Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Éra lacnej elektriny sa blíži ku koncu

02.10.2019 | Vladimír Maťo

Diskusia (14 reakcií) Pravidlá diskusie

02.10.2019 | martin33

"Zvýšená cena elektriny súvisí aj s výrazným zdražením emisných povoleniek."

A nemala by sa cena elektriny znizovat, ak chceme elektrinou nahradzovat fosilne paliva ?
Vyzera to tak, ze tu plati stare zname pravidlo vsetkych zasahov statu do ekonomiky "Mysleli sme to dobre, ale dopadlo to ako zvycajne".

02.10.2019 | dubovam

to je skor tak, ze zvysime ceny emisnych povoleniek, zabijeme vsetok lokalny priemysel (chalani od pasu sa reedukuju na baristov a kadernikov) a potom cakame kym nas kupi cina :(

02.10.2019 | PaloK

Presne tak. Vyvolaným zdražením emisných povoleniek postupne zdecimujú tých, ktorí ako tak ešte fungujú a dýchajú a niekoho ešte zamestnávajú. A ochránia najväčšie subjekty.
Treba si uvedomiť, že v Európe už prakticky neexistuje široká vrstva malých a stredne veľkých firiem. Len hromada malých a obrovská skupina väčších sústredených okolo niekoľkých gigantov. V ústrety korpofašizmu, vďaka vyblúznenému ekofašizmu.

02.10.2019 | MS1o618

A ake je riesenie Vas, expertov z Trendovych diskusii, na to, ako znizovat CO2 v atmosfere?

02.10.2019 | Vlasko

Na to treba par veci:
1. Dokaz ze CO2 sposobuje katastrofu.
2. Ukazat ze existuje nieco lepsie ako nechat to na volny trh.
3. Ukazat ze dane riesenie nesposobuje x nevyziadanych efektov.
4. Ukazat ze dane riesenie je ekonomicke

A odpovede:
1. Dokaz nie je. Su len modely s extremne prehnanymi predpovedami
2. Nic take zatial nie je. Volny trh(USA) znizuje emisie vdaka lacnemu plynu, ktory zaroven umoznuje ekonomicky rast(win-win)
3. Nic take zatail na stole nie je. Vsetky "zelene" riesenia sposobuju viac problemov ako riesia(ak akceptujeme strasiaka CO2)
4. To iste ako 3

Riesenie je nechat to na volny trh. Ten uz zefektivnil(=ekologicky aj ekonomicky) automobily, lietadla, vyrobu energii atd. brutalne. To naco bol kedysi potrebny 10l motor teraz zvlada 1,5l napr.

03.10.2019 | Roman Kanala

Ach, svatá prostoto. Proti svetovej vedeckej komunite sa postavil anonymný ušmudlaný psík z diskusie pod akýmsi slovenským článkom v krajine, ktorej počet obyvateľov je nižší, ako v jednom veľkomeste.

02.10.2019 | LPB

Takže pred krízou sme platili za elektrinu menej ako 10 rokov po nej, hoci na burze stála dvojnásobok. Ďakujeme, súdruhovia!

"Dôvodom zdraženia bolo najmä posilnenie cien ropy a zemného plynu" Emisných povoleniek... ako toto súvisí?

02.10.2019 | stryko drzgros

to ze pred 10-timi rokmi stala na burze 2nasobok NEZNAMENA, ze tolko si platil v koncov ej cene aj ty ako domacnost ... neplatil si ... vtedy mali domacnosti dotovanu cenu, administrativne urcenu a dotovanu podnikatelmi ...
nastastie krizove dotacie su prec, a aj vyhlaska uz davno urcuje ako sa ceny zavisle na burze pocitaju ...

02.10.2019 | Roman Kanala

Cena za MWh 50 Eur znamená cenu za kWh 5 centov. Tá ak sa zvýsi, nic sa nedeje. Je to nebadatelné. Koncová cena pre domácnosti je okolo 20 centov. Zahŕna poplatok za prenos, za disponibilitu objednanej kapacity, za rozvodnú siet az do domu a podobné polozky.

02.10.2019 | ivko07

...a čo bude keď prejdeme na elektromobily?
..podla logiky fanatikov by mala ísť cena dole, lebo sa jej bude vyrábať viac a efektívnejšie...
...kde len súdruhovia spravili chybu...??

03.10.2019 | Bacil.BA

Keď masívnejšie prejdeme na elektromobily, cena elektriny vzrastie x-násobne. Už len preto, lebo štát na litri benzínu, nafty vyberie vyše 70centov na spotrebných daniach a DPH, ktorá sa platí aj z SP. Ak sa masívne prejde na e-autá, štát kvôli výpadku príjmov za fosílne palivá uvalí tieto spotrebné dane na elektrinu. A na všetku. Takže cena stúpne aj tým, ktorí si chcú zo zásuvky iba nabiť mobil.
Ďalší masívny rast ceny elektriny spôsobí nutné zvýšenie kapacity rozvodných sietí na nabíjanie e-áut po mestách a dedinách.
Takže keď sa masívne rozšíri e-mobilita, o 4-5r. zistíme, že prevádzka diesla je nielen ekologicky porovnateľná s e-autom, ale s o dosť lacnejšou prevádzkou.

https://www.etrend....

02.10.2019 | chr

PaloK to vystihol presne . Fiktívnym predávaním teplého vzduchu generujú špekulanti zisky pre seba . A my všetci im to zaplatíme ,lebo nemáme inú možnosť . Takto sa prirodzený monopol zvaný štát stará o svojich občanov a ich blaho. Predpokladám , že zostane zachovaný pomer medzi čistou energiou a pridanými taxatívnyni poplatkami na dnešnej úrovni takže tieto porastú presne o toľko percen ako čistá energia. Už aby tu bol koniec sveta a prušil túto špirálu zlodejstva.

02.10.2019 | zajo-

elektrina je taká drahá preto, lebo sa dopláca na EKO energiu pre rôzne fotovoltaické elektrárne našich človekov...

04.10.2019 | Netentto

Podľa môho názoru elektrina nikdy nebola v porovnaní lacným tovarom. Teraz nám to o to viac prijde, že je drahá, pretože doplácame z našich vreciek na všetko to eko, bio a ja neviem čo ešte a je o tom počuť z médií a ľudia sú tým postihnutý. Predchádzajúce roky som sa tomu bránil cez lacnejšieho dodávateľa slovakia energy, kde sa mi cena páčila, ale či to budú schopni udržať aj pri tom tlaku okolia, uvidíme po novom roku.

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.