Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Doba elektrická je tu

14.09.2019, 14:00 | Filip Kadlečík

Prinášame detaily o desiatich najdôležitejších premiérach autosalóna vo Frankfurte nad Mohanom. Je nabitý hybridmi a elektromobilmi, nechýbajú ani veľké debuty zo Slovenska.

 • Tlačiť
 • 3

Rubrika

Enjoy

Akoby negatívnych správ súvisiacich s automobilovým priemyslom v Nemecku nebolo málo, teraz je tradičné odvetvie aj pod paľbou spoločenskej kritiky.

Deje sa tak v čase, keď sa vo Frankfurte koná najväčší nemecký sviatok automobilizmu. Autosalón, známy aj pod skratkou IAA, má bohatú históriu a od roku 1897 sa z obyčajnej výstavy vozidiel zmenil na platformu mobility ako celku.

Najväčšiu pozornosť na seba medzi 12. a 22. septembrom tradične strhnú svetové premiéry automobilov, na konferenciách sa tu však môžete dozvedieť aj o nových možnostiach podnikania v automobilovom sektore, jeho rizikách či napríklad o zlepšovaní spolužitia vodičov s cyklistami.

Automobilky za posledné roky neustále oznamujú miliardové investície do nových technológií. Volkswagen nedávno avizoval, že v blízkej budúcnosti nakúpi akumulátory pre e-autá v hodnote až 50 miliárd eur. Chce tak podporiť výrobcov batérií, najmä ich vývoj. Podobné snahy možno badať i u konkurenčných firiem.

Neprehliadnite

Aktuálny odpor voči automobilovému priemyslu v súčasnosti v Nemecku poháňajú dva momenty. Prvým z nich je klimatická kríza. Hnutie Sand im Getriebe! (Piesok v prevodovke!) ohlasuje blokádu autosalóna, pretože je presvedčené, že je symbolom zla. Autá vraj zbytočne zaberajú miesto pre cyklistov a chodcov, miesto diaľnic by sa radšej mali stavať cyklotrasy. Preto prídu protestovať priamo na miesto, kde sa stretáva elita automobilového odvetvia.

Druhou udalosťou, ktorá naštartovala odpor, je nedávna nehoda z Berlína, pri ktorej zahynuli štyria ľudia, medzi nimi i trojročné dieťa. Spoločnosť na tragédiu zareagovala promptne – začala protestovať proti automobilom typu SUV. Práve športovo-úžitkové vozidlo totiž zišlo z cesty na chodník a spôsobilo smrť štyroch chodcov. Vraj, ak by bolo auto menšie, nemuselo ublížiť toľkým ľuďom. Je preto paradoxom, že SUV patria medzi predajné bestsellery. Ľudia po nich šalejú.

Nemecký ADAC pritom nedávno vydal štúdiu, ktorá hovorí, že elektromobil je ekologický, všetko však závisí od energetického mixu krajiny, v ktorej ho nabíjate.

Aj preto nájdete v tomto výbere desiatich top premiér z Frankfurtu šesť vozidiel, ktoré sú elektrické, prípadne hybridné.

IAA sa nesie v znamení elektromobility viac, než kedykoľvek predtým.

Nekompromisné emisné normy automobilky tvrdo tlačia smerom ku ekológii. Možno je na mieste sa zamyslieť, či aktuálne problémy v súvislosti s auto-odvetvím v Nemecku majú skutočne na rováši len automobilky, alebo aj spotrebitelia.  

Volkswagen ID.3

Začína sa revolúcia Volkswagenu

Doba elektrická je tu, potvrdzuje to i automobilový gigant, nemecký Volkswagen. Po rokoch klebiet vo Frankfurte uvádza prvého člena radu ID. Dokonca už na neho prijal 30 000 rezervácií. Nový elektromobil si možno objednať, musíte však zložiť zálohu vo výške 1 000 eur. Silueta zaváňajúca segmentom MPV sa nezmenila.

Elektrický kompakt má pomerne jednoduché tvary podriadené v značnej miere princípom aerodynamiky, čo najlepšie vidieť na diskoch kolies či mohutnom spojleri nad zadným oknom. Jediný otvor obsahuje predný nárazník. Interiér elektromobilu bude s veľkou pravdepodobnosťou minimalistický, no moderného vybavenia ponúkne neúrekom.

Technické detaily

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 3

Rubrika Enjoy

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.