Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Profesor Juraj Šteňo: Lekárov bolí srdce, keď stoja pacienti v noci pred nemocnicou

17.09.2019 | Eva Mihočková

Diskusia (51 reakcií) Pravidlá diskusie

12.09.2019 | M M

preco davate lukrativny priestor ekonomickemu analfabetovi, ktory je navyse v konflikte zaujmov..? (keby kapor mohol hlasovat, tak zrusi vianoce...)

12.09.2019 | emr

Asi tak. To ze niekto je dobry lekar neznamena ze je dobry ekonom, spravca, manazer.
Z prvych par odpovedi je jasne ze ten clovek nevie v klude bez emocii vyhodnocovat informacie.

17.09.2019 | jasanek

Odborne sa to vola 'fachidiot' ;-)

Alebo tiez: Hla tu je mala diera cez ktoru utekaju prachy, ale je relativne mala oproti rakuskej diere, nalejte prosim 10x viac penazi a ta diera sa tymi peniazmi nejako sama upcha....

17.09.2019 | salamoon

a preco sa novinar odvolava v otazke na Iness, ktorych plati Penta a su tiez v konflikte zaujmov ?

12.09.2019 | uzasnuty

Pan profesor obhajuje neurochirurgiu na kramaroch, ktoprej bol prednostom. Skuste sa pozriet kto je prednostom dnes. Ak toto nie je konflikt zaujmov, tak potom uz neviem co. Upozornujem, ze toto nie je jedine pracovisko s podobnou historiou.

17.09.2019 | Runforfun

A co je an tom že je to jeho syn??? Tento človek patrí medzi 15 najlepších neurochirurgov na svete. Kam pojdes ak sa Ti niečo stane resp Tvojmu blízkemu? Zmeníš sa a budeš nocovať pred jeho domom a prosiť len aby Tvojho syna operoval on alebo jeho syn. Presne pre takých ľudí ako ste tu Vy odchádzajú lekári zo Slovenska. Kvoli h...dám, ktorí si myslia že klampiar je rovnaký ako neurochirrug. tak nech Vás operujú klampiari moji milí. Strojár môže byť manažer, môže byť manažer právnik, môže byť manažer pekár? Tak pre čo nie jeden lekár. Mozog určite na to má. Vaša ministerka zdrvaotníctva bola vyhlásená v USA lekárko roka, mala manažérske úlohy..a bola super dobrá. Koľko z Vás ma taký príbeh???

17.09.2019 | Mikil

Je nás tu 5 miliónov, tak pán steno a jeho syn majú co robiť keď všetci budú stanovať pred jeho domom. Hlavne keď to budú jediní odbornici.
Je mi jedno že dani majú 8 centier. Úroveň zdravotníctva a života na SK inde.

17.09.2019 | uzasnuty

Vdaka za to ho...do. Takze je podľa teba normálne ak sa prednostovia dedia? Takisto je normálne ak deti sudcov budu sudcami na tom istom sude. Naozaj nie je podozrivé, ze najschopnejsi kandidat az do dôchodku p. Profesora je jeho syn? Nie je zaujímavé, ze primár toho oddelenia mal problémy, ktoré sa riešili cez médiá. Nehodnotím p. Profesora ale niečo je hnile v tomto štáte a ešte to obhajujes. Všade sa nájdu schopní ludia ak sa im vytvorí priestor. Práve preto lekvái odchádzajú, lebo ak sa fleky dedia, tak to asi nie je systém, kde da presadia najlepší.

17.09.2019 | Runforfun

NEmyslím si že sa fleky u lekárov dedia tak ako na súdoch. Myslím si , možno naivne, že ide o to kto je lepší. Tu s sa ukáže rýchlo kto na to mám a kto nie. Je pravda že mladí odchádzajú aj preto lebo doma neodstanú šancu...ale zasa pozri také Anglicko..kým začne tam lekár rezať to po škole ešte trvá 3-4 roky. *aši si zarežú daleko skôr a daleko skôr získaju prax.

17.09.2019 | uzasnuty

Takze naozaj p.profesor vychoval pod sebou profesora a pravdepodobne spickove pracovisko so spickovim timom lekarov. Ved ako vsetci vieme zdravotnictvo je o timovej spolupraci. ( aspon to spickove).Predpokladam, ze v dohladnej dobe bude LFUK medzi top fakultami sveta.
https://www.aktuali...

