Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Penta sa chce deliť o nemocnice

Najväčší privátny investor v tuzemskom zdravotníctve – finančná skupina Penta už roky vyhlasuje, že jej zdravotnícke aktíva sú pre ňu spolu s bankami to najcennejšie, čo nikdy nepredá. Podľa informácií TRENDU práve to už dnes celkom neplatí.

25.09.2019, 09:11 | Ivan Haluza | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Penta totiž pre svoje nemocnice na Slovensku, ale aj v Česku a Poľsku začala hľadať strategického zahraničného partnera. Má na to viacero dôvodov. Okrem iného sa obáva toho, ako budú do jej nemocničného biznisu zasahovať politici. Navyše skupina minimálne na čas výrazne obmedzila doterajšiu samostatnú expanziu v zdravotníctve.

To, že sa Penta chce o svoj stredoeurópsky nemocničný biznis pozostávajúci z 34 nemocníc podeliť s veľkým menom z globálneho zdravotníckeho biznisu, sa TREND najskôr dozvedel od dvoch nezávislých zdrojov z prostredia stredoeurópskeho trhu fúzií a akvizícií. Týždenník o tom informovali s tým, že finančná skupina si na tento zámer už vybrala konkrétneho poradcu, ktorý oslovuje potenciálnych strategických partnerov z cudziny.

Strach z politikov

Pentu k tomu podľa nich vedie nielen záujem o kapitálové posilnenie ich nemocníc či o získanie nového medicínskeho know-how. Novým spoluvlastníkom z vyspelej krajiny sveta sa chce skupina viac obrniť proti prípadným štátnym reguláciám a politickým rozhodnutiam, ktoré by ju chceli z nemocničného biznisu spätne vytláčať. Zmluvy o vzájomnej ochrane investícií s veľkými krajinami, o ktoré sa môžu oprieť investori prichádzajúci z týchto ekonomík, sa stredoeurópskym politikom budú lámať oveľa ťažšie ako domáca legislatíva platiaca pre tuzemské spoločnosti.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Téma

Diskusia (0 reakcií)