Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Drahá Bratislava skončí bez učiteľov a policajtov. Štátny plat láka ľudí do regiónov

30.09.2019, 06:00 | Tomáš Nejedlý | © 2019 News and Media Holding

Slavomír Lichvár zo Starej Ľubovne už trinásť rokov učí angličtinu na jednej z bratislavských základných škôl.

 • Tlačiť
 • 62

Rubrika

Ekonomika

Po trinástich rokoch sa rozhodol pre radikálnu zmenu a návrat do regiónu. Spolu s rodinou sa za učiteľským remeslom presúva do Košíc. „Už je to finančne neudržateľné. Za slobodna mi neprekážalo bývať s inými ľuďmi v podnájme a plat mi vystačil aj na iné výdavky, ale s rodinou si už život z učiteľského platu neviem predstaviť,“ vysvetľuje mladý angličtinár.

Košice si vybral pre možnosť učiť v škole, ktorá mu je blízka, ale najmä pre ceny nehnuteľností, ktoré sú o tretinu nižšie ako v hlavnom meste. Jeho rozhodnutie nezmenilo ani pripravované zvýšenie platov o desať percent, ktoré pocítia všetci zamestnanci štátnej správy od januára budúceho roka.

„Na prvý pohľad je pekné, že sa plat učiteľov dvíha, ale v Bratislave to nestačí, keďže rastú aj platy v súkromnom sektore a úmerne tomu sa zvyšujú ceny,“ hovorí S. Lichvár. Podobnú cestu – odchod z Bratislavy do menšieho mesta alebo na vidiek z dôvodu nižších nákladov – zvolili v uplynulých piatich rokoch aj traja jeho kolegovia zo školstva, všetko muži s rodinami.

Učiteľ angličtiny Slavomír Lichvár odišiel z Bratislavy do Košíc za nižšími nákladmiZdroj: S. Lichvár

Jeden plat, dva životy

Niet sa čomu čudovať. Tabuľkový plat učiteľa je rovnaký v Bratislave, Galante aj v Revúcej. Škola pri výpočte platu zohľadňuje len zákonom určenú tabuľku a odučené roky. Na množstve a kvalite vykonanej práce či na sídle školy takmer nezáleží. No kým v Bratislave stojí starší trojizbový byt asi 140-tisíc eur, v Galante len 80-tisíc a v Revúcej dokonca 35-tisíc eur. Pre učiteľa je teda z finančného pohľadu výhodnejšie pôsobiť v chudobných regiónoch Slovenska, lebo výdavky na bývanie má v porovnaní s Bratislavou sotva polovičné.

Koľko stojí učiteľa byt podľa regiónu 1/2
Koľko stojí učiteľa byt podľa regiónu 1/2
Prameň: NBS, priemerné ceny nehnuteľností na bývanie v € za m2 v II. Q 2019 Pozn.: Prepočet pri splátke 1 000 eur mesačne a nulovom úroku

Podobné je to aj s ďalšími nákladmi na

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 62

Rubrika Ekonomika

Tagy Hodnota za peniaze, plat, štátna správa, učitelia

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.