Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Žena, ktorá chodí po svete úplne sama: S predsudkami sa cestovať nedá

17.08.2019, 05:00 | Marián Biel | © 2019 News and Media Holding

Hovorí sa, že je rozdiel medzi turistom, cestovateľom a dobrodruhom. Prvý si v cestovnej kancelárii zaplatí all inclusive v obľúbenej destinácii, z ktorej sa potom celý týždeň nepohne, len občas sa odváži na nejaký fakultatívny výlet. Cestovateľ už preferuje vzdialenejšie alebo nie úplne bežné miesta a dopravu aj ubytovanie si vybaví sám. Predĺžený víkend v Petrohrade alebo v Marrákeši? Stačí otvoriť notebook a cez jednu z tuctov firiem si kúpiť letenku aj hotel.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Enjoy

Katarína Foltánová si vyskúšala obe. Ale potom sa zaradila do tretej skupiny, pre ktorú je spoznávanie cudzích miest drogou. Jedného dňa sa rozhodla úplne zmeniť život. Hoci to najprv vyzeralo len na dlhší výlet do Ázie, postupne sa stala propagátorkou sólo cestovania a chodí po svete úplne sama takmer dva roky.

Neprehliadnite

Cestovať si po celom svete celé mesiace, mnohí si okamžite predstavia unudeného zbohatlíka alebo dcéru veľkopodnikateľa. K. Foltánová je, naopak, typ, ktorý by ste nečakali stretnúť niekde s batohom v Andách. Bežný smrteľník, ktorý sa angličtinu začal aktívne učiť až počas vysokej školy. Po jej absolvovaní si jazyk išla na chvíľu vycibriť za známymi do Londýna, kde nakoniec strávila desať rokov. Pracovala ako recepčná, event manažérka aj ako správkyňa realít. Až kým sa nepoobzerala okolo seba.

Počas ciest pracovala Katarína Foltánová aj ako dobrovoľníčka v slonej prírodnej rezervácii, kde pomáhali postihnutým, chorým a opusteným slonom.Zdroj: Katarína Foltánová

Označili by ste sa za bohéma?

Ani nie. Iba som si trochu upravila priority. Pred vycestovaním som bola extrémny plánovač. Pri svojej práci som si iný štandard ani nemohla dovoliť. Cestovanie ma naučilo nič neplánovať, brať deň za dňom tak, ako sú, a nebáť sa riskovať.

Čo vás viedlo k takému zásadnému životnému rozhodnutiu všetko opustiť a vydať sa sama do sveta?

Samozrejme, nebola to jednodňová záležitosť. V hlave som to nosila už niekoľko rokov. Na začiatku bol brexit, zvyšovanie dôchodkového veku, niekoľko nečakaných úmrtí v blízkom okruhu, neustály stres v práci. V lete 2017 som v metre na tabuli, kde normálne nájdete informácie o prevádzke jednotlivých liniek, narazila na citát, ktorý mi začal vŕtať v hlave a nedal mi spať: Everything you have ever wanted is on the other side of fear. Teda – všetko, čo si kedy chcel, sa nachádza na druhej strane strachu.

Maják na najvýchodnejšom bode AustrálieZdroj: Katarína Foltánová

Motivačné citáty naozaj zaberajú?

Bol to len ďalší štuchanec. Posledná kvapka prišla, keď som sa jedného dňa, počas ďalšieho nadčasu, pozrela na starších kolegov okolo seba a uvedomila si, že toto som ja o ďalších tridsať rokov. Že ak chcem cestovať, lepší čas už nebude. A že skôr, než v práci totálne vyhorím, by som si mala dať malú prestávku – veď čo je to pár mesiacov, keď ma čakajú ďalšie dekády v práci? Vygooglila som číslo agentúry, ktorá sprostredkúva jednosmerné RTW letenky (round-the-world tickets), a dohodla si stretnutie o pol hodinu neskôr. Z ich kancelárie som už odchádzala s prvým plánom cesty.

Kam a prečo viedla prvá cesta?

Pôvodne som chcela letieť na západ, lebo vtedy je prekonanie pásmovej choroby oveľa rýchlejšie. To by však v rámci môjho plánu predstavovalo, že prídem do väčšiny krajín v zlom čase, napríklad do Ázie počas ramadánu. Krajiny som vyberala podľa toho, čo som tam chcela vidieť a robiť, niektoré boli len „po ceste“. Okrem Ameriky a Európy som predtým nikde nebola, takže aj každé medzipristátie bolo vítanou zastávkou na pár dní, ktorá mi umožnila spoznať ďalšie miesto. Chcela som vidieť chrámy v Bagane, potápať sa v Thajsku, bicyklovať sa v kambodžskom Angkor Wate. V Ázii ma navštívila spolužiačka a spolu sme pozreli Bali a okolité ostrovy. Nasledoval Singapur a juhovýchodná Austrália. Odtiaľ to bolo už len „na skok“ na pre mňa úplný koniec sveta – Nový Zéland.

Hsinbyumská Pagoda v mjanmarskom MinguneZdroj: Katarína Foltánová

Prečo toho toľko naraz?

Podľa mňa je ekonomickejšie a ekologickejšie

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Enjoy

Tagy Austrália, cestovanie, Čile, Kolumbia, Mjanmarsko, Nový Zéland, Peru

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.