Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Miliardová investícia Slovnaftu nie je kačica, ale reálny plán

Dominantný 98,7-percentný vlastník bratislavskej rafinérie Slovnaft, ktorým je maďarsky MOL, z nej ide vytesniť zostávajúcich malých akcionárov. Pri cene 85 eur za akciu. Im sa to máli, a preto chcú vytesňovanie zažalovať, hoci ho pri tejto cene odobrila aj NBS.

20.09.2019, 08:15 | Ivan Haluza | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

No napätie medzi skupinou a malými akcionármi vyvoláva aj to, že na nedávnom valnom zhromaždení rafinérie MOL neodsúhlasil žiadne dividendy. Malí akcionári majú Slovnaft opustiť bez podielov z vlaňajšieho zisku, ktorý presiahol 106 miliónov eur. MOL nevyplatenie dividend vysvetlil tým, že rafinéria zisky potrebuje na mohutné investície. Malí akcionári investície označili za kamufláž, ktorej účelom je ďalšie zníženie ich príjmov.

Ak príde k podaniu žaloby vo veci vytesňovania, tak o tom, či je suma 85 eur za akciu adekvátna alebo príliš nízka, rozhodne súd. No samotný fakt, že masívny investičný plán rafinérie je reálny a dokonca sa už začal realizovať, si TREND overil priamo u vedenia Slovnaftu.

Masívna investičná aktivita

Bezprostredne po valnom zhromaždení zo záveru augusta opísal Slovnaft svoje investície dosť stroho. „Slovnaft má naplánované vysoké investície do výmeny mnohých výrobných aktív a najmä ich prípravy na postupnú úpravu produkčného portfólia v dôsledku očakávaného dlhodobého poklesu využívania motorových palív v doprave. Predpokladáme, že počas nasledovných piatich rokov každý rok preinvestujeme 200 až 300 miliónov eur,“ uviedol v tlačovej správe generálny riaditeľ a predseda Predstavenstva Slovnaftu Oszkár Világi.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Podnikanie

Tagy MOL, Slovnaft

Diskusia (0 reakcií)