Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nad Nemeckom sa blýska, na Slovensku začína popŕchať

Keď sa spomalí nemecké hospodárstvo, ekonómovia by mali spozornieť. Nejde iba o jednu z najefektívnejších a najusporiadanejších ekonomík sveta – ide o tretieho najväčšieho svetového exportéra. Kým Čína vyváža tovar v objeme viac ako dva bilióny dolárov ročne, Spojené štáty a Nemecko okolo jeden a pol bilióna dolárov. Pre Nemecko je dôležitejšie, že veľkosť jeho ekonomiky je oproti týmto dvom gigantom omnoho menšia, a tak je podiel jeho exportu na hrubom domácom produkte omnoho vyšší, okolo 47 percent.

23.08.2019, 08:00 | Ronald Ižip | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Nemci prudko spomaľujú

Až polovicu nemeckého exportu tvorí vývoz strojových zariadení a vozidiel – tovaru dlhodobej spotreby a kapitálových tovarov. Keď sa globálnej ekonomike darí, dopyt po nich je vysoký. Spotrebitelia nakupujú tovar, ako sú autá, a firmy investujú do výrobných zariadení. Až polovica nemeckého exportu preto závisí od stavu svetovej ekonomiky.

Neprehliadnite

Keď sa tá spomalí, ako sa to deje od konca roka 2017, nemecké hospodárstvo sa cez svoju vysokú závislosť od exportu dostane do problémov. Kým v roku 2017 ekonomika krajiny vzrástla o 2,2 percenta, v roku 2018 stúpla už len o jeden a pol percenta – o najnižšiu hodnotu za posledných päť rokov.

Klesajúci trend ekonomického rastu pokračuje aj v druhom kvartáli roka 2019, keď sa hospodárstvo opäť dostalo do kontrakcie. Domáca vláda v apríli znížila odhad ekonomického rastu na tento rok na úroveň 0,5 percenta.

Dôvodom zníženia odhadov je 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Ekonomika

Tagy kríza, nemecká ekonomika, slovenská ekonomika

Diskusia (0 reakcií)