Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nečakaná novela môže zasiahnuť aj predaj Bašternákovho bytu

Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR predložilo do pripomienkového konania novelu zákona o dobrovoľných dražbách, ktorá vyvolala vlnu nevôle najmä medzi dražobníkmi. Namietajú, že legislatívci chcú mnohých z nich v zásade pripraviť o živobytie.

16.08.2019, 05:15 | Eva Mihočková | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Dôvodom je podľa nich zamýšľaná novinka, podľa ktorej by výkon činnosti dražobníka bol podmienený zápisom do zoznamu správcov. V praxi by to znamenalo, že viac ako 500 súčasných dražobníkov by si muselo dorobiť vysokoškolské vzdelanie v oblasti práva či ekonómie, ak ho ešte nemajú, a zároveň zložiť správcovské skúšky.

Ministerstvo to zdôvodňuje snahou zvýšiť odbornú úroveň dražobníkov: „Dnes môže byť dražobníkom ktokoľvek, ak má vysokoškolské vzdelanie akéhokoľvek zamerania, teda aj prírodovedného, a tri roky praxe,“ uvádza rezortná hovorkyňa Alexandra Szakálová. Niektorí dražobníci podľa nej dokonca nemajú ani vysokú školu, pretože podľa súčasného zákona im stačí stredné vzdelanie a osem rokov praxe. Činnosť vykonávajú na základe živnostenského oprávnenia, ktoré vydávajú živnostenské úrady.

„Väčšina dražobníkov sú akciové spoločnosti a spoločnosti s ručením obmedzeným [viac než 90 %], ktoré môžu za súčasných podmienok ľahko vzniknúť a zaniknúť, a akákoľvek kontrola MS SR je potom neúčinná,“ tvrdí A. Szakálová. Riešením má byť transformácia dražobníkov na správcov v oblasti konkurzu a reštrukturalizácie, na ktorých sú kladené vyššie odborné nároky a ich statusové otázky rieši priamo ministerstvo spravodlivosti.

Neprehliadnite

Majú byť lepší. Ale prečo?

Dražobníci to považujú za absurdné riešenie, ktoré sa míňa účinku. Po novom by mali skladať skúšky z oblasti konkurzu a reštrukturalizácie, ale nie z oblasti dražieb. Sú to dve rozličné oblasti, ktoré sa síce v praxi často prelínajú, ale ide o samostatné problematiky, pričom každá má vlastnú právnu úpravu. Ak by novela prešla, dražobníci by si museli urobiť kvalifikáciu na oblasť, v ktorej možno vôbec nechcú pôsobiť, a vo výsledku by si nijako nezvýšili odbornosť v problematike dražieb.

Dražobníci vo svojich pripomienkach k novele zákona o dobrovoľných dražbách upozorňujú, že ich činnosť je oproti správcom rozdielna. Kým dražobníci sú podľa nich profesionálni „predajcovia“ majetku za čo najvyššiu cenu, postavenie správcov je omnoho komplexnejšie a zložitejšie: „Zahŕňa celkovú správu podnikov, riešenie rôznych právnych a ekonomických otázok, ktoré pri výkone činnosti dražobníka nevznikajú.“ Navrhujú preto alternatívne riešenie, ktoré by nezasiahlo do existujúcich práv dotknutých dražobníkov. Ministerstvo spravodlivosti by podľa ich názoru malo radšej zaviesť vzdelávanie a skúšky špecificky pre dražobníkov z oblasti dražieb, a nie z nich nasilu vyrábať správcov.

Právnické vzdelanie za jeden rok

Na splnenie nových

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Ekonomika

Diskusia (0 reakcií)