Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

V Nemecku celú výrobu predali, na Slovensku svoj biznis rozširujú

Nominácia na Investora roka 2019 | Nemecká farmaceutická firma Hameln dolnosaskej lekárnickej rodiny Kersteinovcov zaujala na Slovensku prvýkrát už pred trinástimi rokmi.

08.09.2019, 19:00 | Ivan Haluza | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 3

Odkúpením Výskumného ústavu liečiv v Modre pripojila rodina k svojej nemeckej výrobe liekov aj prvý vlastný vývoj. Až na Slovensku sa teda Kersteinovci dostali k najcennejšej časti reťazca farmaceutickej brandže. Slovenskí vývojári začali chystať prácu pre nemeckú výrobu, čo bola vcelku netradičná kombinácia.

V mnohých iných tunajších firmách s nemeckým kapitálom je to totiž naopak. Tu sa však prekvapenia od Kersteinovcov nekončia. Dnes ich biznis vyzerá tak, že v Nemecku lieky už iba predávajú. Svoju dolnosaskú fabriku predali. V posledných rokoch investovali a investujú na Slovensku.

Bývalý výskumný ústav, ktorý pod ich vedením nesie názov hameln rds, im neslúži len na výskum. Už niekoľko rokov v ňom prebieha výroba aktívnych farmaceutických látok, ktoré sú základom na výrobu liekov proti najsilnejším bolestiam.

Navyše vlani rozbehli ďalšie rozširovanie produkcie týchto látok, ktoré vyvážajú nielen do Nemecka, ale aj do Spojeného kráľovstva či USA. Kým donedávna dosahovala modranská dcéra Nemcov ročné tržby okolo päť miliónov eur a zisky v rozsahu niekoľko stotisíc eur, vlani už mal hameln rds tržby vyše jedenásť miliónov eur a zisk jeden milión eur. Aktuálne investície majú firmu dostať k ročným tržbám 25 miliónov eur.

Výskumák od Vargu

Celá slovenská farmácia dosahuje tržby približne 200 miliónov eur ročne. V strategickom odvetví, ako je výroba liekov, je cenná každá nová investícia. Kersteinovci kúpili v roku 2006 rozhodujúci balík podielov vo výskumnom ústave od jedného z najsilnejších hráčov privatizácie tuzemskej farmácie a bývalého čelného predstaviteľa strany Smer-SD. Ivan Varga sa dostal po revolúcii k významným podielom nielen v tomto výskumáku, ale aj v ľupčianskej Biotike či hlohoveckej Slovakofarme, kde pracoval už za socializmu a dotiahol to v nej až na riaditeľa pre vedu a výskum.

„Nových zákazníkov hľadáme už aj na veľmi lukratívnom trhu v USA,“ hovorí prevádzkový riaditeľ hameln rds M. Gono (vpravo). Na fotke s členmi manažmentu M. Takáčom a Beátou KrupovouZdroj: Milan David

Zmena vlastníka bola pre výskumný ústav významným impulzom. I. Varga je síce vo farmácii etablovaný cez Biotiku dodnes, no na rozvoj výskumáku veľa prostriedkov nevynakladal. Nemci vývojársku základňu preberali v dosť nelichotivom stave.

Jej najväčšou devízou boli vzdelaní a skúsení farmaceuti, no technické vybavenie laboratórií bolo zastarané. Kersteinovci začali hneď po príchode výskumný ústav modernizovať a zefektívňovať. Zrušili nerentabilnú pridruženú výrobu rôznych krémov, mastí a výživových doplnkov. Naopak, do nového laboratórneho vybavenia a IT systémov v Modre vložili po prevzatí až päť miliónov eur.

Fakty o investícii hameln rds

Zámer
nová výroba farmaceutických látok pre lieky na bolesť

Rozsah investície
7 miliónov eur
35 nových pracovných miest

Prínosy
niekoľkonásobné zvýšenie tržieb i ziskov firmy

Na ťažké bolesti

Neskôr prišli na rad ďalšie investičné injekcie. A to nielen do vývoja, ale aj do výroby liekov. Koncom roku 2012 slovenský hameln rds kolaudoval novú prevádzku na medziprodukty na výrobu liekov proti silným bolestiam. Konkrétne ide o základné látky na výrobu opioidných analgetík na chirurgické zákroky či na tlmenie bolesti pri najťažších chorobách, kde už bežné morfíny nezaberajú. „Po novom sme už nielen vývojovou, ale aj výrobnou spoločnosťou,“ hovorí najvyšší manažér modranského hamelnu rds Marián Gono.