18.09.2019 | Runforfun

Pána profesora zaradili medzi 15 najlepších neurochirougov na svete. Tím jeho syna poukázal na vlastnosti CT , niektorých, ako prvý na svete, ktoré "zviditeľnujú zasiahnuté tkanivo v mozgu. že pán profesor dal najviac zo svojich poznatkov synov je normálne asi sa bavili o tom od detstva. Ty nám chceš povedať že on iných blokoval a nevzdelal len preto aby takto prefíkane dal do popredia svojho syna. ?? Veľký úsmev. myslíš tak preto lebo Ty by si tak konal. tak to chápem. Tak vyženme aj mladeho Stena z tejto krajiny aj ostatných neurochirurgov, nech operujú klampiari. a pán užasnutý.

18.09.2019 | uzasnuty

Ja hlavne nepredpokladam ako by si konal a hlavne neurazam. Mas nieco proti klampiarom? Kde som tvrdil, ze ma operovat klampiar? Ja len tvrdim, ze je divne ak na klinike nevyrastie ziadny iny schopny nastupca prednostu prave syn - fakt. Ze to nie je jedina klinika s podobnym stavom - fakt. Ze pre nezhody na klinike odidu iny chirurgovia - fakt. Bude nova neurochirurgia-fakt. A odkial vies ze by som nemohol robit klampiara...

19.09.2019 | Runforfun

My máme na lekárov úžasné nároky. Majú byť morálny. Majú byť dokonalí. Ludskí empatickí, byť na opšagáte keď sa ožerie na diskotéke chalana rozbije si hlavu Vedieť prstami rezať stotiny milimetra lebo inak človek ochromie.... a byť skromní veď na či im dať dosť peňazí. A pozri sa na tú diskusiu šo píšeme .... Steno je ekonomický analfabet, ked ho štve že ludia stoja v noci tak ho opľujeme...POvedz mi, keby sa k Tvojej profesii takto verejne hovorilo tak čo urobíš??? AK sa Steno vezme z tejto krajiny preč tak si oblížu prsty v ktorejkoľvek krajine sveta a zaplatia ho ako boha. Prečo my takto vyháňame šikovných ľudí??? Ze odišli od neho ľudia..? no povedal nahlas že sa kupčilo s poradovníkom. ANo sú medzi nimi čierne ovce...ich predchodca z Ilavy Traubner si vyberal zákazníkov podľa topánok, lebo vedel že mu kvapne...Ale povedz mi prečo očakávaš od lekára čo bvie operovať mozog, ktorých máme v krajine možno 5 možno 10 že majú zarábať 1500 EUr. Tak ich zaplaťme a tešme sa že sú ešte tu, nech nemusia riešiť svoje príjmy. Viem že ej to už lepšie. Ale klampiar si môže vypýtať 40 EUR na hodinu a neurochirug nie???

08.10.2019 | Brano L.

Celkom fajn príspevok, len nie úplne je pravda, že doktori majú úplne slabé platy. Vzhľadom k tomu, aký je priemerný plat na Slovensku , tak už nie sú na tom najhoršie. Áno, každému sa máli, ak však priemer doktorov v štátnych zdravotníckych zariadeniach je viac ako 2150 eur, tak to nie je najhoršie. A ešte k tomu si vydobili "platový automat". T.z. ak rastie priemerná mzda v hospodárstve, aj im každý rok rastie plat.
Skôr problém je vo fungovaní systému a áno, nedostatku sestier a aj doktorov, aby nepracovali toľko nočných. a s tým štát nič nerobí.

17.09.2019 | martin33

A to este nikoho nenapadlo, ze system bezplatneho vysokoskolskeho studia, ktore bolo zavedene v case, ked sa na hraniciach strielalo, jednoducho nie je zlucitelny s otvorenymi hranicami a volnym pohybom osob v ramci EU.
Treba zaviest kvoty na odbory bezplatneho VS studia, aby sa neprodukovali zbytocni absolventi (politologovia spol.) a kazdy, komu bude umoznene bezplatne vystudovat, by mal podpisat zavazok odpracovat urcity pocet rokov v ramci SR.

