Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ivan Šramko: Samotná menová politika ekonomiku dlhodobo nezlepší

19.09.2019, 04:52 | Ronald Ižip | © 2019 News and Media Holding

Posledný obsiahly balík opatrení Európskej centrálnej banky je správny, domnieva sa Ivan Šramko, predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika

Téma

Ako guvernér NBS ste stáli pri zavedení eura. Ako dnes hodnotíte jeho prijatie?

Jednoznačne pozitívne. Napriek tomu, že očakávania zo zavedenia eura, ktoré sme predpokladali v analýze v roku 2006, sa celkom nenaplnili. Bolo to najmä preto, že v rokoch 2008 – 2009 prišla globálna ekonomická kríza, ktorá na viac rokov zmenila vývoj. Ale je úplne zrejmé, že z ekonomického pohľadu prinieslo euro pre slovenskú ekonomiku viaceré pozitíva. Mali sme rýchlejší rast, väčší zahraničný obchod a odstránilo sa kurzové riziko aj transakčné náklady. Zavedenie eura pozitívne vnímali aj zahraniční investori. Pozitívne vplyvy, aj keď možno nie v takej miere, ako sme ich predpokladali, sa naplnili. Podľa prieskumov vnímajú slovenské firmy zavedenie eura pozitívne. A je dôležité, že stále má veľmi vysokú podporu aj od občanov. Tá sa hýbe medzi 70 až 80 percentami. Po desiatich rokoch sa zavedenie eura dá hodnotiť ako pozitívny krok pre slovenskú ekonomiku aj pre občanov.

Pár rokov po tom, ako Slovensko prijalo euro, prišla európska dlhová kríza. Ukázali sa aj hlbšie štrukturálne problémy eura. Videli ste túto možnosť pred prijatím eura?

Predtým sa diskutovalo najmä o tom, že eurozóna nie je optimálna menová únia, lebo ekonomiky jednotlivých štátov nie sú dostatočne synchronizované a neexistujú fiškálne transfery, ktoré by tlmili asymetrické šoky. Problémy, ktoré odhalila dlhová kríza, prekvapili. Boli iného charakteru. Také, ktoré nikto neočakával. Ukázalo sa, že eurozóna nebola pripravená na dlhovú krízu, fiškálna politika bola slabo koordinovaná, neexistovali stabilizačné mechanizmy. Problémy jednej krajiny preto ohrozovali stabilitu celej eurozóny. Napriek týmto problémom a asymetrickej reakcii na krízu sa však euro vo všeobecnosti považovalo za stabilizačný prvok. Ani krajiny s najväčšími problémami nechceli eurozónu opustiť.

Ivan Mikloš prednedávnom pre TREND povedal, že eurozóna bude potrebovať väčšiu reformu, pretože v súčasnom stave je veľmi ťažko udržateľná. Máte rovnaký názor?

Určite. Ak chceme, aby

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Téma

Tagy ECB, Ivan Šramko, monetárna politika

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.