Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rakúšania zo ZKW dôverujú tunajšiemu trhu. Plánujú ďalší rast

Nominácia na Investora roka 2019 | Automobilovému priemyslu na Slovensku prináša v ostatných rokoch prestíž aj rozširujúca sa sieť dodávateľov. Veľké skupiny tu našli zázemie, v ktoré veria natoľko, že ich ďalšia expanzia je prirodzená. To je aj prípad rakúskej skupiny ZKW Group, ktorá neďaleko Topoľčian v obci Krušovce našla vhodné miesto pre jednu zo svojich najväčších prevádzok mimo územia domáceho rakúskeho trhu. Slovensko je totiž pre skupinu dôležitou prevádzkou najmä pre blízkosť k automobilkám.

22.09.2019, 19:00 | Radovan Žuffa | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 1

Rozhodla lokalita

Na slovenský trh skupina vstúpila v roku 2007 vytvorením novej prevádzky a odvtedy prešla významným rozvojom. Tunajší závod je dnes po tom v dolnorakúskom Wieselburgu druhým najväčším výrobným závodom spoločnosti ZKW. Spoločnosť tu dáva prácu viac ako 2 300 ľuďom z regiónu.

Dôvodom najnovšej masívnej investície bol najmä pozitívny vývoj v ostatných rokoch. Ten segmentu automotive na Slovensku prial. Dodávatelia vďaka rastu trhu dokázali zvyšovať svoje tržby a investovať do silnejšej produkcie. Aj výrobca svetiel ZKW Slovakia videl priestor na rast a rozhodol sa investovať 155 miliónov eur v priebehu nasledujúcich troch rokov, pričom v prvej fáze vybudoval novú výrobnú halu, ktorá zväčšila výrobnú plochu závodu zhruba dvojnásobne.

Hoci Rakúšania verili, že brány závodu otvoria už v máji, teda necelý rok od prvého výkopu, nakoniec rozbiehajú štart rozšírenej výroby až v septembri. „Je pravda, že v ostatných rokoch sme zaznamenali stabilný rast najmä vďaka automobilovému trhu. Napriek tomu v mnohom rozhodla aj naša poloha v západnej časti krajiny, kde sme jednou z veľkých spoločností,“ hovorí Franz Nigitz, generálny riaditeľ závodu ZKW Slovakia. Dodáva, že spoločnosť vlani „stála pred obdobím konsolidácie a v súčasnosti sa pripravuje na nový rast a získanie projektov“.

Čelia obdobiu konsolidácie

Expandovať v čase, keď sa ostatní pripravujú na stagnáciu, je argumentom mála spoločností. Celkový ekonomický trend v automobilovom priemysle totiž vedie k obdobiu konsolidácie.

„V ZKW sa dnes pripravujeme na budúcnosť. Naším cieľom bolo poistiť si obchod a dostatočné kapacity nášho závodu na nasledujúcich päť rokov. Toto je veľmi pozitívny vývoj,“ hovorí F. Nigitz.

Podľa neho primárnym dôvodom, prečo sa v takejto situácii Rakúšania rozhodli investovať na Slovensku, je fakt, že materská spoločnosť tunajšej sile trhu verí. „Nasledujeme náš dlhodobý strategický prístup a budeme sa ďalej rozvíjať v Európe. Do veľkej miery je náš rast zabezpečený aj našou polohou na Slovensku,“ naznačil riaditeľ.

Franz Nigitz, generálny riaditeľ závodu ZKW Slovakia: „Či budeme ďalej investovať, závisí aj od dostupnosti kvalifikovaných pracovníkov a vývoja nákladov práce.“Zdroj: Maňo Štrauch

S týmito argumentmi bolo len otázkou času, kedy strojársky podnik preradí na vyššiu rýchlosť. Hnali ho k tomu nielen okolnosti na trhu, ale aj nové technológie, na ktoré by sa mal zameriavať, ak chce byť lídrom pokroku. „Tieto investície takmer zdvojnásobujú naše výrobné kapacity na Slovensku, ale tiež zvyšujú naše produktové portfólio o nové technológie, ako je laserová technológia a nové produkty, ktorými sú napríklad zadné svetlá,“ vysvetľuje F. Nigitz.

Firma vyrába najmä hlavné a hmlové svetlá. Čoskoro pribudnú zadné svetlá a doplnkové osvetlenie 

ZKW je totiž systémový dodávateľ svetiel pre automobily a okrem sériovej produkcie sa venuje aj vývoju prídavných a hmlových svetiel pre osobné autá, ako aj hlavných svetiel pre motocykle v celom koncerne. Do kompetencií slovenského závodu patrí vývoj konceptov, zákaznícky vývoj a testovanie produktov vo fáze vývoja.

Investícia do prvej fázy vo výške približne 45 miliónov eur rátala s rozšírením výrobných a kancelárskych priestorov. V polovici septembra 2019 sa ju Rakúšanom podarilo zrealizovať a otvoriť novú halu. „Hoci bol časový plán skutočne tesný, podarilo sa nám rozšírenie dokončiť. Výstavba v slovenskom závode nám umožní rásť v oblasti konkurencieschopnosti a vďaka závodu v Krušovciach budeme ešte viac prispievať k celkovému rastu spoločnosti ZKW,“ povedal Oliver Schubert, výkonný riaditeľ ZKW Group GmbH.

Aktuálne pokračujú v inštalácii výrobného zariadenia, čo znamená montážne linky, vstrekovacie stroje a ďalšie zariadenia pre nové technológie. Tieto investície súvisia so špecifickými potrebami projektu.

