Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Príbeh zlatých baníkov, ktorí až polovicu tržieb menia na zisk

09.09.2019 | Vladimír Maťo

Diskusia (11 reakcií) Pravidlá diskusie

04.09.2019 | mam_rad_jablka

Rád čítam o úspešných podnikoch a ich histórii.

05.09.2019 | Chimenéz

Tak ako to teda je. Úspešná baňa a Sulík?

09.09.2019 | Omnamah Shivaya

Hm skoda ze sa saskari nepytali ze preco obec vyzera ako po vojne, kde ludi travia zlou vodou ale ziadnou pricom v obci su 3 tajchy, preco SB plati obecne dane vo vyske poplatku za psa ? Kolko plati SB za enviromentalny smog ? Co dostanu obyvatelia HH okrem rakoviny pri vystavbe (rozsirovani) odkaliska ? To su temy ktore ludi trapia. Mozno keby sa zamerali saskari na to ako peniaze z SB sa vyberaju do Azie a roznych off shoroch...

09.09.2019 | Runforfun

Dobrý názor. A prečo teda nevybehne obecné zastupiteľstvo a nezvýši im miestne dane? Prečo nenúti firmu podieľať sa viac na investíciách obce??,

09.09.2019 | FlashGordonFreeman

Máte na tieto vaše tvrdenia aj nejaké dôkazy?
Pôjdem postupne:
1.Obec vyzerá ako po vojne? Firma prispieva na opravy a rozvoj obce. Ťažba nemá s chátraním súkromných objektov nič spoločné (viď. Sandrik fabriku)

2. S vodou nemá SB vôbec nič, Hodruša-Hámre má viac ako 1000 ročnú históriu baníctva. Banská voda z celého Bansko-Štiavnicko-Hodrušského rudného revíru odteká pomocou dedičných štôlní ako Nová Odvodňovacia štôlna a Voznická dedičná štôlna v obci Voznica do hrona. Tajchy nevlastní obec a voda v nich nie je pitná. Ak by ste boli taký vzdelaný v tejto problematike určite by ste to vedeli.

3.Dane vo výške "poplatku za psa" cca 1200 € sa neplatia za vyťaženú rudu, ale za určený dobývací priestor(DP). Podla nariadenia vlády č.50/2002 Z.z. sa platí úhrada za každý začatý km˘2, pričom suma sa platí HBU ktorý vyplatí 80% čiastky obciam podľa ich percentuálneho podielu v závislosti od plochy v ktorom sa DP nachádza . Väčšina DP Slovenskej Banskej sa nachádza v Banskej Štiavnici.

4 a 5.: Uveďte jednu štúdiu nepriaznivého vplyvu odkaliska na zdravotný stav ľudí v HH. Každý baník a úpravár na flotácií má rakovinu? Nemyslíte, že viac nepriaznivé je kúrenie drevom a vypúšťanie dymu do ovzdušia? Ľudia čo sa sťažujú, sa nasťahovali a postavili si domy pod hrádzou odkaliska s vedomím, že to odkalisko tam je a bude a teraz sa sťažujú že je tam odkalisko. To je také Slovenské :)

6. Peniaze do Azie a do Off-shoroch: Toto sú závažné obvinenia. Máte k tomuto dôkaz alebo je to len niečo čo ste si povedali v krčme pri ohováraní úspešných ľudí aby sa Vám večer dobre spalo? Aj v článku, ktorý ste evidentne nečítali sa spomína, že firma odolala výnosu ziskov do daňových rajov, za minulý rok odviedla štátu viac ako 3,5 mil €. Citujem Ing.Baču.: "My sme sa narodili tu, naše ložisko je tu, podnikáme tu aj tu žijeme a štátu ten diel vo forme daní a odvodov odovzdávame"

Závisť na Slovensku je naozaj veľká.

