Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Život ako v pralese. Vitajte na severovýchode Slovenska

Pár metrov za železničnou stanicou v Stakčíne je veľký areál obohnaný vysokým plotom. Vstupná brána je otvorená, na pletive sú zavesené tri veľké zelené písmená – LPM. Na dvore aj v jeho okolí sú stovky obrovských kusov guľatiny, teda kmeňov spílených stromov, na ktorých už nie sú konáre.

18.09.2019, 05:00 | Peter Kapitán | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 3

Drvivá väčšina z nich pochádza z Národného parku Poloniny. Obec Stakčín je poslednou väčšou usadlosťou na ceste zo Sniny smerom na severovýchod. Zároveň sa tam končí železničná trať, a tak si tu celkom logicky LPM – štátny podnik Lesopoľnohospodársky majetok Ulič – urobil expedičný sklad.

V roku 2018 vyťažil LPM Ulič takmer 86-tisíc kubických metrov dreva, teda približne 50-tisíc dospelých stromov. O ťažbe dreva v národných parkoch sa toho v poslednom čase už popísalo mnoho, no Národný park Poloniny je mimoriadne citlivá oblasť. Na značnej časti tohto územia sa totiž rozprestierajú Karpatské bukové pralesy, ktoré patria do zoznamu UNESCO a Slovensko sa ich zaviazalo chrániť.

Za jeden z najväčších problémov považujú medzinárodní ochranári už dlhodobo ťažbu dreva. K porušovaniu našich záväzkov dochádza už roky, a tak UNESCO roky napomína Slovensko, aby 200-ročné buky či 300-ročné jedle chránilo lepšie. Pohľad do expedičného skladu LPM Ulič v Stakčíne napovedá, že sa nám to zatiaľ nedarí.

Neprehliadnite

Zavolám políciu

Už na prvý pohľad je jasné, že cudzí ľudia v okolí železničnej stanice plnej dreva nie sú na mieste vítaní. Chlapi, ktorí nakladajú do vagónov spracované drevo, nedôverčivo zazerajú, nepozdáva sa im najmä fotoaparát. Po dvore jazdí traktor, vpredu má mohutné čeľuste. Jeho vodič obratne dvíha obrovské kusy dreva a pripravuje ich na odvoz.

„Čo tu otravujete? Prestaňte to tu fotiť, inak na vás zavolám políciu,“ kričí namiesto pozdravu päťdesiatnik, ktorý traktor obsluhuje. Na vysvetlenie, že pri fotení areálu z ulice človek nič nelegálne nerobí, nereaguje. Medzi spŕškou vulgarizmov spomenie, že nedávno vyhnal aj ľudí z televízie, ktorí si to tu nahrávali.

Snaha o položenie otázky sa nestretáva s pochopením, jeho zlosť si postupne odnášajú novinári, ochranári a všetci, ktorí sa kedy odvážili naznačiť, že ťažba dreva v národnom parku nie je ideálny spôsob, ako prírodu chrániť.

„Viete, ako to chodí. Keď je človek v tej správnej strane, ľahšie sa mu vybavujú veci,“ vysvetľuje Ján Holinka (SNS), starosta Uliča.Zdroj: Iveta Vaculová

„Môžem sa vykašľať na vašu ochranu prírody, a čo

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Rubrika Ekonomika