17.09.2019 | Mikil

Ľudia vás to neserie, keď každý deň vidíte, že aby sa človek dostal k lekárovi musí ísť sa postaviť do radu o 3 v noci?? A to sa deje po celom Slovensku. Chcel by som vidieť či aj hovorkyňa ministerstva zdravotníctva sa tam ide postaviť. Ako je možné, že sa k lekárovi nedá objednať?!?!? Len musíš prísť ráno, lebo lekár berie 12 prvých pacientov. To kde sme v Stredoveku?

Za komunistov si išiel k lekárovi a aj si sa dostal na odborne vyšetrenie v ten istý deň! Technológia išla dopredu z teraz musíme stàť v rade od tretej.

17.09.2019 | martin33

Rozdiel je v tom, ze za komunistov lekara, ktorych chcel odist do zahranicia, v tom lepsom pripade len nepustili, v tom horsom rovno zastrelili na hraniciach. Dnes tam moze odist uplne legalne a plne chapem tych lekarov, ktori tak urobia.

18.09.2019 | Vyktorka

Ty tak môžeš hovoriť, čo bolo, teba ešte v tom čase tatko nosil v pylíku, až si ťa pepka najde, potom si uvedomíš, ak nie si celkom tupý, čo znamenalo soc. zdravotníctvo, ak to nevieš, tak sa porozprávaj s bežnými občanmi, nie s blaváckou kávárnou a zbohatlíckymi oligarchami, či patríš k nim ?

18.09.2019 | martin33

Uplne vedla. Vekom sa blizim k 50 a socialisticke zdravotnictvo som zazil.

17.09.2019 | mirrmurr

Ani by som to nepovedal. Za komunistov keď sme išli k očnému na vyšetrenie do Komárna, tak sme tam museli byť najneskôr do siedmej, aby sme sa dostali na poradie ten deň. Pamätám si, keď pred pár rokmi lekári vehementne protestovali proti tomu, že im zrušili poplatky za ošetrenie mimo poradia. Všetky noviny písali o tom, že je to koniec sveta, pričom stačilo položiť lekárom otázku, že kto im zakazuje poskytovať objednávkový systém zadarmo. V dnešnom IT svete je toto absurdné. Jeden z problémov lekárov je aj ten, že sú zakorenení a neidú s dobou. Moja bývalá obvodná lekárka tridsatníčka automaticky oznamoval na svojej web stránke kedy nebude ordinovať. Takéto niečo by som ťažko čakal od mojej súčasnej, ktorá sa približuje dôchodkovému veku. Dcérina pediatriča išla do dôchodku. Namiesto nej nastúpila nová, mladšia, zhruba tridsatníčka. Prvé čo bolo, tak prerobila celú ambulanciu na modernejšiu a zaviedla objednávkový systém. A je to zadarmo. Týmto som nechcel povedať, že moje pôvodné lekárky neboly po odbornej stránke dobré. Je mi jasné, že ten objednávkový systém sú pre lekárov náklady, ale nemyslím si, že by to boli horibilné. Ten objednávací systém pre lekárov by kľudne mohol poskytovať rezort, alebo zdravotné poisťovne za nejaký symbolický poplatok.
Do zdravotníctva nevidím, ale podľa informácií, ktoré mám súhlasím s ním, že máme nedostatok lekárov. Pred nedávnom som vypočul rozhovor s pánom Zajacom na aktuality.sk, kde hovoril, že ročne z lekárskych fakúlt na SR vyjde 400-500 budúcich lekárov ale z toho len niekoľko desiatok ostane pracovať doma. Keď je to naozaj tak, tak to je na zamyslenie. Byť šéfom vysokej školy by som asi prehodnotil kvóty na zahraničných študentov.

