Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

V dobrom zdraví strávime zhruba tri štvrtiny života

Hoci rakovina v súčasnosti v rámci celej Európy zabíja menej ľudí než v minulosti, Slovákov „kosí“ v porovnaní so susednými národmi častejšie.

04.09.2019, 09:08 | Michal Janko, Aleš Vojíř

  • Tlačiť
  • 0

Bratislavčania dokonca držia smutné prvenstvo v úmrtiach na zhubný melanóm kože. Aj preto sa novopečení slovenskí dôchodcovia môžu tešiť len na štyri roky života v zdraví.

Dĺžka dožitia sa počas posledných dvoch desaťročí predĺžila, Slováci však prežívajú väčšinu života po sedemdesiatke v chorobe.

Neprehliadnite

Európske ženy čaká po 65. narodeninách priemerne 9,4 roka života v zdraví, európskych mužov 9,6 roka. „Slovenské dôchodkyne a dôchodcovia sú na tom, žiaľ, najhoršie zo všetkých sledovaných európskych krajín.

Dámy by v zdraví mali prežiť len 49 mesiacov, páni ešte o tri mesiace menej,“ uviedla Adéla Denková z českého projektu Evropa v datech, ktorý údaje spracoval.

Infografika

Pozrite si nasledovnú infografiku: 

Najčastejšou príčinou smrti v Európe sú stále choroby obehovej sústavy. Medzi nimi dominujú ischemické choroby srdca, na Slovensku predstavuje 359 úmrtí na 100-tisíc obyvateľov výrazne nadpriemerné číslo.

V cievnych chorobách mozgu potom neslávne víťazia Bulhari (304). Slovákov na mozgové porážky umiera „len“ 142 na 100-tisíc obyvateľov.

Druhou najčastejšou príčinou úmrtia je rakovina. Slovensku v tejto smutnej disciplíne patrí bronz. Kým v ČR sa počet úmrtí na rakovinu za posledných 25 rokov znížil o tretinu, v SR od roku 1994 klesol len o päť percent.

Napriek tomu možno nájsť diagnózy, s ktorými Slováci bojujú veľmi úspešne – Parkinsonova choroba, reumatická artritída, choroby svalovej a kostrovej sústavy, ale aj chrípka. 

Zdroj: TREND Analyses, denik data

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 35/2019. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Enjoy

Tagy SRvcislach

Diskusia (0 reakcií)