Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Hypotéky sú lacné, úroky padajú. Rekordéri sú v Dánsku

15.09.2019, 05:00 | Tomáš Zemko | © 2019 News and Media Holding

Ešte pred dekádou sa úroková sadzba na hypotekárne úvery domácnostiam podľa Národnej banky Slovenska (NBS) pohybovala na dnes nepredstaviteľných šiestich percentách.

 • Tlačiť
 • 3

Tagy

hypotéka

Potom udrela kríza a centrálne banky vrátane európskej začali kľúčové úrokové sadzby znižovať. To malo vplyv aj na slovenské finančné domy. Pred štyrmi rokmi bola na Slovensku sadzba približne 2,8 percenta, aby sa v druhom kvartáli tohto roka dostala na 1,5 percenta.

Líder zavelil

Ak sa ešte začiatkom roku očakávalo, že hypotéky by mohli zdražieť už na jeseň, v súčasnosti je jasné, že úvery zostanú lacné minimálne ešte rok. Koncom júna zavelil na znižovanie úrokov trhový líder. Slovenská sporiteľňa ponúkla úver od 0,89 percenta v prípade ročnej a trojročnej fixácie sadzby.

V júli zatraktívnila hypotéky s desaťročnou viazanosťou úroku UniCredit Bank. Znížila ho z 1,99 percenta na 1,29 percenta. Obe banky podmieňujú získanie týchto sadzieb uzatvorením poistenia schopnosti splácať úver priamo v banke.

Tatra banka zlacnila úvery s trojročnou fixáciou sadzby, ktoré možno získať s úrokom od 0,95 percenta. ČSOB od začiatku augusta znížila sadzby pri všetkých viazanostiach. Najnižší úrok sa začína na úrovni 0,95 percenta, kým v minulosti to bolo 1,25 percenta.

Neprehliadnite

„K znižovaniu sadzieb nedochádza plošne na všetky fixácie, banky sa skôr zameriavajú na jednu alebo dve fixácie. Dá sa očakávať, že sa pridajú aj menšie finančné domy, ktoré nemajú také rozpočty na marketing a často sú ich jedinou konkurenčnou výhodou lepšie úrokové sadzby,“ tvrdí analytik portálu Finančná hitparáda Martin Švidroň.

Rekordéri sú v Dánsku

Nízke úroky hypoték sa netýkajú len Slovenska. Nový rekord pokorila hodnota priemernej ročnej miery nákladov v eurozóne, ktorá okrem úrokovej sadzby zahŕňa poplatky. Tá je v súčasnosti na úrovni

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 3

Rubrika TREND + Ako sporiť a investovať

Tagy hypotéka

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.