09.09.2019 | Omnamah Shivaya

Preto lebo obecbe zastupitelstvo ma rodinnych prislusnikov zamestnanych v bani ...za tie peniaze si v hladovej doline kupili starostu aj vacsinu poslancov cize su tam bohovia ....napr banici kupili v strede obce stavebne pozemky po 5€ m2 od obce...a cuduj sa svete este to banici sukromna spolocnost kupil snprihliadnutim osobitneho zretela !!!! Povodne to chceli kupit po 1€ m2 ...teraz si stavaju vily zo sukromnou cestou.....viac zlodejin sa pise na slobodnahodrusa.wordpress.com tam je dost kyslanskych zlodejin popisanych...a su tam aj zaujimave sposoby ako si udrzuju moc ...

09.09.2019 | Runforfun

Takže netreba meniť zákon. Zákon je ok. Niektorí Slováci myslelina svoje vrecká ...a ideme nadávať na cudzincov, ale chyba je v nás.

09.09.2019 | FlashGordonFreeman

Znovu, závažné obvinenia, dokonca aj z "úplatkov". Myslím, že každý čo si prečíta Vaše príspevky do diskusie vidí, že asi Vás úspech tejto firmy riadne štve. Najviac tú závisť vidieť z tohto príspevku.

Znovu, pôjdem postupne:

1.Rodinný príslušníci v bani: Hodruša je malá dedina, SB je najväčší zamestnávatel v obci, myslím že každý kto chce nájsť prepojenie tak ho nájde.

2.Kúpený starosta a poslanci: Znovu, nejaký dôkaz? Ak by boli kúpení, nemyslíte, že to odkalisko by už dávno bolo navýšené?

3.Baníci kúpili v strede obce stavebné pozemky.: A nemohli? Z vlastného tam budujú ulicu. Čo Vás po tom? Vás to niečo stojí alebo zas len tá závisť? Čo Vás po tom že tam stavajú "vily" so súkromnou cestou? Vari ju mala stavať obec z rozpočtu? To by sa Vám asi viac páčilo ak by bola postavená z verejných financií že? Zabudli ste tiež uviesť že stavajú tú ulicu pod spomínaným odkaliskom. Zaujímavé je, že oni sa rakoviny neboja, tá si asi vyberá iba obyčajných ľudí.

Hlúposťou dnešnej doby je, že každý Hejty môže pod rúškom anonymity šíriť nenávisť, zlo a klamstvo po internete bez následkov. Vo Vašom prípade, je evidentné že trpíte zášťou a závisťou a nie je ťažke domyslieť si že patríte k ľuďom zo "slobodnahodrusa", ľuďom, ktorý sa snažia už roky neúspešne dostať k vedeniu HH.

10.09.2019 | Ujo Peter

Ako som precital vase dva prispevky a prispevky toho hejtera - situacia je jasna, vy argumentujete on ohovara ... vsade sa taki najdu... a keby mali niest zodpovednost za svoje klamstva, budu sa skryvat za slobodu slova/ucast verejnosti atd.
Viem toho dost o starostlivosti o zivotne prostredie, nieco aj o banskej cinnosti a jej vplyvoch najma v suvislosti s historickymi aspektmi, Bansku Stavnicu a okolie trochu poznam a o vztahoch v HH neviem zhola nic.
Ale zivotne skusenosti, dlhorocna prax a znalost komunikacnej psychologie na forach jednoznacne poukazuju na to, ze Omnamah Shivaya sa vydava za "opozicnika" najprv argumentujuc "ekologiou" , potom roznymi lokalnymi konspiraciemi ... ale je to pomateny "zelenac" typu "zabi bobra - zachranis strom", ktory bud omiela dristy o zivotnom prostredi, ktore v historickej banskej krajine vobec neplatia alebo zase o vztahoch na komunalnej urovni (ktore su vsade inde na SK idealne, vsakze?). Mne je jasne, ze uspesna firma, ktora zivi miestnych a pomaha obci, ma vplyv ... ale pokial sa sprava slusne nie je dovodom hejtovat. Alebo naopak, ak chce uplatnit to mafianske "daj zobnut aj mne" netreba sa cudovat tej smiesnej dikcii.