17.09.2019 | Andrej_sk

4 rozsirujuce technicke poznamky k tvojmu textu:
1. Vyuka na univerzite je stale socialisticka. Tj lekari tam ziskaju odbornost. Ale to je dnes uz malo. Nikto ich neuci aspon zakladom ekonomiky, marketingu, prava. Proste toto su veci, o ktorych by mali mat sajn. Lebo vyjdu zo skoly, su odborne podkuti, ale pre realny zivot (ak nie su z podnikajuceho lekarskeho rodinneho prostredia) ako vyorane mysi.
2. Stari lekari, prednostovia, chirurgovia - sami stazuju situaciu s nedostatkom lekarov, lebo odjakziva tu panoval strach alfasamcov, ze budu nahradeni mladymi samcami. A tak bola zasada, ak sa nejednalo o protekcne decko z fachu, ze mladi lekari nebyvali pripusteni k ziadnej odbornej praxi v nemocniciach a ti schopni radsej odchadzali, vacsinou do zahranicia. Kasta poslednych socialistickych alfasamcov pomaly vymiera, tak uvidime, ci dojde k zmene alebo sa folklor zachoval.
3. Rozbeh a prevadzka sukromnej ambulancie je u nas tak draha, hlavne v ambulanciach bez kapitacie a naviazani na poistovne, ze ak sa lekar neuchyti ako zamestnanec v nejakej nemocnici, radsej odchadza. Do zahranicia. Cela Europa trpi nedostatkom lekarov, tak nema problem sa uchytit.
4. Zahranicni studenti u nas nic nevyriesia, lebo po vystudovani tiez radsej odidu na lepsie.

17.09.2019 | martin33

Situaciu na lekarskych fakultach nepoznam, ale zaklady ekonomiky sme mali na FEI STU uz zaciatkom 90. rokov.

18.09.2019 | Runforfun

k bodu 1. ani na oxforde ani CAmbridge ci UCL nevzdelávajú budúcih lekárov v oboroch ktoré si spomenul.

17.09.2019 | FeroImrecze

V medicíne sa denno denne rieši dilema medzi ekonomickou stránkou liečby a jej zdravotnou účinnosťou. Žiaľ prakticky žiadny ekonóm nevie pochopiť lekára a lekar často nechápe že ekonomika nepustí. Poznám niekoľko ekonómov ktorí v súkromí kritizujú vyššie výdavky na zdravotníctvo ako zbytočné a keď sa im v rodine niečo stalo prví obvolávali všetkých známych lekárov aby vybavili také či onake drahé vyšetrenie neraz aj duplicitne len aby sa nič nepodcenilo pri liečbe. A rok na to ten istý vyhlási že zdravotníctvo je čierna diera kde sa plytvá. Nehovoriac o nenažratych záujmových skupinách a lekároch ktorí pôsobia v štátnych aj súkromných zariadeniach a majú taký "manažment " pacienta že ziskové zákroky robia v súkromnom a stratové či rizikové v štátnom zariadení. Súčasne pôsobenie lekára v štátnej nemocnici a v súkromnom zariadení by sa malo zakázať.

17.09.2019 | salamoon

+

17.09.2019 | Truhlik999

Tak pana profesora mrzi, ze ludia cakaju od noci??

WTF?
Je 21 storocie, objednavaci system napise hocaky IT stredoskolak za par drobnych!
Cakanie je VYLUCNE fail dotycneho lekara, ktory takto KASLE na zakaznika!

17.09.2019 | Andrej_sk

Objednavaci system nie je mesias, co tu vsetko zachrani. Mas ambulancie, kde sa neda rozdelit, ze kazdych x minut jeden pacient. Nakoniec dojde k takym sklzom, ze objednavaci system ti je na prd.
Dalsia vec je - pacient sa objedna a nepride, ci uz z objektivnych ci subjektivnych dovodov. Bud to ohlasi 5 minut pred terminom, vacsinou ani neohlasi. Taki byvaju aj traja za den.
Su pacienti, ktori sa takto skusmo poobjednavaju aj v 3 ambulanciach, ved je to zadarmo a pride len do jednej. Ak vobec pride.
A tieto hluche miesta su cista strata ambulancie.
Alebo pride, kvoli zapcham o 20 min neskor a neostane dostatok casu na vysetrenie a bud dojde k sklzu ostatnych pacientov (za co su patricne nastvani), alebo sa posle domov, nech sa objedna nabuduce, naco je on nastvany. A toto sa vyskytuje aj niekolkokrat za den.
Drviva vacsina lekarov je platena za vykon, tak preco by mali mat taketo vypadky prijmu, ked by inac mali plnu cakaren?
Cize ti co povazuju objednavkovy system za samospasitelsky nic nevedia o praci v ambulancii.

17.09.2019 | Truhlik999

same kydy.

Keby doktor chcel - nikto by u neho zbytocne necakal.

