Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Staré exekúcie sa končia, dlhy však ostanú

Opätovne podať návrh na exekúciu alebo si jednoducho starú pohľadávku odpísať. Pred týmto rozhodnutím budú stáť mnohí veritelia, ktorí evidujú v exekúcii pohľadávky staršie ako 5 rokov. Budú však mať len mesiac na to, aby podali opätovný nový návrh a neprišli o poradie zabezpečenej pohľadávky.

10.09.2019, 05:15 | Zuzana Kullová | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 2

Staré exekúcie, začaté pred 1. aprílom 2017, pri ktorých sa za posledných 18 mesiacov nevymohlo aspoň 15 eur, sa od Nového roka zastavia. Tí poctiví, ktorí doteraz splácali aspoň časť dlžnej sumy, na to môžu doplatiť.

Obec Dolná Lehota v okrese Brezno prišla v exekúcii pred viac ako 20 rokmi takmer o všetok hnuteľný a nehnuteľný majetok. V súčasnosti stále figuruje v zozname dlžníkov finančnej správy so sumou viac ako 15 680 eur i v zozname dlžníkov Sociálnej poisťovne s viac ako 14 400 eurami, ktoré postupne spláca. Hoci sa nádejala, že nový zákon pomôže zrušiť staré exekúcie, zdá sa, že táto novinka sa jej nedotkne – dlhy totiž poctivo rieši.

Zákon nepomôže poctivým

Ako pre TREND potvrdila starostka Viera Hudíková, zadlžili sa ešte začiatkom 90. rokov za čias bývalého starostu pre vybudovanie kanalizácie a čističky odpadových vôd. Štát dal záruku, že tieto investície prefinancuje. Zobrali si preklenovací úver z banky päť miliónov korún. Vymenili sa viaceré vlády, ale nikto im nedal ani halier. Pribudli aj záväzky voči viacerým veriteľom a celkový dlh tak vzrástol asi na 35 miliónov vtedajších korún.

„Keby išlo len o istinu, tú postupne splatíme, ale úroky nám každý rok neskutočne narastajú, platíme na nich viac ako 40-tisíc eur. Máme nastavené splátkové kalendáre, ale nemôžeme čerpať eurofondy či ďalšie úvery, je to začarovaný kruh,“ prezrádza starostka, ktorá je vo funkcii od roku 2011.

Neprehliadnite

Zastavenie starých exekúcií sa od januára budúceho roka podľa Stanislavy Kolesárovej, súdnej exekútorky a hovorkyne Slovenskej komory exekútorov, dotkne všetkých veriteľov vrátane verejnej správy s výnimkou vymáhania pohľadávok na výživnom, pohľadávok financovaných z eurofondov alebo pri vymáhaní plnenia priznaného určenými orgánmi EÚ.

„Ak je vedená napríklad exekúcia voči obci a tá uzavrela splátkový kalendár, čo aj po malých splátkach, nie je splnená podmienka, že nebolo vymožené ani 15 eur za posledných 18 mesiacov,“ dodáva súdna exekútorka. Len pre úplnosť – to, že majú obce nejaký majetok, neznamená, že je všetok exekvovateľný. Majetok, ktorý nadobudli obce zo štátneho rozpočtu, požíva exekučnú imunitu.

Veľkí veritelia to pocítia najviac

Zákon sa podľa Martina Musila, prezidenta Asociácie slovenských inkasných spoločností (ASINS), dotkne najmä veľkých veriteľov či už štátnych, ako je napríklad Sociálna poisťovňa, zdravotné poisťovne či finančná správa, ale aj súkromných, ako sú banky, telekomunikační operátori či poskytovatelia komunálnych služieb.

„Tí budú

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Rubrika Ekonomika

Tagy exekúcie