Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Investícia do realít nie je bez rizika

V predkrízových rokoch sa priemerná cena nehnuteľností na bývanie každoročne zvyšovala dvojciferným tempom. Najvyššie prírastky si reality pripísali v prvej polovici roka 2008.

15.09.2019, 05:00 | Peter Csernák | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 25

V prvom štvrťroku medziročne zdraželi o 34,5 percenta a v druhom o 31,3 percenta. V nasledujúcich dvoch štvrťrokoch ceny síce naďalej medziročne rástli, no v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom sa už prepadali. Kto krátko predtým kúpil byt či dom na predaj, začínal mať hlavu v smútku.

V prvom štvrťroku 2009 si nehnuteľnosti pripísali medziročný pokles o 4,3 percenta. V nasledujúcich štyroch kvartáloch vykázali prepad vždy o viac ako desať percent. A tento trend pokračoval. Ceny sa s občasnými prestávkami znižovali nasledujúcich päť rokov. Dno dosiahli v druhom štvrťroku 2014, keď sa jeden štvorcový meter predával priemerne za 1 215 eur. Oproti vrcholu v druhom štvrťroku 2008, keď bola cena na úrovni 1 549 eur, stratili 21 percent svojej hodnoty.

Vrátiť sa na úroveň z roku 2008 trvalo domom a bytom ďalších päť rokov. Až v druhom štvrťroku 2019 priemerná cena nového bývania prekonala rekord z roku 2008 a dosiahla 1 556 eur za štvorcový meter.

Pravda, pri realitách platí, že ide o dlhodobú investíciu. Krátkodobé prepady by tak investorov vystrašiť nemali. Ale kto v čase prepadu vyberie svoje peniaze, teda predá nehnuteľnosť, urobí jednu z najväčších možných chýb. Oberie sa o možnosť zarobiť pri nasledujúcom raste.

Neprehliadnite

Priama investícia

Kým pri akciových či dlhopisových investíciách väčšina ľudí volí podielové fondy, v prípade realít mnohí skúšajú investovať aj priamo. Kúpia byt, ktorý následne prenajímajú. Zarábajú tak nielen na tom, že hodnota bytu sa časom môže zvýšiť, ale aj na tom, že inkasujú nájomné. Viacerí uprednostňujú kúpu nehnuteľnosti najmä preto, že za svoje peniaze získajú niečo hmatateľné. Vedia, že vlastnia skutočný dom, ktorým môžu disponovať.

Ani takáto investícia nie je

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 25

Rubrika TREND + Ako sporiť a investovať