Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Perfekcionizmus: Čím lepšie, tým horšie

28.09.2019, 05:00 | Katarína Dobrovodská | © 2019 News and Media Holding

Ak si myslíte, že k úspechu v práci a k šťastiu v živote sa dopracujete vlastnou dokonalosťou, asi vás sklameme. Túžba robiť všetko perfektne je pre kariéru, zdravie a celý náš život mimoriadne nebezpečná.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Enjoy

„Ak je výkon to najdôležitejšie, čo rozhoduje o tom, ako človek vníma sám seba, ako sa hodnotí, je to preňho obrovská záťaž a vyvoláva to úzkosť, ktorá môže mať podobu bolesti hlavy, tlaku na hrudi, zvýšeného potenia, žalúdočných problémov či chvenia rúk. Telo je oslabené a ľahšie podlieha fyzickým aj psychickým ochoreniam,“ vysvetľuje negatívne dôsledky perfekcionizmu na ľudskú existenciu psychológ a terapeut Dušan Fábik.

Namiesto postupu odmietnutie

Možno sa to stalo aj vám alebo niekomu z kolegov. Pracujete na projekte, už by ste ho mali odovzdať, ale stále sa vám niečo nepozdáva. Meníte slajdy, popisky k fotografiám a grafom, snažíte sa preformulovať vety... Nakoniec tú prezentáciu síce stihnete, ale s odretými ušami, vyčerpaní, totálne vystresovaní – a bez úspešného výsledku. Nakoniec vám bola všetka tá perfektná práca nanič. Šéfovia vás hneď na začiatku zastavili: Načo toľko detailov, hovorte k veci!

Na prvý pohľad vyzerá perfekcionizmus perfektne. Odborníci však varujú, že je to pasca. Ak do nej spadnete, môže to viesť k dlhému zoznamu nielen zdravotných problémov. Alarmujúce je, že počet postihnutých touto prekliatou túžbou po dokonalosti stále rastie najmä v mladej generácii.

Dávna spomienka

Ani dnes, po toľkých rokoch, nemôžem zabudnúť na jednu spomienku z detstva. Vrátila

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Enjoy

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.