Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Španielsko je kráľovstvom ovocia, zeleniny a moderného otroctva

Sme krajinou závislou od importu. V histórii samostatného Slovenska sa nám ešte nepodarilo dosiahnuť potravinovú sebestačnosť. Krajina je pomerne veľkým dovozcom ovocia aj zeleniny. V prípade ovocia je podľa analytičky Slovenského farmárskeho družstva Evy Sadovskej dovoz šesťnásobne vyšší ako vývoz. Zo zahraničia nedovážame len citrusy a tropické plody, ale aj kôstkové ovocie a bobule. Pri zelenine či melónoch je import až deväťnásobne vyšší ako export.

21.08.2019, 08:00 | Veronika Rajničová | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 10

Jedným z vďačných dovozcov je Španielsko. Vlani sme z neho importovali ovocie a zeleninu za vyše 60 miliónov eur. Pri zelenine išlo o podiel vyše 14 percent na celkovom dovoze tejto komodity, pri ovocí takmer o 10 percent. Spolu to bolo viac než 6 600 ton plodín.

Španielsko si drží prvenstvo v importe paradajok, uhoriek a citrusov. Z Pyrenejského polostrova vo veľkom čerpáme aj cibuľu, hlávkový šalát, kapustu či zemiaky. Ak si predstavujete idylické slnkom zaliate polia, realita môže tento pohľad pokaziť.

Pod minimálnu mzdu

Zhruba polovica španielskej produkcie ovocia a zeleniny pochádza z oblasti pri meste Almería. Podľa andalúzskych úradov prináša biznis do španielskej ekonomiky asi dve miliardy eur ročne. Kedysi pestovali ovocie a zeleninu menší podnikatelia, dnes ich vytláčajú nadnárodné spoločnosti. Keď prechádzate po pobreží k Gibraltáru, desiatky kilometrov vidíte biele pásy skleníkov.

Neprehliadnite

Je ich toľko, že sa spájajú do súvislých plôch, ktoré z diaľky pripomínajú vodné nádrže. Miestni volajú oblasť Mar de plástico (more plastových skleníkov). Práca v nich je náročná. Často chýbajú toalety či tečúca voda, ľudí štípu oči z pesticídov a insekticídov. V lete sa tam napoludnie nedá vydržať. Ale mnohí ľudia, ktorí tam pracujú, vydržať musia. Je to ich jediná cesta, ako v Španielsku prežiť.

Pohľad na niekoľkokilometrové skleníkové plochy v oblasti AlmérieZdroj: Profimedia.cz

Hoci oficiálne čísla neexistujú, v skleníkoch pracuje asi 100-tisíc ľudí, z toho aj polovica načierno. Čísla sa líšia, hovoria o tridsiatich až osemdesiatich percentách. Bez papiera a sociálneho zabezpečenia dostávajú v lepšom prípade 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 10

Rubrika Svet

Tagy migranti, Španielsko