Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rozprávkový biznis. Trabelssiemu sa za tri roky vrátila státisícová investícia

Biznis ako z rozprávky. Podnikateľ George Trabelssie pôsobiaci najmä v okolí Žiliny sa okrem developerských projektov venuje aj autobusovej doprave. Jeho SAD Žilina prevádzkuje MHD v Martine a blízkom okolí. Hoci ide o stratový biznis, o svoje peniaze sa G. Trabelssie báť nemusí. Nech vytvorí akúkoľvek stratu, mesto mu ju vždy dorovná.

24.09.2019, 19:00 | Peter Kapitán | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 6

Označiť zastávku martinskej mestskej hromadnej dopravy pri vrútockej železnici za autobusovú stanicu je trochu prehnané. Ide skôr o akési miesto na obracanie autobusov, na jednej strane cesty v tvare písmena U ľudia vystupujú, na druhej nastupujú. Priestory nástupiska sčasti chránia kusy betónu, ktoré vytvárajú aspoň nejaký kryt pred vetrom a dažďom.

Napriek tomu, že na prevádzkovanie tejto stanice jej majiteľ vynaloží len minimálne náklady, ročne za jej využívanie zinkasuje státisíce eur. Poplatok platí každý autobus, ktorý do priestorov stanice vojde. Značnú časť príjmu tvorí prejazd autobusov martinskej MHD, každý mesiac tade prejde približne desaťtisíc spojov.

Od roku 2016 patrí vrútocká stanica podnikateľovi Georgeovi Trabelssiemu, ktorý bol v minulosti spájaný s bývalým predsedom SNS a exprimátorom Žiliny Jánom Slotom. Autobusovú stanicu dostal v roku 2016 od mesta Vrútky v rámci vyrovnania vysokého dlhu.

Neprehliadnite

Podľa znaleckého posudku mala stanica v tom období hodnotu 347-tisíc eur. G. Trabelssie tvrdí, že zvyšný dlh vo výške približne 160-tisíc eur mestu následne odpustil. Ako sa neskôr ukázalo, z jeho strany išlo o mimoriadne výhodnú investíciu. Len za roky 2017 a 2018 na poplatkoch za využívanie stanice martinskou MHD zarobil viac – takmer 250-tisíc eur.

Podľa správy hlavného kontrolóra mesta Martin Jána Zuberca, ktorý na nevýhodné využívanie stanice upozornil, za rok 2019 pribudne G. Trabelssiemu vďaka prevádzkovaniu stanice ďalších viac ako 350-tisíc eur. Tento rok totiž zvýšil poplatky za využívanie stanice takmer trojnásobne, z 99 centov na 2,80 eura. Všetko pritom musí v konečnom dôsledku uhradiť mesto Martin.

Nevýhodná zmluva spred desaťročia

Príbeh vrútockej autobusovej stanice sa začal ešte pred rokom 2005, v období, keď na čele Martina a Vrútok stáli bratia Stanislav a Ľubomír Bernátovci. Vtedy vznikol ucelený systém MHD pre aglomeráciu Martin – Vrútky – Lipovec – Turčianske Kľačany – Bystrička, ktorý zabezpečuje lokálnu prepravu približne pre 65-tisíc ľudí žijúcich v tejto oblasti.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 6

Rubrika Ekonomika

Tagy autobus, Martin, SAD, Trabelssie, Vrútky