Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vietnamci za požičané lietadlo nikdy nezaplatili

Keď bol bývalý minister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru v druhej polovici augusta vypovedať na inšpekcii ministerstva vnútra v súvislosti s kauzou únosu Vietnamca Trinha Xuana Thanha, už po niekoľký raz zopakoval, že „Vietnam mohol zneužiť našu pohostinnosť“, no nikto zo Slovenska sa na únose nepodieľal. Ide o prípad spred dvoch rokov, keď koncom júla 2017 v Berlíne zmizol bývalý vysoký funkcionár vietnamskej komunistickej strany.

29.08.2019, 14:00 | Peter Kapitán | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 9

O tri dni neskôr slovenské ministerstvo vnútra narýchlo zorganizovalo pracovný obed s delegáciou vietnamského ministra vnútra vo vládnom hoteli Bôrik. Nemeckí vyšetrovatelia na základe záznamov signálu z GPS preukázali, že autá použité pri Thanhovom únose pred vládnym hotelom parkovali. Sú presvedčení aj o tom, že unesený funkcionár opustil schengenský priestor na palube slovenského vládneho lietadla. Aktívny podiel slovenskej strany na tejto operácii však doteraz nikto nepreukázal.

Neprehliadnite

Návštevu vietnamskej delegácie dodnes sprevádza viacero nejasností. Ak totiž naozaj slovenská strana o únose nevedela, kratučké rokovanie s Vietnamcami minimálne poriadne „odflákla“. Nikomu sa totiž nezdalo zvláštne, že na Slovensko prileteli štyria Vietnamci, no odišli dvanásti. Nikto sa nepozastavil nad tým, že samotný pracovný obed netrval ani hodinu. A navyše, Vietnamci nikdy nezaplatili faktúru za požičanie lietadla, ktorú im Slovensko poslalo.

Technologický park

Nevídané utužovanie vzťahov medzi Slovenskom a Vietnamom sa začalo ešte v lete 2016, keď bol v juhovýchodnej Ázii na návšteve vtedajší premiér Robert Fico zo Smeru. Jedným z výsledkov jeho pracovnej cesty bol 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 9

Rubrika Ekonomika

Tagy Kaliňák, únos Vietnamca