Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Éra lacnej elektriny sa blíži ku koncu

02.10.2019, 07:00 | Vladimír Maťo | © 2019 News and Media Holding

Elektrina sa zdražovaniu ani tento rok nevyhne. Cena za megawatthodinu (MWh) elektriny obchodovanej na komoditnej burze v Prahe po prudkom raste v závere minulého roka prevažne stagnovala.

 • Tlačiť
 • 14

Jej priemer za prvý polrok 2019, ktorý vstupuje do vzorca regulátora pri určovaní regulovaných cien, sa ustálil takmer na 52 eurách. Regulované ceny na rok 2018 vychádzali z hodnoty 40,49 eura za MWh. Priestor na jej ďalší rast ostáva aj v budúcnosti. Pred finančnou krízou v roku 2008 sa cena pohybovala na úrovni 80 eur.

Predvolebné zdražovanie

Zvýšená cena elektriny súvisí aj s výrazným zdražením emisných povoleniek. Cena za metrickú tonu CO2 vypusteného do ovzdušia je na jedenásťročnom maxime a blíži sa k hranici 30 eur. Dôvodom zdraženia bolo najmä posilnenie cien ropy a zemného plynu, ale aj avízo nemeckej ministerky životného prostredia o znížení objemu povoleniek CO2 dostupných v európskom systéme obchodovania s emisiami.

Neprehliadnite

Posledná predvolebná jeseň na Slovensku preto bude v znamení nepopulárneho ohlasovania vyšších účtov za elektrinu v budúcom roku. Kedy a o koľko cena porastie, rozhodne štátny Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). V jeho cenotvorbe figuruje popri silovej elektrine, zastúpenej zhruba tretinou, súbor poplatkov za distribúciu a prevádzku siete. Výsledná maximálna cena pre koncových odberateľov bude závisieť aj od toho, či a do akej miery ich úrad upraví.

ÚRSO sa k cenovým konaniam nevyjadruje, cenové vyhlášky platné od januára predstaví až koncom novembra. Hovorca ÚRSO Radoslav Igaz avizoval, že „v maximálnej miere využije všetky regulačné nástroje, aby ochránil záujmy zraniteľných odberateľov“. V rámci prípravy na nové rokovania o cenách už regulátor okresal zisky firmám podnikajúcim v elektroenergetike znížením uznanej miery návratnosti investovaných aktív.

Závislosť od dovozu rastie

Spotreba

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 14

Rubrika TREND TOP v priemysle

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.