlíšenie displeja, menšiu kapacitu batérie bez podpory extra rýchleho nabíjania alebo na chýbajúci štvrtý fotoaparát na rozpoznávanie hĺbky scény. Ale okrem toho je to rovnako výkonné zariadenie, ktoré sa dokázalo natlačiť pod 15-centimetrovej dĺžky.

Komplikovaná rodina

Úspechu novinky by mohli pomôcť aj nevšedné rošády

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Enjoy

Tagy Android, Asus, Audi, Galaxy Note 10, OnePlus, Samsung, Xiaomi

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.