Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Príbeh zlatých baníkov, ktorí až polovicu tržieb menia na zisk

O tom, aká má byť cena za úspech, sa polemizuje ľahko. Obzvlášť lákavé by mohlo byť ulakomiť sa na zisk, ak firma, ktorej úspech patrí, je doslova zlatá baňa. Taká ostala na Slovensku napriek bohatej histórii už len jedna.

09.09.2019, 05:15 | Vladimír Maťo | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 11

Keď sa na začiatku augusta strana SaS poburovala nad výškou poplatku, ktorý spoločnosť Slovenská banská z Hodruše-Hámrov odvádza štátu za „vyťažené zlato“, mohlo sa to zdať málo. Ale aj táto zlatá minca má dve strany. Hlavný banský úrad sa hodrušských baníkov zastal a stanovenú výšku poplatku obhájil. Firma totiž neprodukuje zlato, ale koncentrát farebných kovov. A kým niekto ráta jej domnelé prehrešky v tisícoch eur, firma každoročne poctivo a načas odvádza štátu milióny na daniach a odvodoch.

Zvratov a prekvapení v príbehu Slovenskej banskej je viac. Na čistý zisk sa jej darí premeniť takmer každé druhé utŕžené euro. Rentabilita ziskov z tržieb za uplynulých sedem rokov je závratných 46 percent. Ako sa však ukazuje, za tajomstvom úspechu poslednej slovenskej zlatej bane bola najmä tvrdá drina a odhodlanie. A občas aj štipka šťastia.

Vzácne dedičstvo

Tajomstvá ukryté v hlbinách pod Štiavnickými vrchmi lákali ľudí od nepamäti. Najstaršie zmienky o banskej činnosti, ktorou sa región preslávil, pochádzajú ešte z trinásteho storočia. História Banskej Hodruše a Dolných Hámrov je rovnako stará. Spoločný názov Hodruša-Hámre ich spojil v minulom storočí, na začiatku sedemdesiatych rokov. Predtým bola Hodruša po stáročia vnímaná skôr ako predmestie či vonkajšia ulica Banskej Štiavnice, s ktorou ju podzemné pátranie po vzácnych kovoch spája.

Neprehliadnite

Počas najväčšieho rozkvetu hodrušského baníctva v šestnástom storočí bola oblasť vychýreným zdrojom zlata a striebra a jej sláva pretrvala po mnohé generácie. Azda ešte viac ako ťažba vzácnych kovov neskôr Hodrušu-Hámre preslávila továreň Sandrik. Po svojom založení v roku 1895 sa v nej vyrábali strieborné príbory a iné úžitkové predmety. Stredoveká banská sláva regiónu však stáročiami bledla, až zdanlivo nenávratne pominula. Éra ťažby strieborno-zlatých rúd v Hodruši sa v roku 1950 na dlhý čas skončila.

Zdroj: Trend.sk

Ťažba síce pokračovala, no zameriavala sa už len na 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 11

Rubrika Téma

Tagy bane, SAS, ťažba, zlato

Súvisiace články

Málo peňazí za veľa rudy

Málo peňazí za veľa rudy

Jarné voľby ukážu aj ďalšie smerovanie ťažby nerastov na Slovensku. Opozičná SaS chce novelizovať banské zákony staré tridsať rokov

Zlato sa leskne čoraz viac, jeho cena stále stúpa

Krach obchodného reťazca. A čo bude ďalej

V Nemecku celú výrobu predali, na Slovensku svoj biznis rozširujú

Mitsubishi L200: Dokonalý oddych existuje