Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Trochu moc namyslení Poliaci

11.09.2019, 08:53 | Luboš Palata

My v Česku, čo máme na očiach Nemcov a Rakúšanov, nemáme pocit nejakého víťazstva. Ani Slováci, aspoň tí v Bratislave, nie. Kto má tisíc eur za Košicami, je v porovnaní s Ukrajinou kráľ. V Poľsku, ktoré sa už tiež doštrachalo cez hranicu tisíc eur mesačne, však majú pocit, že sú majstrami sveta, teda aspoň východnej časti Európy.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika

Názory

Palata Lubos

Keď v poľskej Krynici na 29. ekonomickom fóre dostával poľský premiér Mateusz Morawiecki cenu Človek roka, asi najvýznamnejšie ocenenie strednej Európy, ospevoval seba a svoju vládu natoľko, že sa to skoro nedalo počúvať.

„Ja som jednoducho musel odísť, nezvládol som to,“ povedal nemenovaný slovenský analytik. Ja som to síce „dal“, čisto z novinárskeho hľadiska, ale pri slovách Morawieckeho, že Poľsko do pätnástich rokov predbehne Francúzsko, som sa musel útrpne usmiať.

Poľskú namyslenosť na dnešný stav však trochu aj chápem. Pred pár dňami som čítal spomienky v Česku slávneho novinára Mariusza Szczygieła o počiatku deväťdesiatych rokov v Poľsku. O krajine bankrotujúcej mnoho rokov, kde kapitalizmus začínal z chudoby, nedostatku a mnohých rokov lístkového systému u nás veľmi ťažko predstaviteľných. V hlave mi utkvela pasáž, ako si v roku 1990 Szczygieł za polovičku výplaty kúpil „prvýkrát v živote“ bez lístka a bez vystávania v rade mäso – bravčovú sviečkovicu.

Neprehliadnite

Dnes má Poľsko mäsa dosť, má už aj diaľnice zo severu na juh a z východu na sever a stavia ďalšie a ďalšie. Má aj niekoľko superletísk a pri Varšave buduje poľskú verziu frankfurtského leteckého hubu. Okrem toho vyváža potraviny do celej Európy za niekoľko miliárd eur, vyrábajú sa tam celkom slušné automobily, má približne štvorpercentnú nezamestnanosť a dva milióny Poliakov, ktorí odišli pracovať na Západ, nahradila krajina dvoma miliónmi Ukrajincov.

Ale Poľsko vyrába aj osemdesiat percent elektriny z uhlia, pre smog sa vo veľkých poľských mestách nedá v zime dýchať, má najmenej lekárov na obyvateľa v Európe, mizerne platených učiteľov... A posledné štyri roky aj vládu, ktorá likviduje nezávislosť súdov a médií od politickej moci.

Keď dnes vládnucim Poliakom niekto oponuje, že napríklad Slovensko je na tom aj vďaka euru a plnej demokracii ekonomicky stále o dosť lepšie, mávnu nad tým rukou. Slovami jedného z poľských ministrov: „Slovensko je len taký malý štát.“

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 36/2019. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Názory

Tagy Denník Stredoeurópana

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.