Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rakúšania zo ZKW dôverujú tunajšiemu trhu. Plánujú ďalší rast

Pokračovanie článku - stránka 2 z 2
Koniec článku - stránka 2 z 2

22.09.2019, 19:00 | Radovan Žuffa | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 1

Nové technológie

K novej výrobnej ploche vznikne aj nová administratívna časť so školiacim strediskom, veľkopriestorové kancelárie a priestory pre závodného lekára. Okrem plánovanej integrácie 45 vstrekovacích strojov sa v budúcnosti budú v závode vyrábať aj umelohmotné šošovky a moduly.

Celková investícia je v priebehu troch rokov naplánovaná na objem približne 155 miliónov eur. „Vo fáze plánovania prístavby sme sa výrazne zamerali na nákladovo výhodné stavebné technológie, ktoré šetria energiu a životné prostredie. Odpadové teplo zo strojov na vstrekové liatie bude energetickým zdrojom pre podlahové kúrenie v hale pre hlavné reflektory,“ vysvetľuje F. Nigitz.

Prekážkou plynulého rozbehu novej investície by však mohol byť aktuálny vývoj na automobilovom trhu. Tento rok je z tohto hľadiska pomerne volatilný. Automobilkám sa nedarí dosahovať také počty v predaji ako v minulých rokoch, rovnako tak slovenské automobilky menia svoje portfólio. Pre výrobcu svetiel, ktorá dodáva pre viaceré najmä svetové prémiové značky, by to nemusel byť problém, hoci horšia situácia na trhu by mohla spôsobiť problémy aj ZKW Slovakia.

„Určite budeme naďalej investovať, aby sme udržali podnik v pohybe aj v nasledujúcich rokoch. Otázka, či budeme ďalej investovať do nových budov na zvýšenie našich výrobných kapacít, nezávisí len od všeobecnej hospodárskej situácie, ale aj od dostupnosti kvalifikovaných pracovníkov a vývoja nákladov práce,“ hovorí F. Nigitz.

Zdroj: Maňo Štrauch

Rozširovanie portfólia pomôže

Spoločnosť ZKW sa v medzinárodnom meradle zmenila z tradičného výrobcu svetlometov z Rakúska na globálneho hráča konceptov osvetlenia medzičasom v siedmich závodoch od Mexika po Čínu.

Vedenie ZKW sa však rozhodlo otvoriť prevádzku na Slovensku, pretože „ponúkalo dobré podmienky na rozšírenie výskumu, vývoja a výroby“. ZKW Slovakia a pobočky v Rakúsku dodávajú najmä európskym zákazníkom. V slovenskom závode sa vyrábajú prevažne hlavné a hmlové svetlá. V blízkej budúcnosti sa výroba rozšíri aj o zadné svetlá a doplnkové osvetlenie.

„V minulom roku sa ZKW Slovakia z dôvodu množstva nových projektov ocitla na hranici svojich výrobných možností. Rozhodli sme sa preto rozšíriť priestory o približne 37,5 tisíca štvorcových metrov plochy,“ vysvetľuje F. Nigitz.

Doteraz závod vyrába na ploche 42-tisíc štvorcových metrov a na ďalšej prenajatej skladovacej ploche približne 14,5 tisíca štvorcových metrov. V súvislosti s rozširovaním sa súbežne optimalizujú aj procesy a organizácia, aby si spoločnosť udržala dlhodobú konkurencieschopnosť.

PwC

PwC

Snaha byť dlhodobo úspešní

Očakávania z novej investície sú podľa F. Nigitza veľké, keďže ide o najväčšie rozšírenie v rámci skupiny. „Naše hlavné investície smerujú do technologického rozvoja a rozširovania našej medzinárodnej výrobnej stopy. Chceme prispievať k úspechu zákazníkov a naďalej byť atraktívnym zamestnávateľom pre zamestnancov a tie najlepšie talenty,“ hovorí O. Schubert.

Podľa šéfa skupiny je fakt, že globálny automobilový trh prechádza náročným obdobím. „Sme však dobre pripravení a vďaka prichádzajúcim a aj doterajším objednávkam sme stále vo veľmi dobrej pozícii. V súčasnosti sa pripravujeme na ďalšie obdobie rastu,“ povedal výkonný riaditeľ skupiny. „V budúcnosti sa snažíme dodávať produkty pre rôzne koncepcie mobility. Už teraz pracujeme na novom význame svetiel a elektroniky v rámci príprav na podporu autonómnej jazdy,“ naznačuje CEO skupiny.

Zároveň dodáva, že spoločnosť ZKW sa aj na Slovensku vidí v ziskovom a rastovom kurze a aktuálne obdobie stagnácie použije na konsolidáciu. „Posilníme našu konkurencieschopnosť a pripravíme ďalší krok v raste. Investujeme preto do inovácií, ako aj do potrebného rozširovania kapacít,“ potvrdzuje najvyšší manažér skupiny.

Na jednej strane je najdôležitejšou úlohou odlíšiť sa od konkurencie. Na druhej strane je potrebné investovať do nových technológií a neustálych inovácií. „Preto musíme náš obchodný model zamerať na tieto faktory. Takto môžeme byť v strednodobom a dlhodobom horizonte úspešní,“ uzatvára O. Schubert. 

Havel & Partners

Havel & Partners

Fakty o investícii ZKW

Zámer
výstavba novej haly, zdvojnásobenie výrobnej plochy, modernizácia priestorov, zvýšenie výroby svetelných systémov do áut

Rozsah investície
45 miliónov eur (celkovo 155 miliónov v priebehu troch rokov)

Prínosy
rozšírenie produkcie, nábor zamestnancov, zaistenie zamestnanosti v regióne

Partneri:

Partner projektu

Partner projektu

Official image partner

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 37/2019. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
Pokračovanie článku - stránka 2 z 2
Koniec článku - stránka 2 z 2
  • Tlačiť
  • 1

Rubrika Investor roka 2019

Tagy Investor roka 2019