Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Česká ekonómka radí, ako zabrániť presúvaniu ziskov a daňovým únikom

Vďaka zavedeniu spoločného základu dane pre skupiny firiem s obratom vyšším ako 750 miliónov eur by sa na Slovensku mohol zvýšiť daňový základ spoločností približne o 150 miliónov eur ročne. Vychádza to z výpočtov českej ekonómky Danuše Nerudovej, ktorá pôsobí v tíme Fair Tax. Pre Európsku komisiu prerátal vplyv spoločného základu dane pre firmy. Pre TREND hovorí, že navrhovaná zmena zdaňovania firiem v Únii prinesie pozitíva a členské štáty o svoju daňovú suverenitu neprídu.

09.09.2019, 19:00 | Tomáš Zemko | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Čo robíte v tíme Fair Tax, ktorý pracuje pre Európsku komisiu?

Projekt Fair Tax vznikol na základe výzvy Európskej komisie v roku 2015, keď bolo jednou z vypísaných tém hľadanie odpovedí na otázku, ako by mal vyzerať férový a udržateľný daňový systém. Na projekte, ktorý sa skončil vo februári tohto roku, spolupracovalo desať univerzít z krajín Európskej únie.

Viedla som výskumný tím v Česku na Mendelovej univerzite v Brne. Skúmaniu spoločného konsolidovaného základu firemnej dane sa venujem od roku 2005, keď o tomto návrhu začala Európska komisia prvý raz hovoriť. Výsledkom sú odporúčania pre tvorcov politík v daňovej a sociálnej oblasti.

Na Mendelovej univerzite sme sa zaoberali nielen výskumom fiškálnych vplyvov zavedenia spoločného konsolidovaného základu korporátnej dane. Robili sme simulácie rôznych variantov, napríklad pre spravodajcu Európskeho parlamentu, v ktorom sa návrhy minulý rok prerokúvali. V rámci výskumu sme sa zaoberali aj hľadaním nového udržateľne orientovaného zdroja rozpočtu EÚ v podobe dane uvaľovanej na úrovni Únie. Skúmali sme, či by takouto daňou nemohol byť trebárs spoločný konsolidovaný základ dane.

Čím ešte sa váš tím zaoberal?

Odporúčaniami pre tvorcov politík v oblasti genderovej rovnosti v daňovej politike. A takisto udržateľnosťou daňových systémov, kde sme prišli s indexom daňovej udržateľnosti.

Ako by mohol fungovať spoločný základ európskej firemnej dane?

Hlavnou výhodou spoločného konsolidovaného základu dane je, že firmy v Česku či na Slovensku by si mohli vyskúšať režim skupinového zdanenia. Oba tieto štáty nemajú v daňovej legislatíve možnosť takého zdanenia. Na každú obchodnú spoločnosť sa pozerá ako na samostatnú entitu. Prináša to problém napríklad s prevodnými cenami.

Ak by sa firmy zdaňovali skupinovo, tento problém odpadá. Následne by si podnikateľská skupina určila jednu styčnú osobu, ktorá by komunikovala s daňovým úradom.Veľkou nevýhodou pre správcu dane, ale aj pre daňového poplatníka je, že ak majú firmy celoeurópske aktivity, čelia 28 daňovým systémom. Keby bol jednotný systém, v celej EÚ by sa riadili jedným systémom korporátneho zdanenia. Úspory by boli na oboch stranách.

Navrhli zníženie obratu

Ktorých firiem by sa tento spoločný základ dane dotýkal?

Pôvodný

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Rozhovor

Diskusia (0 reakcií)