JEDNOZNACNE je problem na strane doktorov a ich brutalnej neefektivity.
Ktoru my MUSIME platit.

17.09.2019 | Andrej_sk

Strasne rad by som ta videl podnikat. A so vsetkymi zasadami komunistickej ideologie co tu stale hlasas. JEDNOZNACNE by som sa pobavil.

Uz si konecne uvedom, ze ty nevies nic o praci lekarov. Ten lekar si svoje odmaka, ci tam taky alebo onaky objednavkovy system. Za to je plateny. Ty platis neefektivitu politikov, pretoze to oni nie su schopni nastavit poriadne system verejneho zdravotnictva. Presne tak ako nie su ucitelia na vine, ze co za skolstvo tu mame. Ale chapem, ze sa clovek citi lepsie ked si zanadava.

17.09.2019 | salamoon

v zahranici ked som zil a bol si objednany napr. na 13tu v nemocnici, ak si meskal viac ako 10min, uz si sa musel preobjednat na iny den, nevzali ta dnu napriek tomu ze si cakal mesiac, kym sa tam dostanes... takze toto vobec nie je neriesitelny problem... kecami o komunistickej ideologii v sprivatizovanom zdravotnictve sa len strapnujes.. obzvlast ked to hovoris anarchokapitalistovi truhlikovi..

17.09.2019 | Andrej_sk

A kto tomu lekarovi zaplatil ten vypadnuty vykon? 1 pacient je cca 1/8 jeho denneho prijmu, Neviem, ci si stojis na kabli, ci co nedokazes pochopit, ze ked sa pacient lekarovi nedostavi na dohodnuty termin, tak lekarovi vypadol platiaci klient. Ako si ma lekar nahradit ten vypadok, ktory nemusel mat, na ktory sa mohol dostavit zodpovednejsi pacient?
Cize co take prevratne si to vlastne vymyslel??? A co myslis, ako nemocnice vykryvaju taketo vypadky? Namiesto 1-dnovych chirrugii si lahkych pacientov nechavaju na lozku, hoci volakedy sa ich na vikendy ci na sviatky zbavovali, lebo to je jeden z najlepsie preplacanych vykonov poistovnami. Alebo si myslis, ze v hocijakom biznise je jedno ci klient pride ci nie? Najviac sa strapnuju odbordnici co prd o problematike vedia.

17.09.2019 | LPB

To je taký problém naúčtovať nabudúce pacientovi, ktorý sa nedostavil, "odškodné"? Alebo mu znemožniť objednávanie na konkrétny termín v budúcnosti?

17.09.2019 | Andrej_sk

Uz vidim pacienta ako dobrovolne pri dalsej navsteve plati odskodne. V akej vyske? A to by sa k tomu istemu lekarovi musel objednat zas. Co nemusi, v mestach su aj ini lekari.

17.09.2019 | Vlasko

Ty rozpravas o hodinovych objednavkach ??? Pricom bezne su 20 minutove?

17.09.2019 | Andrej_sk

Bezne u koho? Najviac sa caka na specialistov (neurolog, gastrenterolog, kardilog, rehabilitacny, ...) a to nejaky specialista urobi vysetrenie za 20 minut? Srandujes? Ani zubarovi nestaci 20 min. 20-minutovy lekar je robotnik pri pase.

17.09.2019 | hulo11

Nedá sa predpovedať, koľko bude trvať vyšetrenie konkrétneho pacienta. Ale dá sa povedať, že za hodinu vybavíš zvyčajne napr. 4 pacientov, alebo všeobecne "x". Tak objednáš x na siedmu hodinu, x na ôsmu... ak sa bojíš prestojov, lebo niekto nepríde, tak objednáš v prvej rannej skupine napr. x+2 a budeš mať plánovaný sklz. Ako lekár budeš plne vyťažený počas celého dňa a pacient bude čakať v čakárni maximálne hodinu-dve. Podľa toho, či bude vybavený ako prvý, alebo posledný z danej skupiny a či sa nabalí nejaké neplánované meškanie.

Nie je to dokonalé, ale určite lepšie, ako keď pacienti čakajú v noci pred ambulanciou, prídu o štvrtej ráno a odchádzajú o druhej poobede. Alebo prídu a zistia, že môžu ísť preč a skúsiť šťastie inokedy.

