Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rakúšania zo ZKW dôverujú tunajšiemu trhu. Plánujú ďalší rast

Nominácia na Investora roka 2019 | Automobilovému priemyslu na Slovensku prináša v ostatných rokoch prestíž aj rozširujúca sa sieť dodávateľov. Veľké skupiny tu našli zázemie, v ktoré veria natoľko, že ich ďalšia expanzia je prirodzená. To je aj prípad rakúskej skupiny ZKW Group, ktorá neďaleko Topoľčian v obci Krušovce našla vhodné miesto pre jednu zo svojich najväčších prevádzok mimo územia domáceho rakúskeho trhu. Slovensko je totiž pre skupinu dôležitou prevádzkou najmä pre blízkosť k automobilkám.

22.09.2019, 19:00 | Radovan Žuffa | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 1

Rozhodla lokalita

Na slovenský trh skupina vstúpila v roku 2007 vytvorením novej prevádzky a odvtedy prešla významným rozvojom. Tunajší závod je dnes po tom v dolnorakúskom Wieselburgu druhým najväčším výrobným závodom spoločnosti ZKW. Spoločnosť tu dáva prácu viac ako 2 300 ľuďom z regiónu.

Dôvodom najnovšej masívnej investície bol najmä pozitívny vývoj v ostatných rokoch. Ten segmentu automotive na Slovensku prial. Dodávatelia vďaka rastu trhu dokázali zvyšovať svoje tržby a investovať do silnejšej produkcie. Aj výrobca svetiel ZKW Slovakia videl priestor na rast a rozhodol sa investovať 155 miliónov eur v priebehu nasledujúcich troch rokov, pričom v prvej fáze vybudoval novú výrobnú halu, ktorá zväčšila výrobnú plochu závodu zhruba dvojnásobne.

Hoci Rakúšania verili, že brány závodu otvoria už v máji, teda necelý rok od prvého výkopu, nakoniec rozbiehajú štart rozšírenej výroby až v septembri. „Je pravda, že v ostatných rokoch sme zaznamenali stabilný rast najmä vďaka automobilovému trhu. Napriek tomu v mnohom rozhodla aj naša poloha v západnej časti krajiny, kde sme jednou z veľkých spoločností,“ hovorí Franz Nigitz, generálny riaditeľ závodu ZKW Slovakia. Dodáva, že spoločnosť vlani „stála pred obdobím konsolidácie a v súčasnosti sa pripravuje na nový rast a získanie projektov“.

Čelia obdobiu konsolidácie

Expandovať v čase, keď sa ostatní pripravujú na stagnáciu, je argumentom mála spoločností. Celkový ekonomický trend v automobilovom priemysle totiž vedie k obdobiu konsolidácie.

„V ZKW sa dnes pripravujeme na budúcnosť. Naším cieľom bolo poistiť si obchod a dostatočné kapacity nášho závodu na nasledujúcich päť rokov. Toto je veľmi pozitívny vývoj,“ hovorí F. Nigitz.

Podľa neho primárnym dôvodom, prečo sa v takejto situácii Rakúšania rozhodli investovať na Slovensku, je fakt, že materská spoločnosť tunajšej sile trhu verí. „Nasledujeme náš dlhodobý strategický prístup a budeme sa ďalej rozvíjať v Európe. Do veľkej miery je náš rast zabezpečený aj našou polohou na Slovensku,“ naznačil riaditeľ.

Franz Nigitz, generálny riaditeľ závodu ZKW Slovakia: „Či budeme ďalej investovať, závisí aj od dostupnosti kvalifikovaných pracovníkov a vývoja nákladov práce.“Zdroj: Maňo Štrauch

S týmito argumentmi bolo len otázkou času, kedy strojársky podnik preradí na vyššiu rýchlosť. Hnali ho k tomu nielen okolnosti na trhu, ale aj nové technológie, na ktoré by sa mal zameriavať, ak chce byť lídrom pokroku. „Tieto investície takmer zdvojnásobujú naše výrobné kapacity na Slovensku, ale tiež zvyšujú naše produktové portfólio o nové technológie, ako je laserová technológia a nové produkty, ktorými sú napríklad zadné svetlá,“ vysvetľuje F. Nigitz.

Firma vyrába najmä hlavné a hmlové svetlá. Čoskoro pribudnú zadné svetlá a doplnkové osvetlenie 

ZKW je totiž systémový dodávateľ svetiel pre automobily a okrem sériovej produkcie sa venuje aj vývoju prídavných a hmlových svetiel pre osobné autá, ako aj hlavných svetiel pre motocykle v celom koncerne. Do kompetencií slovenského závodu patrí vývoj konceptov, zákaznícky vývoj a testovanie produktov vo fáze vývoja.

Investícia do prvej fázy vo výške približne 45 miliónov eur rátala s rozšírením výrobných a kancelárskych priestorov. V polovici septembra 2019 sa ju Rakúšanom podarilo zrealizovať a otvoriť novú halu. „Hoci bol časový plán skutočne tesný, podarilo sa nám rozšírenie dokončiť. Výstavba v slovenskom závode nám umožní rásť v oblasti konkurencieschopnosti a vďaka závodu v Krušovciach budeme ešte viac prispievať k celkovému rastu spoločnosti ZKW,“ povedal Oliver Schubert, výkonný riaditeľ ZKW Group GmbH.

Aktuálne pokračujú v inštalácii výrobného zariadenia, čo znamená montážne linky, vstrekovacie stroje a ďalšie zariadenia pre nové technológie. Tieto investície súvisia so špecifickými potrebami projektu.

Zdroj: Maňo Štrauch

Pokračovanie článku - stránka 1 z 2
Pokračovanie článku na ďalšej stránke

  • Tlačiť
  • 1

Rubrika Investor roka 2019

Tagy Investor roka 2019