10.09.2019 | Omnamah Shivaya

Chlapy PR dobre na uroven dedinskej argumentacie....slovensko je skorupovana krajna a ti co by vas mali preverova vas nevysetruju a preco asi ? Ktory rozumny vlastnik( stat) by odovzdal druhemu zlate vajce za smiesny najom(najomne zmluvy by v pravnom state mali byt zverejnene) . ....
Obec ma zverejnovanie zmluv a tie vase dary dotacie a pomoc su tam urcite zverejnene( ak nie tak nakopte toho trula do zadku a opytajte sa preco to nerobi lebo vam to kazi image) .... obecne pozemky za 5€m2 v zmysle osobitnejo zretela

12.09.2019 | FlashGordonFreeman

Znovu pôjdem postupne:

1.Preverovanie a vyšetrovanie: Môžem vedieť kto nás má preverovať a za čo? Ak máte podozrenie, nech sa páči, podajte trestné oznámenie, je to Vaše právo a povinnosť slušného občana, ktorým určite ste.

2.Prenájom baní: Prečítajte si článok a zistíte prečo štát nemal záujem o ťažbu. Na príklad ako dopadli štátne bane sa môžete pozrieť cez kopec do Banskej-Štiavnice. Tam sa to sprivatizovalo, vyrabovalo a uzavrelo. Baňa a iné banské objekty v súčasnosti využívané firmou SB, podľa mojích informácií, patria LEN SB, ktorá ich v priebehu rokov odkúpila od Rudných baní, je to spomenuté aj v článku.

3.Zverejnovanie zmlúv,dary, dotácie atď.: O tejto problematike veľa neviem. Neviem čo sa má zverejňovať a neviem čo obec zverejňuje a ani ma to nezaujíma. No predpokladám a verím tomu, že obec zo zákona zverejňuje všetko čo jej zákon ukladá. Možno len zle hladáte? Či sa o nás niekto dočíta, že sme opravili strechu Škôlky, prispeli Škole, zakúpili obecný Autobus, prispeli na opravy športového Centra, prispeli na rôzne verejné podujatia atď atď atď, je v podstate jedno. Vždy sa nájde niekto, ako napríklad Vy, a spochýbní to, lebo je veľmi jednoduché hádzať špinu na druhých a ohovárať. Je jednoduché skryť každú pomoc obci za "úplatky". V podstate je jedno či pomáhame alebo nie, ľudia ako Vy si vždy niečo nájdu.

4.Obecné pozemky: Pozemky ste za tie roky mohli odkúpiť aj Vy. Dobre viete čo sú to za pozemky, že je to starý močiar a ani neboli evidované ako stavebné pozemky. Dobre viete, že sú rovno oproti odkaliska, v takzvanej závalovej oblasti. Znovu sa budem opakovať, pokiaľ máte podozrenie na zlé hospodárenie s majetkom Obci, podajte trestné oznámenie.

Keď táto firma začínala, všetci sa nám smiali, robili si posmech že sme "zlatokopovia" a že nič nenájdeme a všetko je to vraj len nejaké lokálne zrudnenie a do roka sa baňa Rozália zatvorí spolu s ostatnými baňami v rajóne.
Veď predsa toto územie je už stovky rokov známe ako "Jalové územie" kde nikdy nič nebolo. Nikto neveril, že by sme mohli ťažiť 30 rokov.

Chcem tým len povedať, že na Slovensku je plno neprajných ľudí, plno závisti a už vôbec sa netoleruje úspech.

Pokiaľ máte nejaké otázky, rád Vám odpoviem. Ak na to máte, kľudne sa zastavte na baníckom dni tento týždeň, kde si toho môžeme veľa vysvetliť, pretože Vaše argumentovanie v tejto diskusií je trochu nejasné, celkovo niektoré argumenty k ničomu nespejú ani na nič nepoukazujú, i keď na základe toho čo od Vás čítam, tak Vy už máte svoju nemennú a absolútnu pravdu. A možno je to tak aj pre Vás lepšie.

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.