Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Našli sme Kočnerových policajtov. Do reči im veľmi nie je

Dvaja bývalí vyšetrovatelia NAKA, Štefan Jombik a Jaroslav Barochovský, sú podozriví z toho, že kauzy Mariana Kočnera zametali pod koberec. Š. Jombik do telefónu odkázal, že chce "svätý pokoj." J. Barochovský, pred ktorého domom stojí zánovný Mercedes, nechal za seba hovoriť len svoju rodinu.

15.08.2019, 09:00 | Peter Kapitán | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 5

Marian Kočner a Norbert Bödör mali políciu pod palcom, zneužívali ju v prospech Smeru a proti novinárom. Štát ovládla mafia, fungovala tu zločinecká skupina zložená z vysokopostavených policajtov, prokurátorov a sudcov. To sú v skratke zhrnuté reakcie prevažne opozičných politikov na prepisy komunikácie medzi podnikateľom M. Kočnerom z mafiánskych zoznamov a N. Bödörom s väzbami na stranu Smer-SD.

Prepisy začiatkom augusta zverejnil Denník N. Dá sa z nich vyčítať, ako sa M. Kočner snažil ovplyvňovať prácu polície a prokuratúry, zneužíval kontakty na najvyšších miestach na vybavovanie svojich „obchodov“ a diskreditáciu či likvidáciu konkurentov, oponentov alebo slušných vyšetrovateľov, ktorí sa snažili jeho kauzy vyšetrovať.

„Prosím ťa, a k tomu Láskovi, čo mu dali šetriť zmenky, nevieme nič?“ pýtal sa napríklad M. Kočner N. Bödöra. Napokon nezistili nič a vyšetrovateľ Jaroslav Láska M. Kočnera spolu s Pavlom Ruskom v kauze miliónových zmeniek obvinil. Dnes obom hrozí dvanásť až 20 rokov za mrežami. Je to prvý prípad ekonomickej trestnej činnosti, pre ktorý stojí M. Kočner pred súdom.

Predtým jeho prípady riešili dvaja vyšetrovatelia národnej finančnej jednotky v Banskej Bystrici Jaroslav Barochovský a Štefan Jombik. Kým pri pochybných finančných operáciách neváhal M. Kočner využívať nastrčené osoby, takzvané biele kone, policajných vyšetrovateľov využíval ako tromfy, teda skôr čierne kone.

Všetky podozrenia voči M. Kočnerovi, ktoré riešili Š. Jombik a J. Barochovský, sa skončili notoricky známym konštatovaním: Skutok sa nestal. Naopak, pri stíhaní oponentov M. Kočnera boli až nadmieru aktívni.

Neprehliadnite

Svätý pokoj

Ani jeden z dvojice vyšetrovateľov, ktorí sú podozriví z toho, že pomáhali zakrývať podvody M. Kočnera, už pre políciu nepracuje. Obaja koncom minulého roka požiadali o uvoľnenie do civilu. Od začiatku roka 2019 sú na dôchodku. O odchod z Policajného zboru požiadali štyri mesiace potom, ako M. Kočner putoval za mreže pre kauzu zmenky a začali sa na neho valiť obvinenia z ďalších ekonomických trestných činov.

Novinári sa od minulého roka už niekoľkokrát pokúšali neúspešne od oboch vyšetrovateľov získať stanoviská k podozreniam, ktoré vyšli na verejnosť. Utopili napríklad miliónovú kauzu súvisiacu s prevodmi vlastníctva pri hoteloch na Donovaloch, „vďaka“ ktorým sa M. Kočner dostal k miliónovým vratkám DPH.

Stáli tiež za stíhaním developera bytového domu

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 5

Rubrika Ekonomika

Tagy Marian Kočner, NaKA