Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Megatender dostal stopku, rozbité cesty ostávajú

Rozhodnutie investovať do opráv kriticky rozbitých ciest prvej triedy 200 miliónov eur nad rámec bežného rozpočtu Slovenskej správy ciest (SSC) zaznelo prvýkrát v závere minulého roka.

28.09.2019, 05:00 | Vlado Maťo

  • Tlačiť
  • 6

 „Som rád, že sa pánovi ministrovi podarilo na nasledujúce štyri roky vyčleniť s pánom ministrom financií z rozpočtu špeciálnu injekciu v objeme dvesto miliónov eur na obnovu a údržbu ciest prvej triedy,“ pochválil v závere minulého roka ministra dopravy Árpáda Érseka premiér Peter Pellegrini.

Nevídane štedrý plán opráv sľuboval výmenu 130 kilometrov vozovky počas každého z nasledujúcich štyroch rokov vrátane toho aktuálneho. Blíži sa však koniec septembra a záver poslednej stavebnej sezóny úradujúcej vlády a zo sľubovaných opráv nie je nič.

Neprehliadnite

Správcom ciest prvej triedy, ktoré spájajú krajské mestá, hraničné priechody a sú nezriedka významné aj pre medzinárodný tranzit, je SSC. Štátna firma vďaka mimoriadnemu balíku peňazí vyhlásila verejnú súťaž ešte v máji tohto roka. Chcela ju stihnúť čo najrýchlejšie a bez prieťahov, pravidlá tendra preto nastavila prísne. Požiadavky na uchádzačov sa však ukázali natoľko vysoké, že menšie firmy ich nemohli splniť.

Prvý náznak problému prišiel už na konci júna. Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) prišli námietky, spustil kontrolu a plynutie všetkých lehôt v tendri zastavil. Koniec leta priniesol aj finálny verdikt kontrolórov: podmienky tendra sú diskriminačné a porušujú zákon. SSC dostala príkaz súťaž za opravu rozbitých ciest zrušiť.

Ušité pre extra veľkých

Deklarovaným cieľom SSC bolo prekonať tradične

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 6

Rubrika Ekonomika