Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Potravinári zarábajú, no stúpa aj dovoz. V konkurencii zlyhávajú

30.09.2019, 05:00 | Ivan Haluza | © 2019 News and Media Holding

Slovenské potravinárstvo má za sebou na prvý pohľad veľmi slušný vlaňajšok. Jeho tržby sa držia už dlhšie na stabilných štyroch miliardách eur.

 • Tlačiť
 • 2

Zisk bol vlani 99 miliónov eur, o polovicu viac ako predvlani a len o trinásť miliónov eur menej než v dodnes rekordnom roku 2016. No pravda je aj to, že v minulom roku stúpol dovoz potravín na Slovensko takmer o šesť percent, na bezmála štyri a pol miliardy eur. A to je už viac, než produkuje celé domáce potravinárstvo.

Vývozy slovenských potravín vlani dokonca klesli o percento, na zhruba 2,8 miliardy eur. Výsledkom je ďalšie prehĺbenie pasívneho salda obchodu s potravinami na 1,65 miliardy eur. Ide o neželaný rekord, navyše pri závratnom tempe devätnásť percent. Väčšina potravín sa vyváža vo forme základných surovín. Na ich spracovaní zarába zahraničie. Vývoz hotových potravín s vyššou pridanou hodnotou tvorí len 1,2 miliardy eur.

Neprehliadnite

A dovoz potravín, ktoré si sami dokážeme vypestovať, mal vlani hodnotu až tri a pol miliardy eur. Domáci farmári totiž produkujú príliš veľa obilia a olejnín na úkor mäsa, ovocia a zeleniny, ktoré tu reálne chýbajú v desaťtisícoch ton. Štát by mal zmeniť dotačné podpory, aby ich prinútil pestovať to, čo krajine chýba. Potravinári zase musia pracovať na svojej efektívnosti novými investíciami do automatizácie a robotizácie, aby mohli cenovo konkurovať zahraničným potravinárom. V tom by im mohli pomôcť racionálnejšie nastavené eurofondové podpory.

Zdroj: Iveta Vaculová

Odvetvie má perspektívu, musí však na sebe pracovať. Záujem investorov a odbytové možnosti brandže potvrdil aj minulý rok. Do odvetvia pribudlo ďalších sedem podnikov s viac ako dvadsiatkou zamestnancov. Už ich má celkovo 270, o štyridsať viac ako pred krízou. Posledné roky stúpa v sektore aj zamestnanosť.

V roku 2018 sa potravinárstvo posilnilo o 150

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 2

Rubrika TREND TOP v priemysle

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.