Je to o tom, či si lekár váži svoj čas, alebo aj čas svojich pacientov.

17.09.2019 | Andrej_sk

Cize vlastne budu objednani na konkretnu hodinu, aj nebudu, Tak tomu hovorim riesenie. To uz nadavat urcite nebudu. A ak ti +2 (lebo kazdy prisiel) sa prehupnu az do konca sichty, tak po narvanom dni este bude robit nadcasy. Ty by si ostal robit vo fabrike dlhsie? A co ak ti to poistovna vlastne ani nepreplati, lebo si uz vycerpal kvoty?
Myslis si, ze nedostatok je tu v elektronizacii a pritom ten nedostatok je tu v pocte lekarov, ako to vsade pocujes. Ak by ich bolo dostatok, tak ludia nebudu musiet cakat dlhe hodiny pred otvorenim ambulancie a lekar sa nebude citit ako pri beziacom pase, kde nema cas sa s pacientom detailnom porozpravat o zdravotnom stave, lebo vie, ze ma plnu cakaren a sklz.
Uz len to je chore, ked povies ze za 1 hodinu lekar vysteri 4 pacientov. To je 15 min na pacienta. Ja si nedokazem predstavit medicinsky problem, kde by to malo stacit. Ja viem, ze si to povedal ako priklad, ale uz to je signal, ze to beries ako robotu pri pase. Ale o tom zdravotnictvo byt praveze nema. Ale to by ti uz ani algoritmus nevychadzal :)

17.09.2019 | mirrmurr

Keby ten objednávací systém by bol jednotný pre celý rezort, tak ľahko by sa dalo skontrolovať kto ten systém zneužíva. Stačilo by, aby lekári potvrdili účasť na vyšetrení. Predpokladám, že robia výkaz pre poisťovňu, takže nemusela by to byť aj taká veľká administratívna záťaž. Poisťovňa by ten nevyužitý čas kľudne mohla preplatiť, a v prípade, že to pacient bude opakovať, tak to od neho aj vymáhať. Čoskoro budeme používať OP ako kartu poistenca, takže zneužívanie systému by malo byť dopátrateľné. Nehovorím, že zaviesť takýto systém bude bez problémov. Určite budú problémi na vidieku, kde niektorí ešte stále fičia na analógových modemoch, bude treba vytvoriť API, aby sa do toho mohli zapojiť rôzne lekárske systémy, atď. Treba hľadať spôsoby ako to ide a nie dôvody prečo to nepôjde.

17.09.2019 | Vyktorka

No neviem, či tie srdiečka bolia všetkých lekárov, možno niektorých. rady na vyšetrenia, jednoduchý recept, odbúrať zbytočné kadejaké prehliadky, často nič neriešiace, iba sa učtujú u lekára, a zabíjajú čas pacientom, aj lekárom.
Stačilo by pozmeniť zákon v tom zmysle, veď on aj uvádza, že pacient je spoluzodpovedný za svoje zdravie, tak,
že pacient sa ropzhodne sám, kedy lekára navštívi, sám to najlepšie predbežne vie zhodnotiť. Prečo sa nikto nepozastaví nad tým, že vyšetrenia sa spravidla poznačia tak, ako sú založené v PC, niečo sa dvoma vetami prikrášli a
vyšetrenie je hotové. Všetka česť tým lekárom, ktorí vyšetrenia robia dôsledne, zasa sa tvrdí, že im nevychádza čas, aby sa poriadne venovali pacientovi.

17.09.2019 | FeroImrecze

Pravda je kdesi uprostred. Objednávky na konkrétny presny čas sú síce pekné, ale neefektívne. Robia to niektori zubari, ktorí ale musia byť zákonite drahší lebo urobia za deň menej pacientov. Potrebujú mať totiž u každého pacienta aj rezervu aby nasledujúci nemusel čakať resp. mať pokrytý výpadok ak niekto nepríde. Na druhej strane je nezmysel ak musia všetci pacienti prísť hneď ráno aby sa zapísali do poradia a potom niekoľko hodín čakať kým prídu na rad. Dá sa predsa zapísať aj cez internet na orientačný čas s podmienkou, že pacient musí byť v čakárni skôr o čas, ktorý zodpovedá priemernému vyšetreniu 2 pacientov. Ak by sa pacienti objednavali cez občiansky preukaz s chipom, vedeli by potom zdravotné poisťovne ak sa niektorý objedna do viacerých ambulancií súčasne a prepadnute termíny hoci aj pokutovať.

