Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Koniec závislosti od elektriny. Viac už budeme aj vyvážať

Energetici si od posilnenia elektrizačnej sústavy sľubujú väčšiu stabilitu dodávok, vďaka ktorej bude možné bezpečne pripájať čoraz početnejšie decentralizované zdroje, ako sú napríklad solárne panely. Výzvou nadchádzajúceho desaťročia, na ktorú treba sieť pripraviť, je aj očakávané pribúdanie elektromobilov a ich batérií.

16.09.2019, 19:00 | Vladimír Maťo | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 4

Na zvýšenie kapacity prenosovej sústavy tlačí aj plánované spustenie nových reaktorov jadrovej elektrárne v Mochovciach. Predpokladaný prebytok vyrobenej elektriny bude vďaka nim ľahšie vyviezť napríklad do balkánskych krajín, kde sa dá vzhľadom na jej pretrvávajúci nedostatok zarobiť.

Do rekonštrukcie a výstavby cezhraničných prepojení sa púšťa štátny monopol Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS), ale aj distribútori. Najväčší z nich, pološtátna Západoslovenská distribučná, získal na tieto účely spolu s českým partnerom E.ON Distribuce od Európskej únie grant vo výške 91 miliónov eur.

Spojenie s Maďarskom vo výstavbe

Dlhoočakávané elektrizačné prepojenia na južnej hranici začínajú naberať reálne obrysy. SEPS podpísala s maďarským náprotivkom MAVIR dohodu o výstavbe dvoch strategicky významných prepojení ešte na jar 2017, reálne stavať však začnú až v najbližších týždňoch či mesiacoch.

Projekt, ktorý má potenciál súčasnú cezhraničnú kapacitu s Maďarskom zdvojnásobiť, bol v štádiu príprav viac ako dve desaťročia. Problémom bolo napríklad trasovanie cez chránené územia Natura 2000 na maďarskej strane. Stavebné povolenia boli udelené až vlani.

Zdroj: TREND.sk

Projekt pozostáva z dvoch úplne nových samostatných vedení, oboch s napätím 2 x 400 kV. Bližšie k dokončeniu má dnes vedenie, ktoré prepojí Rimavskú Sobotu s maďarskou obcou Sajóivánka, vzdialenou približne štyridsať kilometrov. SEPS ešte v septembri minulého roka vyhlásila verejnú súťaž a minulý mesiac sa jej podarilo uzavrieť zmluvu s víťazom.

Neprehliadnite

Do stavby vedenia od Rimavskej Soboty po štátnu hranicu sa vďaka najnižšej cene pustí konzorcium na čele s trnavskou firmou VÚJE. Na realizácii projektu sa bude podieľať aj spoločnosť Alter Energo, ktorá je v portfóliu Jozefa Brhela, podnikateľa spájaného so stranou Smer-SD. Zmluvná cena s DPH je viac než 23 miliónov eur.

Súťažné podklady druhého prepojenia zverejnili

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 4

Rubrika Ekonomika