Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Arca vyzve Fiľa. V obchode roka ovládla druhú najväčšiu celulózku

V jednej z najväčších fabrík na východe a druhom najväčšom drevokombináte po ružomberských papierňach Mondi SCP sa mení vlastník. Vranovskú Bukózu, ktorá vo výrobe celulózy a v ďalších činnostiach zamestnáva vyše tisíc ľudí, preberá nový investor. Ide o veľký moderný podnik so slušnými ziskmi, ktorý čaká rozširovanie. Bukóza sa stane vážnym konkurentom lídra biznisu, ktorý je v rukách juhoafrického Mondi a podnikateľa Milana Fiľa.

18.09.2019, 09:31 | Ivan Haluza | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Ako teda vyzerá výmena stráží v Bukóze? Ján Ďurian, ktorý je v domácom biznise od 90. rokov a na prelome milénia bol aj jedným z aktérov škandálnej objednávky IT systému Govnet, celulózku predáva finančnej skupine Arca Capital. Tá, potom čo sa z jej čela stiahol bývalý zakladateľ Pavol Krúpa, nabrala nový dych a presadzuje sa vo viacerých biznisoch.

Parťáci na ďalší rast

Pre Arcu, na ktorej čele dnes stojí jej spolupartner Rastislav Velič, je nová akvizícia významná hlavne tým, že doplní jej vlastný biznis s drevom. V Bardejove a Topoľčanoch vlastní dve najväčšie domáce elektrárne na drevné odpady. A na topoľčiansky drevospracujúci podnik Topholz má zasa vplyv ako financujúci partner. Arca majiteľom Topholzu požičala na nové technológie. Okrem biznisu s drevom Arca skupovaním konsoliduje domáce personálne agentúry a rozvíja aj sieť predajní potravín Delia.

Arca a J. Ďurian, ktorý vyrástol v železničnej doprave a papierenstvo pprišlo až neskôr, TREND uistili, že skupina nepreberá Bukózu silovým vniknutím cez pohľadávky, akým sa pri svojich biznisoch často prezentoval P. Krúpa. Odchádzajúci majiteľ chce časť majetku speňažiť. Súhru potvrdzuje i to, že vo Vranove tvoria nové spojenectvo. J. Ďurian aj naďalej pomôže Arce s riadením Bukózy. Ostáva prezidentom Bukocelu, pod ktorým má drevokombinát koncentrovanú najpodstatnejšiu výrobu – produkciu základnej celulózy.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Podnikanie

Diskusia (0 reakcií)