Prvé tržby začala výroba firme prinášať až v roku 2015, lebo vo farmácii testovanie i certifikácia trvajú niekoľko rokov. Nové prípravky modranskej firmy boli, ako inak, z jej vlastného vývoja. Tak, ako kedysi vyvíjala lieky pre sesterskú fabriku Kersteinovcov v Nemecku, teraz už niekoľko rokov novinky vyvíja pre svoju vlastnú modranskú produkciu. Výroba firmu stála dva a pol milióna eur. No na jej rast mala naozaj zásadný vplyv. Medzi rokmi 2015 až 2018 tržby hamelnu rds vzrástli zo 6,5 až na 11,3 milióna eur. Tohtoročné tržby sa majú podľa M. Gona dostať až na 12 miliónov eur. Poriadne podrástli aj jej zisky. Vlani zarobila milión eur. Tento rok to má byť o 50 percent viac.

Zdroj: TREND.sk

S novinkou do sveta

Nové prípravky firma dodáva do nemeckých i anglických fabrík, ktoré z nich na objednávku produkujú finálne lieky pre materský Hameln. Kersteinovci si takto objednávajú svoje lieky od iných partnerov, odkedy predali svoju dolnosaskú fabriku. V roku 2014 ju od nich so 400 pracovníkmi odkúpila švajčiarska farmaceutická firma Siegfried.

Aj s externalizovanou výrobou hotových liekov je biznis Kersteinovcov stále dosť objemný. Ročne predajú hlavne v Nemecku a Anglicku vlastné lieky približne za 60 miliónov eur. Nespolupracujú pritom s lekárňami, dodávajú ich iba nemocniciam a veľkoobchodným distribútorom. Navyše teraz slovenská dcéra začína hľadať pre svoje farmaceutické medziprodukty nových zákazníkov. „Čo budeme vyrábať nad rámec potrieb matky, chceme predať novým zákazníkom. Tých si hľadáme už aj na veľmi lukratívnom trhu v USA,“ hovorí M. Gono.

Manažér firmy pre obchod a marketing Marian Takáč ho dopĺňa, že americký trh je pre nich výhodný hlavne preto, že každý štát USA má na lieky rovnaké povoľovacie pravidlá. Zato v EÚ má každá členská krajina iné registrácie. M. Takáč tiež hovorí, že ich modranská firma by sa so svojimi medziproduktmi mohla dostať aj do Ázie. Materský Hameln má jednu obchodnú kanceláriu aj v tejto časti sveta. Konkrétne v Singapure. Matka do Ázie síce doteraz vyvážala iba lieky, no prvé kontrakty sa črtajú už aj v oblasti medziproduktov. „O odbere našich základných farmaceutických látok už rokujeme s jedným thajským odberateľom,“ hovorí M. Takáč.

Širší nový pilier

Nové kontrakty chce hameln rds pokryť z ďalších výrobných kapacít na medziprodukty pre lieky proti bolesti, ktoré ešte len chystá. Už vlani na jeseň sa vo firme na túto výrobu rozbehla druhá fáza budovania produkčných kapacít. Budú stáť 4,5 milióna eur. Dohromady teda spoločnosť vynaloží na nové výroby základných farmaceutických látok až sedem miliónov eur.

Nové, širšie výroby chce podľa M. Gona dokončiť už budúci rok. Ďalšie dva roky sa budú testovať, no po ich nábehu na plný výkon dosiahnu celkové ročné tržby hamelnu rds 25 miliónov eur.

Zdroj: Milan David

Od začiatku svojho pôsobenia na Slovensku stavila rodina Kersteinovcov na slovenských manažérov. M. Gono aj M. Takáč sú na čele podniku v Modre už od jeho založenia. Práve oni navrhujú tunajšie rozvojové projekty. Prvý z nich mal pred nástupom do výskumného ústavu za sebou skúsenosti z hlohoveckej Zentivy, no pracoval aj v nemeckom farmaceutickom priemysle. Druhý zase prišiel do firmy po práci v anglickom Oxforde i pre rakúsku pobočku koncernu Novartis. Vo vrcholovom manažmente hamelnu rds ich dopĺňa ďalšia Slovenka Beata Krupová. Tá má na starosti financie, administratívu, personálne záležitosti a logistiku.

Dôvera matky k tunajšiemu slovenskému manažmentu narastá. „Od vlastníkov získavame čoraz väčšiu samostatnosť. Sami môžeme prijímať niektoré strategické rozhodnutia. Rozhodne už nie sme iba dcéra, čo reportuje, no sami sa podieľame na stratégiách,“ hovorí M. Gono.

