Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Avengers zachránili svet. Hollywood aj kiná majú radosť

Filmové štúdiá aj majitelia kín si môžu mädliť ruky. Tohtoročné horúce a neskôr uplakané leto im vynieslo veľa peňazí a zdá sa, že by mohol byť pokorený rekord z roku 2017, keď počas letnej sezóny veľké hollywoodske šlágre vyniesli slovenským kinám tržby za vstupenky vo výške viac než 11,6 milióna eur.

07.09.2019, 05:00 | Stanislav Šulc

  • Tlačiť
  • 0

Vďaka neuveriteľnému výkonu snímke Avengers: Endgame sa na rekordné zisky môžu tešiť aj kiná na rozhodujúcom americkom trhu, aj v susednom Česku. Za úspechom takmer výlučne stojí jediné štúdio – Walt Disney.

Všetko pre rodiny s deťmi

Kľúčovým trhom na určovanie toho, čo sa kedy bude v kinách hrať, napriek rastu Číny, naďalej ostávajú Spojené štáty. Našťastie aj tam sa filmovej tvorbe v posledných rokoch počas letných prázdnin darí, preto sa na úspešnom modeli pravdepodobne dlho nič meniť nebude.

„Aj pre tohtoročné leto v Česku a o niečo viac aj na Slovensku platí, že leto je skôr v znamení oddychovejších filmov. Postupne vzrastajúci počet letných kín dokáže udržať návštevnosť aj starších obľúbených snímok, a to hlavne rodinných, komediálnych alebo hudobných,“ uvádza pre TREND hovorca distribučnej spoločnosti CinemArt SK Petr Slavík.

Neprehliadnite

V priebehu letnej sezóny totiž štúdiá stavili predovšetkým na mladšie mužské publikum a rodiny s deťmi. Tým prvým Hollywood ponúka veľké akčné filmy, druhým animované hity typu Shrek či Toy Story: Príbeh hračiek. Zároveň v posledných rokoch čoraz častejšie platí, že skôr ako na pôvodné postavy a príbehy sa producenti snažia radšej staviť na istotu a uvádzajú pokračovanie hitov minulých rokov.

AladinZdroj: Archív distribútorov filmov

„Pokračovanie úspešných filmov to má vždy jednoduchšie, najmä pokiaľ ide o takú silnú značku, ako je Rýchlo a zbesilo. Hoci posledný príspevok nie je priamym pokračovateľom, ale tvorí samostatný príbeh niektorých postáv filmu, ktorý na predchádzajúce diely ságy Rýchlo a zbesilo bezprostredne nenadväzuje. Ale postavy Luka Hobbsa (Dwayne Johnson) a Deckarda Shawa (Jason Statham) sú naozaj silné a vedia sa v kinách presadiť,“ potvrdzuje trend posledných rokov P. Slavík zo spoločnosti CinemArt, ktorá patrí k najväčším distribučným spoločnostiam na slovenskom trhu a ktorá napríklad vlani uviedla snímku Bohemian Rhapsody – film, ktorý sa stal vďaka návštevnosti 410-tisíc divákov a tržbám takmer 2,5 milióna eur najziskovejším filmom slovenských kín minulého roka.

Úspešná komiksová sága

Ako teda tohtoročné leto vyzerá v amerických kinách? Veľmi dobre, a ak sa za posledný víkend nič nestane, mohol by tento rok priniesť nový rekord. Hoci leto sa podľa amerického distribučného kalendára začína prvým májovým víkendom, tento rok odštartovalo už o týždeň skôr veľkolepým vstupom najnovšieho dielu komiksovej ságy Avengers: Endgame.

Ten zaznamenal hneď niekoľko svetových rekordov – stal sa najrýchlejšie

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Enjoy

Diskusia (0 reakcií)