Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Wellness, hrady a vodopády nestačia. Ľudia chcú viac

Najprv trochu nedávnej histórie. V roku 2008 navštívili redakciu TRENDU dve mladé dámy a s nadšením hovorili o projekte, ktorý práve uvádzali do života v rodisku jednej z nich – na Liptove. Obe mali za sebou štúdium a prax v manažmente turistických destinácií v zahraničí a jeho princípy chceli preniesť na Slovensko.

24.08.2019, 05:00 | Jarmila Horváthová | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 1

V duchu zásady, že ľudia nechodia na dovolenku len do hotelov a kvôli hotelom (až na občasné výnimky), ale kvôli destináciám. Vyhľadávajú prírodné a historické atrakcie aj to, čo ponúka moderná doba – zjazdovky či akvaparky. Ibaže súčasnému dovolenkárovi to už nestačí. Okrem hotelového wellnessu, hradu alebo peknej skaly chce viac – upravený turistický chodník, cyklocestu, odpočívadlo, informácie o tom, čo sa dá v regióne robiť, akcie, na ktorých sa môže on a jeho deti zabaviť.

Toto všetko pred 11 rokmi na Slovensku ešte chýbalo a ony to chceli zmeniť. Kým o výstavbu hotela, lanovky, akvaparku sa postará súkromný investor, budovanie ostatnej turistickej infraštruktúry, ktorá je všade v turisticky vyspelom zahraničí samozrejmá, na Slovensku dlho viazlo.

A spolupráca verejného a súkromného sektora v turizme bola dlhé roky len utopickou myšlienkou v hlavách zopár nadšencov a vizionárov. Ale na Liptove sa zrodil prvý projekt destinačného manažmentu u nás – Klaster Liptov, ktorý ukázal, ako sa to dá reálne uskutočniť.

Klaster založili mestá Ružomberok, Liptovský Hrádok a Liptovský Mikuláš, pridali sa tiež Aquapark Tatralandia, Thermal Park Bešeňová, Jasná Nízke Tatry, SKI PARK Ružomberok, cestovná kancelária Liptour, združenie cestovného ruchu Jánska dolina a združenie cestovného ruchu Vitajte na Liptove. Vznik a činnosť Klastra Liptov motivovali viacerých nadšencov a v nasledujúcom roku vznikli ďalšie, menšie klastre na Orave a v Turci.

Neprehliadnite

Hoci od vzniku prvého slovenského klastra v turizme (medzičasom sa premenoval na oblastnú organizáciu cestovného ruchu Region Liptov) uplynulo len jedenásť rokov, medzi ľuďmi v turistickej brandži sa stal legendou. Iveta Niňajová, jeho prvá riaditeľka, hovorí, že zákon jednoznačne priniesol evolúciu v tom, ako cestovný ruch na Slovensku systematicky riadiť. „Cítim obrovské zadosťučinenie, že som túto evolúciu Klastrom Liptov spustila,“ vyznáva sa.

Klaster Liptov možno považovať aj za akýsi predvoj systémovej zmeny, ktorá sa v slovenskom turizme udiala o niečo neskôr. Tým bola príprava a prijatie zákona o podpore cestovného ruchu 91/2010, ktorý začal platiť od roku 2011.

Aj na Slovensku to ide

Tak vznikla v roku 2008 prvýkrát organizácia, do ktorej vstúpili

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Rubrika Plus Turizmus v regiónoch