PwC

PwC

Preosiate priority

Podnik pod vedením domácich manažérov popri výrobe nezabúda ani na svoje skoršie istoty. Okrem rozbehu produkcie liekových medziproduktov vlani investoval 750-tisíc eur do vynovenia svojich vývojárskych laboratórií. Naďalej pracuje na vývoji ďalších základných látok a liekov pre materský Hameln. V Modre boli vyvinuté aj dva posledné najpredávanejšie lieky matky. Piritramid, ako aj aktuálne najpredávanejší liek Sufentanil. V hierarchii farmaceutického biznisu patria Kersteinovci medzi producentov generík. Kopírujú lieky originálnych výrobcov, na ktoré už vypršali desaťročné ochranné patenty. Okrem toho firma pre farmaceutov z rôznych častí sveta dlhodobo pripravuje európske registrácie ich liekov, aby ich mohli predávať aj na starom kontinente. S touto náplňou momentálne pracuje aj pre jednu jordánsku firmu. V čom už firma nepokračuje, to sú klinické štúdie liekov priamo na pacientoch. Donedávna mala na to vo svojej databáze tisícku ľudí, no odstúpila od toho preto, lebo to nebolo rentabilné.

V čase rušenia klinických testov pred piatimi rokmi stav zamestnancov hamelnu rds klesol z vyše sto zhruba na osemdesiat. Nové výroby základných farmaceutických látok stavy zamestnancov opätovne rozšírili na 110. Do nových, dnes len budovaných výrob prijme ešte desiatku ďalších špecialistov.

Havel & Partners

Havel & Partners

Rozvoj aj bez stimulov

Investičné chúťky manažmentu hamelnu rds sa nekončia ani pri aktuálne dokončovanej investícii do druhej fázy výroby aktívnych farmaceutických látok. „Z nášho až desaťhektárového modranského areálu máme zatiaľ zastavanú štvrtinu. Možno teda časom pristúpime k budovaniu tretej fázy výroby základných medziproduktov alebo sa dokonca pustíme do produkcie vlastných hotových liekov,“ hovorí M. Gono. Manažment firmy je v nových projektoch naďalej aktívny, hoci na svoje investície nemôže získať žiadne eurofondy. Modra totiž patrí do bohatšieho Bratislavského kraja. Isté stimuly dostala iba na niektoré vývojové projekty, ktoré realizovala s tunajšími univerzitami.

Zdroj: Milan David

Časom sa pri svojom investičnom rozvoji možno dostane k ďalšej priorite, ktorú už dlhšie odkladá. Chcela by prejsť z vývoja chemických liekov na zložitejšie biotechnologické. Tie vychádzajú z vlastných látok ľudského tela. Ich vývoj je síce náročnejší, lebo neúčinkujú na každého človeka rovnako, no dokážu byť účinnejšie. Všetko to bude stáť peniaze navyše. Vývoj generickej formy bežného chemického lieku stojí zhruba pol milióna eur. Vývoj jednej biologickej náhrady je zhruba desaťnásobne drahší.

Na čo firma dnes nemyslí, sú ďalšie slovenské akvizície. TREND sa pýtal hlavne na možné odkúpenie ľupčianskej Biotiky, ktorá je už dlhšie na predaj. M. Gono jej prevzatie odmietol pre odlišné zameranie spoločnosti, zastaralú infraštruktúru, ako aj vysoké cenové predstavy predávajúcich na čele s I. Vargom.

Pred dvoma rokmi sa objavili informácie, že v spolupráci s hamelnom rds chce do novej farmaceutickej výroby v Modre investovať bývalý minister hospodárstva z čias pravicových vlád Ľudovít Černák. Dnes to už podľa vyjadrenia manažmentu hamelnu rds aktuálne nie je.

Istoty modranskej farmácie

Manažment hamelnu rds si verí aj zoči-voči konkurentom z iných a často lacnejších častí sveta. Modranskej farmácii by podľa M. Takáča nemal hroziť presun na Balkán či do Ázie. A to z viacerých dôvodov. Oproti lacnejším destináciám na Balkáne má Slovensko veľkú výhodu, že je súčasťou EÚ i eurozóny. A vo všeobecnosti je vôbec najväčšou konkurenčnou výhodou modranskej firmy to, že disponuje veľmi vzdelanými vývojármi a má aj množstvo farmaceutických povolení z EÚ i USA. Každá nová prevádzka by ich musela získavať nanovo.

Zároveň však M. Takáč upozorňuje, že noví kvalitní ľudia sa do farmácie získavajú čoraz ťažšie. „S náborom nových ľudí zápasíme tiež. No snažíme sa. Spolupracujeme s univerzitami. Spolupráca prináša ovocie,“ hovorí M. Takáč. Jeho kolega M. Gono dodáva, že zamestnancov motivujú aj tak, že istá časť ich platov sa odvíja od hospodárskeho výsledku firmy. Po nových investíciách, ktoré zdvíhajú zisky firmy, sa z vyšších príjmov tešia aj jej pracovníci.  

Partneri:

Partner projektu

Partner projektu

Official image partner

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 35/2019. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
  • Tlačiť
  • 3

Rubrika Investor roka 2019

Tagy Investor roka 2019