17.09.2019 | LPB

+
Kto chce, hľadá spôsoby...

17.09.2019 | Andrej_sk

1. Pokutovanie by musel schvalit parlament. Radodajca Danko??
2. Budes pokutovat aj ked pacienta nepustili z prace, ochorel, ochotelo mu dieta, ... Bude niekam nosit ospravedlnenky?
3. O prijem pride lekar a pokutu pacient zaplati poistovni?
4. A co lekari, co nejdu cez poistovne? Bude niekde nahanat pacienta, aby ho pokutoval?

Vies, vy si myslite, ze lekari su na hlavu padnuti a ze si nevedia zariadit ani trivialnu vec. Ale ako vidis, ono to take jednoduche nie je. Jasne ze je chore ak pacienti cakaju cele dni aby sa dostali na rad, ale opakujem, ak by bol dostatok lekarov, tak tento problem nie je a je jedno ako sa objednava.
Najviac sa mi paci, ze zdravotnictvo je na kolenach, ale dvetso komentov je o objednavani pacientov.

17.09.2019 | mirrmurr

Je mi jasné, že zaviesť takýto systém nebude jednoduché. Asi k tomu bude treba zmeniť aj legislatívu. Toto moje filozofovanie je filozofovanie laika. Ja sa na ten problém pozerám z pohľadu "zákazníka". Predpokladám, že si lekár, a ty to hodnotíš z pohľadu poskytovateľa služby. A určite je ešte kopa iných "funkcionárov", ktorí do toho majú čo povedať. Ja do tvojej práci naozaj nevidím, určite je tam veľa problémov, o ktorých ja neviem. Ja sa na ňu pozerám z pohľadu zákazníka a chcel som len povedať, čo by sa mi páčilo. Je mi jasné, že objednávací systém nie je najväčším problémom zdravotníctva, ale keby také niečo existovalo, možno by pomohlo k tomu, aby ľudia na zdravotníkov pozerali trošku inak. Možno by bolo lepšie vyriešiť kopu takýchto "somarín", ako stále riešiť len jeden veľký problém, ktorý možno nikdy ani nebude vyriešený. Ľudia by aspoň mali pocit, že ich problémi niekto rieši.

17.09.2019 | Andrej_sk

Nie som lekar. Lekara s vlastnou ambulabciou mam v rodine a robim mu IT, marketing, CRM, cize to co sa tu riesi, sme riesili a riesime uz roky. A bavim sa tu na komentaroch ludi, co vedia zorganizovat pracu lekarom, ucitelom, remeselnikom, proste hocikomu. Asi len sebe nie.
Vsetci tu vychadzaju z toho, ze vsetky ambulancie idu cez poistovne, ze vsetky zdravotnicke zariadenia su rovnako velke, ze vsetky maju sestricky, ze vysetrenie trva rovnako dlho,... Blud.
Vidno, ze moc po lekaroch nechodis, lebo by si vedel, ze ambulancie uz davno pouzivaju online rezervacne systemy. Davno predtym ako s tym minuly rok prisiel stat. Staci si dat do googla vyhladavanie a hned ich plno dostanes so zoznamom ambulancii, ktore pokryvaju. Napriec Slovenskom. Preco si ludia vyberaju lekarov, ktori rezerrvacny system nemaju, netusim. Ale urcite nie kazda ambulancia je vhodna na takyto system.
Ale na zaklade komentov je vidno ako funguje Slovak volic - clanok je o tom, ze mame akutny nedostatok lekarov (o sestrach, laborantoch, sanitaroch,.. nehovoriac), ale mudrlanti to idu riesit rezervacnym systemom. No a ked im vyskoci platnicka a rezervacny system ukaze, ze neurologovia maju volny termin az o 2 mesiace, tak sa ihned mile-radi postavia do radu v cakarni. A to stale hovorim o BA, a nie o Orave, Kysuciach ci Detve. Cize kto tu riesi somariny?

