Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Bohatstvo obcí sa dá merať, je však relatívne

16.09.2019, 07:00 | Jozef Ryník | © 2019 News and Media Holding

Názor | Určovať bohatstvo dediny či mesta je nevďačná úloha. Človek to môže robiť na základe tvrdých štatistických dát, ale tie mu nevysvetlia pocity ľudí, ktorí môžu vnímať chudobu a bohatstvo úplne inak.

 • Tlačiť
 • 3

Rubrika

Názory

Je bohatá obec tá, ktorá má najväčší majetok či najvyššie príjmy na obyvateľa? Podľa čísiel áno. Lenže veľký majetok neznamená, že obec je naozaj bohatá aj na pracovné príležitosti či počet ľudí. V tabuľkách sa medzi majetnými obcami objavujú aj maličké dediny a obce v zaostalejších kútoch Slovenska. Jednoducho majú veľa lesov či budov, ale nie veľa ľudí.

Neprehliadnite

Bežný príjem obce na obyvateľa sa javí ako spoľahlivejší ukazovateľ bohatstva. Keď má dedina či mesto veľa príjmov z miestnych či podielových daní, znamená to, že sú tam ľudia aj firmy, ktorí zarábajú a platia dane. Lenže také obce sú aj pri jadrových elektrárňach či priemyselných podnikoch. Sú teda bohaté aj na znečistené ovzdušie, potoky a prírodu. Bohaté dediny sú aj tie, ktoré žijú z turistického ruchu. Napríklad Demänovská Dolina či Donovaly. A to napriek tomu, že v nich trvale žije len pár stoviek ľudí.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 3

Rubrika Názory

Tagy mestá, Názory, obce, samosprávy

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.