Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Hurikány sú ničivejšie. Pre otepľovanie

Karibské Bahamy sú pre Američanov vysneným miestom, kde by chceli tráviť dovolenku. Pre mnohých sa tento sen pre hurikán Dorian rozplynul. Tamojší turizmus sa bude ešte veľmi dlho spamätávať z následkov ničivého živlu.

12.09.2019, 05:00 | Tomáš Bakoš | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 2

Dorian bol najsilnejšou búrkou, aká kedy zasiahla Bahamy. Pre globálne otepľovanie sú hurikány čoraz ničivejšie a náklady na likvidáciu škôd sa šplhajú k astronomickým výškam. Tohtoročnú hurikánovú sezónu, ktorá potrvá do konca novembra, odštartovala v polovici mája tropická búrka. Je to už piaty rok po sebe, keď sa tropická cyklóna vytvorila ešte pred hlavnou sezónou, ktorá sa začína 1. júna.

V polovici júna sa sformoval hurikán Barry, ktorý zasiahol oblasť americkej Lousiany. Po ňom nasledovala ďalšia tropická búrka s názvom Chantal. Tá netrvala príliš dlho a našťastie ostala ďaleko od pevniny.

Koncom augusta to prišlo. Tropická búrka Dorian zosilnela na hurikán najvyššej, piatej kategórie, ktorý napáchal obrovské materiálne škody. Bol jedným z najsilnejších, aký sa v atlantickej oblasti sformoval, a najsilnejší, aký kedy zasiahol Bahamy. Prírodný živel po sebe zanechal desiatky mŕtvych a podľa Červeného kríža zničil alebo poškodil viac ako 13-tisíc domov.

Neprehliadnite

Pre otepľovanie sú ničivejšie

Nie je to náhoda, že Dorian bol jednou z najsilnejších búrok, aké v oblasti Atlantiku zaznamenali. Guardian píše, že hoci veda ešte musí prísť na špecifiká toho, aký dosah na zosilnenie hurikánu mala zmena klímy, už vieme dosť na to, aby sme mohli povedať, že otepľovanie zhoršuje škody spôsobené pri hurikánoch.

Základom silných hurikánov je zvýšená teplota vody v oceánoch. Teplota oceánu, v ktorom sa Dorian sformoval, bola o viac ako jeden stupeň Celzia vyššia ako v predindustriálnom období. Zo štúdie o zvyšujúcej sa intenzite najsilnejších tropických cyklón uverejnenej v časopise Nature vyplýva, že ak sa teplota oceánu zvýši o jeden stupeň Celzia, sila vetra v hurikáne vzrastie približne o sedem percent. Práve vietor sa výrazne podieľal na spustošení Bahám.

Nie je náhoda, že Dorian bol jednou z najsilnejších búrok v oblasti Atlantiku 

Teplejší vzduch zadrží viac

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Rubrika Svet