Zdroj: Maňo Štrauch

Nové technológie

K novej výrobnej ploche vznikne aj nová administratívna časť so školiacim strediskom, veľkopriestorové kancelárie a priestory pre závodného lekára. Okrem plánovanej integrácie 45 vstrekovacích strojov sa v budúcnosti budú v závode vyrábať aj umelohmotné šošovky a moduly.

Celková investícia je v priebehu troch rokov naplánovaná na objem približne 155 miliónov eur. „Vo fáze plánovania prístavby sme sa výrazne zamerali na nákladovo výhodné stavebné technológie, ktoré šetria energiu a životné prostredie. Odpadové teplo zo strojov na vstrekové liatie bude energetickým zdrojom pre podlahové kúrenie v hale pre hlavné reflektory,“ vysvetľuje F. Nigitz.

Prekážkou plynulého rozbehu novej investície by však mohol byť aktuálny vývoj na automobilovom trhu. Tento rok je z tohto hľadiska pomerne volatilný. Automobilkám sa nedarí dosahovať také počty v predaji ako v minulých rokoch, rovnako tak slovenské automobilky menia svoje portfólio. Pre výrobcu svetiel, ktorá dodáva pre viaceré najmä svetové prémiové značky, by to nemusel byť problém, hoci horšia situácia na trhu by mohla spôsobiť problémy aj ZKW Slovakia.

„Určite budeme naďalej investovať, aby sme udržali podnik v pohybe aj v nasledujúcich rokoch. Otázka, či budeme ďalej investovať do nových budov na zvýšenie našich výrobných kapacít, nezávisí len od všeobecnej hospodárskej situácie, ale aj od dostupnosti kvalifikovaných pracovníkov a vývoja nákladov práce,“ hovorí F. Nigitz.

Zdroj: Maňo Štrauch

Rozširovanie portfólia pomôže

Spoločnosť ZKW sa v medzinárodnom meradle zmenila z tradičného výrobcu svetlometov z Rakúska na globálneho hráča konceptov osvetlenia medzičasom v siedmich závodoch od Mexika po Čínu.

Vedenie ZKW sa však rozhodlo otvoriť prevádzku na Slovensku, pretože „ponúkalo dobré podmienky na rozšírenie výskumu, vývoja a výroby“. ZKW Slovakia a pobočky v Rakúsku dodávajú najmä európskym zákazníkom. V slovenskom závode sa vyrábajú prevažne hlavné a hmlové svetlá. V blízkej budúcnosti sa výroba rozšíri aj o zadné svetlá a doplnkové osvetlenie.

„V minulom roku sa ZKW Slovakia z dôvodu množstva nových projektov ocitla na hranici svojich výrobných možností. Rozhodli sme sa preto rozšíriť priestory o približne 37,5 tisíca štvorcových metrov plochy,“ vysvetľuje F. Nigitz.

Doteraz závod vyrába na ploche 42-tisíc štvorcových metrov a na ďalšej prenajatej skladovacej ploche približne 14,5 tisíca štvorcových metrov. V súvislosti s rozširovaním sa súbežne optimalizujú aj procesy a organizácia, aby si spoločnosť udržala dlhodobú konkurencieschopnosť.

PwC

PwC

Snaha byť dlhodobo úspešní

Očakávania z novej investície sú podľa F. Nigitza veľké, keďže ide o najväčšie rozšírenie v rámci skupiny. „Naše hlavné investície smerujú do technologického rozvoja a rozširovania našej medzinárodnej výrobnej stopy. Chceme prispievať k úspechu zákazníkov a naďalej byť atraktívnym zamestnávateľom pre zamestnancov a tie najlepšie talenty,“ hovorí O. Schubert.

Podľa šéfa skupiny je fakt, že globálny automobilový trh prechádza náročným obdobím. „Sme však dobre pripravení a vďaka prichádzajúcim a aj doterajším objednávkam sme stále vo veľmi dobrej pozícii. V súčasnosti sa pripravujeme na ďalšie obdobie rastu,“ povedal výkonný riaditeľ skupiny. „V budúcnosti sa snažíme dodávať produkty pre rôzne koncepcie mobility. Už teraz pracujeme na novom význame svetiel a elektroniky v rámci príprav na podporu autonómnej jazdy,“ naznačuje CEO skupiny.

Zároveň dodáva, že spoločnosť ZKW sa aj na Slovensku vidí v ziskovom a rastovom kurze a aktuálne obdobie stagnácie použije na konsolidáciu. „Posilníme našu konkurencieschopnosť a pripravíme ďalší krok v raste. Investujeme preto do inovácií, ako aj do potrebného rozširovania kapacít,“ potvrdzuje najvyšší manažér skupiny.

Na jednej strane je najdôležitejšou úlohou odlíšiť sa od konkurencie. Na druhej strane je potrebné investovať do nových technológií a neustálych inovácií. „Preto musíme náš obchodný model zamerať na tieto faktory. Takto môžeme byť v strednodobom a dlhodobom horizonte úspešní,“ uzatvára O. Schubert. 

Havel & Partners

Havel & Partners

Fakty o investícii ZKW

Zámer
výstavba novej haly, zdvojnásobenie výrobnej plochy, modernizácia priestorov, zvýšenie výroby svetelných systémov do áut

Rozsah investície
45 miliónov eur (celkovo 155 miliónov v priebehu troch rokov)

Prínosy
rozšírenie produkcie, nábor zamestnancov, zaistenie zamestnanosti v regióne

Partneri:

Partner projektu

Partner projektu

Official image partner

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 37/2019. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
  • Tlačiť
  • 1

Rubrika Investor roka 2019

Tagy Investor roka 2019