Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Koniec závislosti od elektriny. Viac už budeme aj vyvážať

16.09.2019 | Vladimír Maťo

Diskusia (4 reakcie) Pravidlá diskusie

16.09.2019 | dd123

Vdaka za dobry clanok. Takychto viac - technicke data, ku ktorym sa da v buducnosti vratit.

To, ako sa cez Slovensko prehana elektrina na juh je krasne vidiet na http://www.electric...
Bezne nam chyba cca 200-400 MW elektriny.

17.09.2019 | Roman Kanala

Kedysi boli len lokálne zdroje a potrebice. Elektrické site sa budovali, aby nemuseli byt synchronizovaná produkcia a spotreba. Mohli byt posunuté v case alebo geograficky. Potom sa zacali budovat celé elektrické sústavy, lebo do siete pribudli velké centralizované zdroje, kym spotreba bola stále rozptýlená. Siete sa budovali na stacionárne prúdy.

Nová situácia prinesie väcsie nároky na prenos, lebo vela stochastických neregulovatelných zdrojov posunie siet na hranice stability. Na druhej strane ak si domácnosti cast svojej spotreby uspokoja z vlastnch zdrojov, ako solárne panely na streche a baterky v pivnici, tak sa nároky na prenos znízia. Problém je, ze plánovat sa musí na ten najhorsí súbeh okolností. Ak by tomu tak nebolo, tak taká situácia ak nastane, napájanie sa rozpadne.

Nevidím ziadnu slávu v tom, ze sa krajina stane cistým exportérom. Trik nie je exportovat elektrinu, ale zarobit na elektrine. Svajciarsko je cistý importér, lebo kupuje vela lacnej francúzskej jadrovej elektriny v noci. Pouzíva ju na tlacenie vody z dolín v 500 m výske do priehrad hore v 2000 metroch. Energiu potom predá 3 aj 4 krát drahsie v spicke Talianom. Predávat spickovú energiu je lepsí business, ako baseload.

17.09.2019 | 1+1 = 1

a teraz mame akoze upilovat Krivan, Gerlach s Lomnicakom a postavit tam nadrze alebo ako ? My tu totiz nemame obrovske Alpy kde jeden kopec nic neznamena.
btw aj to Gabcikovo co nemoze vyrabat spickovu elektrinu je good deal

17.09.2019 | martin33

Ak sa masivne rozsiria elektromobily, pripadne vyroba vodiku pre vodikove auta, tak pravdepodobne poklesne rozdiel v spotrebe v spicke vs. mimo spicky. Rozdiely sposobujuce kolisanie ceny budu skor na strane dodavky, podla aktualnej vykonosti solarnych/veternych elektrarni. Vtedy bude dolezita schopnost dodavat spolahlivy trvaly vykon.

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.