Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Silné ego a slabé zabezpečenie. Kde urobil Kočner chybu?

V uplynulých dňoch si mohlo celé Slovensko prečítať výber z najzaujímavejších správ, ktoré si posielal Marian Kočner z mafiánskych zoznamov so svojou volavkou Alenou Zsuzsovou. Obaja sú obvinení v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Z ich správ vyplývajú aj dve zaujímavé veci. Že Marian Kočner je chválenkár a narcista a že žiadna informácia v elektronickej forme nie je zabezpečená na sto percent.

22.08.2019, 08:00 | Peter Kapitán | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 9

Ak by neboli prepisy správ medzi Marianom Kočnerom a Alenou Zsuzsovou pravdivé, išlo by o skvelú zápletku akčného mafiánskeho filmu. Je v nich takmer všetko. Mocný muž, ktorý má v hrsti skoro celý štátny aparát na čele s premiérom krajiny. Jeho oddaná spolupracovníčka pokútnej povesti, intrigy, manipulácia s verejnosťou aj náznaky akéhosi ľúbostného románika.

Všetko sa zmení pár mesiacov po vražde novinára a jeho snúbenice. Tlak verejnosti donúti vedenie krajiny, aby začalo konať. Nastanú zmeny v polícii, ktorá začne ísť podvodníkom a zločincom po krku. Začne sa rozsiahle vyšetrovanie ekonomickej trestnej činnosti, dolapia pravdepodobných vrahov aj ľudí, ktorí boli do vraždy zapojení.

Neprehliadnite

Muž, ktorý si o sebe myslel, že je takmer všemocný, zrazu končí za mrežami. Krátko nato ho zradí jeho niekdajší dobrý kamarát, ktorý dostane strach. Aj s jeho pomocou sa podarí polícii získať čoraz viac dôkazov, ktoré kedysi mocného podnikateľa, s obľubou vystupujúceho aj v spoločenských televíznych reláciách, zatlačia do kúta.

Vďaka medzinárodnej policajnej spolupráci sa vyšetrovateľom podarí dostať k správam, ktoré mali zostať pomocou šifrovacej aplikácie utajené. A kedysi vplyvný „podnikateľ“ dopláca na svoje gigantické ego a potrebu dokazovať si, že všetci tancujú tak, ako on píska.

Mrazivé na celom príbehu je, že s veľkou pravdepodobnosťou nejde o fikciu. Ale o realitu Slovenska v roku 2019.

Dá sa dešifrovať Threema?

Možnosť nahliadnuť do vnútorného sveta Mariana Kočnera, ktorý stojí pred súdom pre podvod so zmenkami, je obvinený v niekoľkých miliónových ekonomických kauzách, ako aj v prípade vraždy J. Kuciaka a M. Kušnírovej, má verejnosť vďaka tomu, že sa polícii a následne médiám podarilo získať správy, ktoré si vymieňal so svojimi kamarátmi a spolupracovníkmi. Na komunikáciu používal aplikáciu Threema, ktorej podstata spočíva v tom, že šifruje správy, ktoré si ľudia medzi sebou posielajú.

Ide o mobilnú aplikáciu, ktorá používa zložitú kombináciu šifier na to, aby správy, ktoré si jej používatelia medzi sebou vymieňajú, nemohol čítať nikto iný. Napríklad obyčajnú esemesku alebo e-mail si totiž môže počas ich cesty z jedného telefónu či účtu do druhého čítať množstvo ľudí.

Aplikácie ako Threema, Signal či Telegram zabezpečujú, aby sa počas cesty k správe nikto nedostal, keďže k šifrovanej komunikácii nemajú prístup, a tak ju nedokážu poskytnúť ani štátnym inštitúciám.

Digitálna forenzná analýza dokáže odhaliť aj súbory, ktoré boli zmazané 

„Nie som si vedomý žiadnych chýb, ktoré by sa vyskytovali v aplikácii Threema. Problém nie je v Threeme, ale v operačnej bezpečnosti,

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 9

Rubrika Téma

Tagy Marian Kočner, Threema, vražda Jána Kuciaka