18.09.2019 | palos9

To su fakt blbosti, co pises (aj v prispevkoch vyssie). Kazdy lekar, ktory nema pacientov na haku, tak ma objednavaci system. Nepotrebujes na to ani pocitac, staci kalendar a sestricka.

A tvoje argumenty o vypadnutom klientovi su take pseudo argumenty. Ako to robi kadernik, autoservis, veterinar, ze sa da objednat? Akurat u lekara je to problem, vsak?

Poznam manzelsky par v dochodkovom veku, obaja lekari. Lekar vzdy objednava na konkretny cas, niekedy ta vezme presne, niekedy cakas aj hodinu navyse. Pre pacienta bezprobemove, vies si zariadit svoj cas. Jeho manzelka na pacientov kasle. Rano o siestej sa automat vylozi 12 listkov a ak si tam nestal na mraze od stvrtej tak mozes prist cakat zas.

Takze mi nehovor nic o tom, ze sa to neda, ze je to problem atd. To su len kecy. Kto chce, objednava uz davno, kto se.ie na pacienta, ten neobjednava a nechava pacientov cakat v mraze.

18.09.2019 | palos9

toto mala byt reakcia na Andrej_sk

18.09.2019 | Andrej_sk

O com tocis? Citat vies? Lebo na rozdiel od ostatnych som pisal, ze lekari uz roky pouzivaju online rezervacne systemy.
Rezervacne systemy nie su samospasitelske, dovody som uviedol, inteligent pochopi. Ten kto nepohopi bude vypisovat.
Ze sa nevyznas, je vidno aj z toho, ze nevies, ze plno lekarov nema sestricku a su v ambulancii sami. Cize bud bude dvihat telefony a zapisovat alebo bude ordinovat. Taki lekari bud maju rezervacne systemy alebo sa u nich caka.
Este nieco?

18.09.2019 | Truhlik999

Ano, Lekari maju rezervacne systémy = su to normami ludia, alebo na pacienta seru.

Zial, vdaka monopolizacii lekárskeho vzdelania - tych, ktori na pacienta kašlú je viac.

Za vsetk pomôže monopol na lekárske vzdelanie.

19.09.2019 | palos9

A kadernicka, ktora tiez nema asistentku to zvlada objednavat? Veterinar bez asistentky ta dokaze objednat?

To vobec nie je o cakani, to je o tom, ze pacient nie je pre lekara klient. Je to len pritaz pred dverami, ktorej sa musi cim skor zbavit. Ano, su aj lekari, ktori vidia v pacientovi cloveka, su to vsak vynimky.

Normalne by bolo, ze si pacient plati a poistovna mu to preplati. Vtedy by sa zacali lekari spravat ku pacientom ako ku zakaznikom, objednavanie by bola uplna samozrejmost.

19.09.2019 | IvanPe

Zdravotnictvo nie je podfinancovane, to iba prilis velka cast kolaca ide na platby, ktore so zdravotnictvom nesuvisia. A neprimerane dlhe cakacie doby su toho uba dosledkom.
Pan profesor moze byt najlepsim neurochirurgom, ale to z neho schopneho ekonoma nerobi. Rovnako ako Danko nie je pravnik a to ma dokonca JuDr., narozdiel od pana neurochirurga.
Inak cely tim z neurochirurgie odisiel. Kvoli zlemu technickemu zazemiu a politickej angazovanosti pana neurochirurga, ktory si tam chcel dosadit svojho syna. Inak ak neurochirurg dostane za vysetrenie menej ako automechanik, alebo manager nemocnice, za rovnaky cas, potom bude chyba nie v objednavacich systemoch, ale niekde inde. Lebo ziadny objednavaci system nevyriesi fakt, ze odbornik nesmie zarobit to co mu patri, zo zakona.

20.09.2019 | tono.hajduk

Ja by som vyssie diskutujucich posadil na mesiac na chirurgiu, neurologiu .. uplne najinteligentnejsich na rontgen “aby im svitlo” a po tomto mesiaci nechal spracovat papiere pre poistovnu, spracovat mzdy a naklady, kde sa “ukaze” kto je aky ekonom a samozrejme ... nesmieme zabudnut “apppkyyyyyy” .. omenezovat vsetky IT aplikacie :D .... to predpokladam, by bolo asi jedine co miestny “brainstorm” tym zvladne .....

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.