Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slovenská vláda sa zahráva s ohňom

11.09.2019, 08:53 | Ronald Ižip | © 2019 News and Media Holding

Robert Fico má pravdu, keď tvrdí, že zvyšovanie minimálnej mzdy nespôsobilo ekonomike žiadne väčšie ťažkosti. A to napriek tomu, že vždy bolo sprevádzané značnými obavami o zhoršenie trhu práce. Extrapolácia trendov je však riziková stratégia. Ešte pred pár mesiacmi sa spomalenie slovenskej ekonomiky považovalo za nemysliteľné. Po lete sa stalo realitou. Extrapolácia rastových trendov sa skončila. Ekonomika začala ukazovať svoj cyklický charakter.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Editoriál

Izip Ronald komentar

Otázka, pred ktorou stoja ekonómovia, je, ako dlho a hlboko sa bude spomaľovať. Odpoveď nepozná nikto. V takejto neistote je jedinou zmysluplnou stratégiou finančný konzervativizmus. Platí to pre domácnosti, firmy aj vládu. Všetky subjekty by si mali vytvoriť plány aj na eventuálne horšie časy.

S tým, ako sa blížia voľby, je však finančný konzervativizmus vlády politicky neatraktívnou cestou. Naopak, kabinet musí maximalizovať svoje výdavky, aby dokázal podporiť ďalší rast ekonomiky a pokles zamestnanosti. Stačí vydržať ešte pol roka. Ak nie je priestor na ďalšie zvýšenie vlastných výdavkov, je načase zaťažiť ostatné subjekty. Najľahšie podnikateľov. Aj v tomto duchu možno chápať poslednú snahu o zvýšenie minimálnej mzdy.

Zaťaženie podnikateľov na úrovni sto miliónov eur je akceptovateľné, ak ekonomika o sto miliónov eur narastie. Ak však poklesne, podnikatelia budú tlačení z dvoch strán – poklesom tržieb a rastom nákladov. Sotva optimistický výhľad. Prirodzenou reakciou bude ešte väčšie šetrenie.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Editoriál

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.