Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kechnec a Honce ako protiklad bohatstva a chudoby

Do Kechneca prichádzame cez priemyselný park, ktorý zaberá vyše 300 hektárov polí pri dedine. Je v ňom viac ako desať firiem. Tie prinášajú obci nielen miestne dane, ale aj zamestnanosť, čím zvyšujú podielové dane. Firmy ako Getrag Ford či Magneti Marelli a ďalšie zamestnávajú vyše tri a pol tisícky ľudí zo širokého okolia aj z Košíc. V Kechneci je dnes nezamestnanosť asi osem percent, pričom ešte v roku 1996 bola viac ako tridsaťpercentná.

16.09.2019, 05:10 | Jozef Ryník | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

V dedine sa za posledných 25 rokov zvýšil počet obyvateľov o polovicu na 1 180. Čistý majetok na obyvateľa má najväčší na Slovensku – viac ako 38-tisíc eur. Aj v príjme na hlavu je s dvoma tisíckami eur v top 20. Celkové príjmy obce vlani presiahli dva milióny eur.

Len z priemyselného parku má 600-tisíc eur a výnosy z podielových daní boli skoro 400-tisíc eur. Už web obce pod Košicami pri hraniciach s Maďarskom naznačuje, že to nie je obyčajná dedina. Má tri jazykové verzie, okrem slovenčiny a maďarčiny aj angličtinu, a je nabitá informáciami o úspešných projektoch, investoroch, ale aj o plánoch obce. Táto dedina si vie robiť dobrú reklamu.

Dlhoročný starosta Kechneca Jozef Konkoly nepopiera, že obec je bohatá. Tvrdí, že by mohla mať ešte vyššie príjmy, keby jej pomáhal viac aj štát. Trápi ho napríklad výpočet podielových daní. „V koeficiente je aj nadmorská výška. A keďže sme na rovine, tak z 2,5 milióna eur vybraných daní nám ostane len 360-tisíc.“ Argument rezortu financií, že v horských obciach odhrabávajú sneh častejšie, neberie za relevantný „Stáva sa potom, že obec, ktorá pre svoj rozvoj nič nerobí, má vyšší príjem na obyvateľa ako Kechnec,“ dodáva.

Neprehliadnite

Rozvojové plány

Za 29 rokov v starostovskom kresle zmenil Jozef Konkoly obec na nepoznanie. „Sami sme si museli usporiadať pozemky pod priemyselným parkom a dokonca sme vrátili štátnu pomoc,“ pripomína starosta. Zásluhy na rozvoji obce mu priznávajú aj miestni. Bufetárka v športovom stredisku tvrdí, že dnešná obec sa nedá porovnať z tou z jej mladosti.

Starosta však nezaspal na vavrínoch a má ďalšie rozvojové plány. Nedávno dal urobiť prieskumný vrt, ktorý potvrdil termálny prameň. Chce tam vybudovať akvapark. Už má hotovú projektovú dokumentáciu. Okrem rozširovania priemyselného parku chce postaviť aj hi-tech park, kde by boli inovatívne firmy. S tým súvisí rozvoj školstva. Plánuje postaviť modernú integrovanú školu, ktorá by vychovávala aj ľudí pre priemyselný park. „Projekt máme trinásť rokov hotový, ale štát ho nechce podporiť, hoci by stál len 650-tisíc eur, pričom inde sa stavajú aj za milióny,“ sťažuje sa starosta. Zdá sa, že sa bude musieť spoľahnúť na vlastné zdroje.

„My neriešime v obci len svoje problémy, ale aj to, že štát dlhodobo zlyháva. Pri získavaní investícií nám nepomáha, ale kladie prekážky,“ tvrdí J. Konkoly. Spomína príbeh, keď do priemyselného parku chcel pritiahnuť Boeing. Štátni úradníci však nedotiahli investíciu dokonca a firma neprišla. Podobne dopadla aj veľká investícia do domova sociálnych služieb zo Saudskej Arábie. „Štát investorovi nevedel vybaviť iné ako turistické víza. Za desať rokov nám takto uniklo asi 10-tisíc pracovných miest.“

„Máme vysokú nezamestnanosť a veľký počet starých mládencov.“ Robert Hlaváč, starosta HoniecZdroj: Iveta Vaculová

Obec dokáže zamestnať aj Rómov. „Máme tu asi desať percent Rómov, ale nezamestnanosť medzi nimi je asi len percento,“ odhaduje J. Konkoly. V obci funguje aj občianska hliadka, v ktorej pracujú štyria Rómovia, jedného vidíme priamo hliadkovať na ulici pri škôlke.

Sme bohatí, pozrite sa okolo

Z obecného úradu, ktorý je

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Téma

Tagy dane, mestá, obce, samospráva

Diskusia (0 reakcií)