Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Po troch rokoch hojnosti zažila chémia slabší rok

Tržby slovenského chemického priemyslu vzrástli vlani o tri percentá, na desať a štvrť miliardy eur, zároveň však jeho profit klesol o 28 percent, na 374 miliónov eur. Najmä tradičné chemické továrne zamerané na základné chemikálie sa dokonca prepadli do straty. V sektore sa zastavil aj rast počtu zamestnancov.

25.09.2019, 09:11 | Ivan Haluza | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Vlaňajšok však nepatril k tým úplne najhorším. Veď vyššie zisky prevyšujúce pol miliardy eur ročne si chémia pripisovala len v posledných troch rokoch 2015 a 2017. Dlho predtým boli jej zisky slabšie než vlani.

Drahé energie i dvíhanie platov

Minuloročný pokles ziskov si slovenský chemický priemysel pripísal napriek tomu, že svetový trh s chemickými výrobkami ďalej rástol. Vlaňajšia priemerná denná spotreba ropy, ktorá je spolu so zemným plynom kľúčovou surovinou brandže, sa medziročne zvýšila o 1,3 milióna barelov. Ešte tesnejšie sa tak priblížila k magickému cieľu globálneho biznisu spracovávať sto miliónov barelov denne.

Najväčšia slovenská chemická firma – rafinéria Slovnaft v rukách maďarského MOL-u – zvýšila minulý rok predaj motorovej nafty na tuzemskom trhu takmer o sedem percent a benzínu o vyše deväť percent. Základných plastov predala medziročne viac o osem percent. To, čo chemikom stlačilo profity dole, bolo zdraženie ropy. Ropa Brent vlani načas atakovala štvorročné maximum 85 dolárov za barel. Celkovo sa medziročne posilnila o vyše 30 percent, na 71 dolárov. V obdobnom tempe narástli aj ceny elektriny a zemného plynu. Vplyvom týchto faktorov klesli chemickým továrňam marže. Zisk slovenskej rafinácie, reprezentovanej Slovnaftom, klesol zo 130 miliónov na 94 miliónov eur. Gumárom sa medziročne znížil profit z 267 miliónov na 248 miliónov eur. A výrobcom plastov z 55 miliónov na 34 miliónov eur.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika TREND TOP v priemysle

Diskusia (0 reakcií)