Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonómia je kľúč k všetkému, čo sa okolo nás deje

28.09.2019, 19:00 | Tomáš Nejedlý | © 2019 News and Media Holding

„Čo môžeme očakávať, keď sa euro posilní oproti doláru? Predstavte si trh, kde by boli ľudia ochotní požičiavať aj požičať si za päť percent ročne. K čomu by viedol verejný zákaz úrokov?“ V Prahe sa nedávno uskutočnila ekonomická olympiáda troch krajín.

 • Tlačiť
 • 10

Rubrika

Použi rozum

Slovenskí študenti dokázali podobné úlohy vyriešiť najlepšie a obsadili dve miesta na stupni víťazov. Zlato získal Jakub Kučerák z bratislavského Gymnázia J. Hronca. TREND sa ho preto opýtal, čo si myslí o obedoch zadarmo, o brexite, migrantoch, kotlebovcoch v školách a o úrovni výučby ekonomiky na Slovensku

Vyhrali ste medzinárodnú ekonomickú olympiádu, stali ste sa teda oficiálne ekonomickým supermozogom. Ste vďaka bitcoinu alebo akciám na burze „za vodou“?

Minulý týždeň som mal na našom gymnáziu prezentáciu pre nových študentov. Dva roky budú študovať ekonómiu a ja som im hovoril, čo ekonómia je a čo nie je. Hneď na prvom slajde som mal burzu, bitcoin a cez to veľký červený kríž. Pre laika to môže vyznieť tak, že viem skvele investovať a podobne ako George Soros zarobím miliardu vďaka špekulácii s menou. Ale pravda je, že som ešte ani poriadne nemal šancu aplikovať teóriu na realitu.

Prečo?

Na mnohých stredných školách sa ekonómia vôbec nevyučuje, a preto sa od človeka v mojom veku ekonomické znalosti a schopnosti, ktoré by sa dali speňažiť, neočakávajú. Vo firmách, kde som hľadal stáž, sa na mňa ani nepozreli, keď zistili, že nie som vysokoškolák. Áno, mohol som si založiť účet v banke, kupovať akcie firmy Apple a dúfať, že nový iPhone bude super. Viac ma však baví čítať knižky o tom, ako veci fungujú. Verím, že si raz založím firmu a budem môcť vedomosti aplikovať. Na to, aby človek zbohatol, však nie je podstatné skvele ovládať ekonómiu, ale dostať dobrý nápad a dobre ho uplatniť. V podnikaní ide skôr o odvahu a kreativitu než o teóriu ekonómie. Tá z vás šéfa Applu neurobí.

Ako to myslíte, že ekonómia sa na stredných školách neučí?

Prečo si

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 10

Rubrika Použi rozum

Tagy Použi rozum

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.