Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nikto nechce vyzerať ako hlupák

Len čo sa do problémov prepadnú USA, vtedy to pocíti každý, tvrdí Peter Bálint, manažér hedžového fondu Infinity Capital Strategies.

19.08.2019, 09:00 | Ronald Ižip | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Môžeme do jedného roka očakávať recesiu?

Som presvedčený, že recesia príde začiatkom budúceho roka. Keď sa pozrieme na nastavenie rôznych predstihových indikátorov, tak sme na časovej osi niekde v polovici roka 2007 či roka 2000. Preto je kríza v priebehu nasledujúcich dvanástich mesiacov nevyhnutná.

Akú formu môže mať?

Recesia vo všeobecnosti znamená utlmenie aktivity v ekonomike, ktoré je spojené so zvýšenou nezamestnanosťou. Je rozdiel, či recesia zasiahne finančný systém do takej miery, že spôsobí zastavenie krvného obehu v ekonomike tak, ako to bolo v roku 2008, alebo to bude iba jemné pristátie, aké sme mali v roku 1990.

Ktorý z týchto scenárov je pravdepodobnejší?

Myslím si, že nás čaká niečo medzi tým. V roku 2000 sme mali veľké excesy na finančných trhoch pre bublinu Dot.com. Ekonomická recesia nebola hlboká, ale finančný trh, najmä akciový, sa z toho dostával tri roky. Ale ekonomika nemusí byť veľmi postihnutá, pretože banky sú momentálne dobre chránené. V takom istom scenári ako v roku 2008 sa určite nezopakuje.

Od čoho závisí veľkosť problémov?

Panika nie je v súčasnosti iba preto, že Spojené štáty sa stále držia nad vodou. Tvoria 25 percent HDP sveta a Čína je ďalších 15 až 20 percent. Ak sa v týchto dvoch celkoch nič výrazné nestane, tak to nebudeme príliš cítiť, hoci zvyšok sveta už problémy má. Len čo sa do problémov prepadnú USA, pocíti to každý. Príde panika a začnú sa kolosálne výpredaje akcií.

Neprehliadnite

Ekonomika Spojených štátov sa už tiež spomaľuje, neuvedomuje si to Fed?

Keby Fed uvažoval predstihovo, keby sa pozeral, že sa naozaj zmráka, mal urobiť oveľa viac ako jedno zníženie sadzieb. A mal to urobiť rýchlejšie. Fed začne stimulovať až potom, keď je problém. Potrebujú tvrdé dáta – nepozerajú sa na tie predstihové. Ale vtedy, keď už miera nezamestnanosti začne stúpať, vstupujeme do recesie.

Čo by ste spravili na mieste guvernéra Fedu?

Znižoval by som

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Téma

Tagy akcie, ekonomická kríza, ekonomická recesia, euro, eurozóna, Fed, monetárna politika, Powell, zlato

Diskusia (0 reakcií)