Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čiernohorci, Česi a Slováci v roku 1994

18.09.2019, 09:30 | Luboš Palata

V pondelok nebolo rizoto, minula sa ryža alebo sa ju kuchárovi jednoducho nechcelo uvariť. V utorok nám zase priniesli šopský šalát bez syra a cibule, a keď sme sa ozvali, čašník nám s priateľským úsmevom povedal, že syr došiel. V stredu sa minulo všetko okrem pizze a cestovín, ale na jedálnom lístku to nikto nepreškrtol.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Názory

Palata Lubos

V piatok došlo čapované pivo a okolo štvrtej popoludní aj to fľaškové. V sobotu sme leteli z Veľkej pláže v čiernohorskom meste Ulcinji domov. Morská voda mala 24 stupňov Celzia, vzduch až 30 a do hlavného mesta Podgorice mierili ďalšie lietadlá s turistami. Čiernohorci v reštaurácii na pláži sa však rozhodli, že leto sa pre nich už skončilo.

Nemôžem povedať, že nás nevarovali vopred. Cestovné kancelárie, ktoré vozia do Čiernej Hory turistov, si to dávajú aj na svoje webové stránky, nám to povedala sprievodkyňa už cestou z letiska a niekoľko jej kolegov to pri výletoch po Čiernej Hore ešte zopakovalo. Každý národ je hrdý na niečo iné, ale Čiernohorci sú hrdí na svoju lenivosť. Z desiatich čiernohorských prikázaní aspoň štyri najlepšie: „Keď uvidíš, že niekde jedia a pijú, pridaj sa.“ „Keď uvidíš, že pracujú, uhni, aby si neprekážal.“ „Odpočívaj cez deň, aby si v noci mohol spať.“ „Nepracuj – práca zabíja!“

Neprehliadnite

Už od stredoveku, keď sa odbojní Čiernohorci stiahli do hôr a Osmanská ríša ich územie nikdy neovládla, bola spoločnosť rozdelená na mužov, ktorí bojujú, a ženy, ktoré pracujú a starajú sa o rodinu. Do značnej miery to platí dodnes, keď už muži síce nebojujú, ale tvrdo pracovať sa mnoho z nich ešte nenaučilo.

Táto čarovná krajina, ktorá má približne toľko obyvateľov ako Bratislava s okolím, je už rok v NATO. Pred niekoľkými dňami sa jej premiér zúčastnil na schôdzke V4 a krajín západného Balkánu, ako sa hovorí tej časti polostrova, ktorá nie je v Európskej únii. Český premiér Andrej Babiš tam povedal, že dúfa v členstvo Čiernej Hory a Srbska v EÚ pred koncom roku 2027.

A tak sa vraciam v pamäti do doby, keď nám chýbalo do Európskej únie deväť rokov, teda niekam do roku 1994. Ako sa vtedy v doznievajúcej komunistickej morálke u nás pracovalo, ako fungovali reštaurácie, koľko ich bolo, ako sme sa správali k turistom... No a keď tak nad tým uvažujem, poviem si, že Čiernohorci na to majú. Keď mohli 1. mája 2014 zobrať do Únie nás Stredoeurópanov, môžeme ich vziať o takmer štvrťstoročie neskôr do EÚ tiež. Veď oni s tou trochu predstieranou lenivosťou za skoro desať rokov niečo urobia.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 37/2019. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Názory

Tagy Denník Stredoeurópana

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.